Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce ve vládě otevřít otázku pojmenování pražského ruzyňského letiště po Václavu Havlovi.

K změně jména letiště v úterý ministerstvo vyzvali podle očekávání pražští radní.

Vlastníkem Letiště Praha je stát a hlavní město nemá v této věci žádné pravomoci. Ministr financí již dostal v této záležitosti tolik podnětů, že bude tuto debatu iniciovat na vládě, řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Je to věc, která bude světu jednoznačně ukazovat význam Václava Havla, a Prahu velmi zviditelní," řekl novinářům po jednání rady pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to osobnost, která nás ve světě proslavila asi úplně nejvíce," doplnil náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Praha podle primátora zatím neuvažuje o pojmenování ulic nebo náměstí ani o umístění případných pomníků. Za prioritu považuje přejmenování letiště. Podle primátora nechce hlavní město jméno zesnulého prezidenta dát libovolné ulici v okrajové části města a v centru už všechna prostranství svá jména mají.

Náměstek Hudeček dodal, že některé městské části ale už o pojmenování míst podle Havla projevily zájem.

Feničova aktivita

S výzvou, aby bylo pražské letiště v Ruzyni pojmenováno po Václavu Havlovi, přišel před Vánoci režisér a producent Fero Fenič.

Info

FacebookVojtěch Dlouhý: "Havel přece sám neměl rád létání, a proto si myslím, že pojmenovat po něm letiště by nebylo, řekněme, vhodné. Spíše nějakou knihovnu, divadlo, něco, co bude spjato s uměním."


Zapojit se do diskuse o tom, zda by se ruzyňské letiště mělo pojmenovat po Václavu Havlovi můžete také na stránce IHNED.cz na Facebooku

"Doufám, že vyjádření politiků metropole pomůže k prosazení této výzvy. Oni si totiž uvědomili, že všechna velká světová města mají letiště po svých prezidentech pojmenovaná," uvedl Fero Fenič.

Režisér se zároveň obává, že za postojem některých českých politiků, kteří nejsou pojmenování letiště po Václavu Havlovi nakloněni, mohou stát ekonomické zájmy. "Není tajemstvím, že mezi zájemci o letiště patří obchodní skupiny z Ruska a Číny, to jsou země, které osobu Václava Havla v oblibě právě neměly. Možná i proto váhají," poznamenal režisér.

80 tisíc podpisů

Výzvu na pojmenování Letiště Václava Havla podepsalo do současnosti už téměř 80 tisíc lidí.

V době, kdy se výzva Fera Feniče na změnu názvu ruzyňského letiště objevila,  zareagovala i státní akciová společnost. Už 23. prosince si Letiště Praha zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - "Vaclav Havel Prague International Airport".

Naopak někdejší osobní Havlův tajemník Vladimír Hanzel míní, že Havlovo jméno by měla nést spíš některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí.