Radnice v Kadani schválila přejmenování ulice po Václavu Havlovi. Stala se tak prvním známým městem v Česku, které tak učinilo.

Po 22 letech od revoluce zmizí Fučíkova ulice, nový název ale bude platit až od července. V Ústeckém kraji budou o pojmenování ulice či jiného místa jednat také zastupitelstva v Litoměřicích a Děčíně.

"Ulice byla navržena k přejmenování už před několika lety a byly navrženy asi čtyři různé názvy. Žádný ale tehdy v anketě mezi občany nezískal většinu," řekl Deníku starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Zastupitelé tehdy ale rozhodli, že nový název dostane ulice až po rekonstrukci, která skončí letos. Dnešní Fučíkova vede kousek od Ohře k bývalému letnímu kinu, stojí v ní hlavně rodinné domky.

Zastupitelstvo přejmenování ulice schválilo už čtyři dny po smrti bývalého prezidenta, který zemřel loni 18. prosince. Pro byli bez jednoho všichni zastupitelé.

"Ulice Fučíkova zároveň navazuje na ulici T. G. Masaryka, která byla hned po revoluci 1989 přejmenována z Gotwaldovy ulice. Čili je v tom určitá symbolika," dodal starosta. Město chce obyvatelům přejmenování ulice co nejvíc usnadnit, za nové doklady nebudou platit žádné poplatky.

O místa pojmenovaná po Havlovi stojí i vedení dalších měst v kraji. Ústecký primátor přejmenování Kostelního náměstí ještě v prosinci navrhoval městské radě neúspěšně, v Litoměřicích a Děčíně zastupitelé rozhodnou 26. ledna.

Prvním městem, které pojmenovalo ulici po bývalém českém prezidentovi, se však stal polský Gdaňsk. V den jeho pohřbu tam slavnostně otevřeli třídu Václava Havla.