Největší letiště New Yorku nese jméno Johna F. Kennedyho, hlavní vzdušný přístav Paříže Francouzi pojmenovali po Charlesi de Gaullovi, cestující do Istanbulu vystupují na Atatürk Havalimani, ve Washingtonu míří civilní dopravní letadla na letiště Ronalda Reagana.

Vzdušných přístavů pojmenovaných po hlavách států je ve světě mnohem víc. Česko by se k nim brzy mohlo připojit s Letištěm Václava Havla Praha - Václav Havel Praque Airport.

Výzvu vládě, aby ruzyňské letiště neslo jméno prvního českého prezidenta, podepsalo už přes 50 tisíc lidí a jejich počet stále narůstá. Organizátoři věří, že do konce roku 2011 shromáždí 100 tisíc podpisů.

"Úvaha o přejmenování je možná, nicméně zaujímat v tuto chvíli nějaké kategorické závěry je velmi předčasné. Musí se například vycházet z přání rodiny a pozůstalých, takže je to podstatně složitější problém," reagoval na výzvu premiér Petr Nečas.

Havel neměl rád létání

S přejmenováním nesouhlasí nekdější Havlův tajemník Vladimír Hanzel. Vadí mu, že přestože je letiště vstupní branou do země, je i komerční záležitostí. "Už toto je prvek v rozporu s jeho povahou," uvedl.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se