Z národní databáze ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví vyplývá, že Letiště Praha zvažuje své přejmenování na "Vaclav Havel Prague International Airport".

S výzvou, aby bylo pražské letiště v Ruzyni pojmenováno po Václavu Havlovi, přišel minulý týden režisér a producent Fero Fenič. Na internetu ji už podpořilo téměř 70.000 lidí. Připojila se k ní i řada osobností kulturního a veřejného života.

Myšlenka přejmenování letiště má ale i své odpůrce. Například někdejší osobní Havlův tajemník Vladimír Hanzel míní, že Havlovo jméno by měla nést spíš některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí. Píše deník Právo.

Komentář

Šídlo Britský kolega novinář sídlící v Praze napsal před pár dny na svou facebookovou stránku: "Ten nápad se mi líbí, petici jsem podepsal, ale ,přiletím na Havla v šest, můžeš mě vyzvednout?' mi zní pořád divně."

 

Má pravdu. Stejně jako Miroslav Kalousek, když říká, že čas na vážnou debatu o tom, zda ruzyňské letiště přizdobit jménem prvního českého prezidenta, teprve přijde...

 

Celý komentář Jindřicha Šídla čtěte ZDE

V komentáři pro dnešní vydání Práva Hanzel navrhuje, aby se uskutečnila stavba knihovny na Letné podle návrhu architekta Jana Kaplického. "O tuto knihovnu Václav Havel velice stál a její postavení by bylo hodno jeho jména. Pojmenoval bych ji Národní knihovna Václava Havla," píše Hanzel.

Pokud jde o ochrannou známku v angličtině, kterou si zaregistrovalo Letiště Praha, podle deníku se vztahuje na řadu služeb nabízených cestujícím v Ruzyni.

V seznamu výrobků a služeb se mimo jiné uvádí, že známka může být použita pro obchodní činnost, reklamu, účetnictví, pro dopravu, rozvod elektřiny, vody, plynu a tepla, pronájem parkovacích ploch, služby týkající se provozu na letištích, ubytovací služby i pro hostinskou činnost.

V češtině je Letiště Václava Havla již registrováno ve formě webové adresy letistevaclavahavla.cz, kde lidé mohou podpořit právě Feničovu petici, píše Právo. Tuto doménu podle něj vlastní reklamní a marketingová agentura Graffitti Networks, s. r. o.