Z tisíců svíček, které lidé přinesli na Václavské náměstí k uctění památky prezidenta Václava Havla, by mohla vzniknout socha. Umělec Lukáš Gavlovský plánuje vytvořit z vosku více než dvoumetrovou plastiku ve tvaru srdce.

Zatím ale není jasné, kde by objekt stál, radnice Prahy 1 by jej chtěla umístit jinde než na Václavské náměstí. V úvahu připadá třeba odsvěcený kostel svaté Anny, takzvaná Pražská křižovatka, řekl Gavlovský.

"V materiálu, který se jednou stane odpadem, vidím mnoho světů. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom, naděje, že všechno, co je politické, nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů," vysvětlil výtvarník.

Jen ze svíček pod sochou svatého Václava lze prý odhadem získat dva metry krychlové vosku. Materiál by stačil na 2,4 metru vysoký sloup s podstavou ve tvaru srdce.

Z Václavského náměstí by ale měly být svíčky odstraněny už v sobotu ráno, a to kvůli oslavám příchodu Nového roku.

Gavlovský uvedl, že kvůli časové tísni se domluvil s odklízecí četou, aby mu vosk schovala. Poté by jej rád tavil a přímo na Václavském náměstí z něj vytvářel sochu za pomoci lidí, kteří by se do této akce chtěli zapojit. Dosud ale není jasné, jak bude odlévaní nakonec vypadat, umělec zatím shání podporu u městské části.

Letiště Praha vyslyšelo prosby, zaregistrovalo ochrannou známku s Havlovým jménem - čtěte ZDE

Ruský opoziční deník Novaja gazeta chce v Moskvě Havlovo náměstí. Shání podpisy - čtěte ZDE

Výtvarník také uvažoval, že by do voskového díla začlenil i svíčky zapalované na Národní třídě u památníku 17. listopadu. Z těchto míst už ale byly svíčky odklizeny.

Vedení radnice Prahy 1 se nápad zamlouvá, srdce by ale chtělo umístit na jiné místo než na Václavské náměstí.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové uvažuje například o kulturním centru Pražská křižovatka, které Havlova nadace vytvořila ze starého kostela a kam se lidé chodili poklonit Havlovým ostatkům.

Autor nápadu voskového srdce uvažoval i o tom, že by do vosku byly zality i některé ze vzpomínkových předmětů, které lidé na Václavské náměstí přinesli. Radnici by ale více líbilo jen čistě voskové dílo, řekla Blažková. O některé z dopisů či obrázků ale podle ní má zájem Národní muzeum.

Gavlovský se také nechal slyšet, že by nápad chtěl rozšířit ještě na další města v Česku.

Lukáš Gavlovský je absolventem oboru malba na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, studoval v ateliéru Pavla Nešlehy. Letos oslavil devětatřicáté narozeniny a působí jako umělec ve svobodném povolání.

Související