Pondělní loučení s Václavem Havlem, který v neděli zemřel ve věku 75 let, začalo na Pražském hradě podpisem kondolenčních knih.

Jako první se do nich zapsali prezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský arcibiskup Dominik Duka.

V pravé poledne se pak otevřou prostory ve středisku Pražská křižovatka v centru metropole, kde je vystavena rakev s Havlovými ostatky.

Vláda bude odpoledne rozhodovat o vyhlášení státního smutku, prezident Václav Klaus pak s Havlovou manželkou Dagmar projedná detaily případného státního pohřbu, který by se měl uskutečnit v pátek 23. prosince.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
21:57
Zdeněk Svěrák: Nás méně statečné zahanboval, proto ho mnozí neměli rádi

"Nás méně statečně zahanboval, proto ho mnozí neměli rádi. Proto vzniknul termín "pravdoláskaři," řekl herec a scénárista Zdeněk Svěrák. "Byl to prezident, který nepřestal mít rád legraci," dodal.

22:19
Komentář ruské tiskové agentury RIA: Havlova kritika Ruska nebyla vždy oprávněná

Smrt bývalého prezidenta České republiky Václava Havla přijali v Česku s bolestí, ale nikoli tragicky. Za svůj život tento neobvyklý člověk dosáhl prakticky všech cílů, které si v době svého mládí vytkl, napsal dnes v nekrologu k Havlově úmrtí komentátor ruské státní agentury RIA Novosti Dmitrij Babič.

22:30
Sarkozy: Francie přišla o přítele a Evropa o jednoho z jejích moudrých mužů

"Smrtí Václava Havla přišla Česká republika o jednoho ze svých velkých vlastenců, Francie přišla o přítele a Evropa o jednoho z jejích moudrých mužů," uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle francouzského prezidenta byl Havel rovněž "spisovatelem velkého talentu", jenž ztělesňoval "neúnavné nasazení pro demokracii a svobodu". "Jeho zvolení prezidentem po sametové revoluci 1989 bylo korunováním jeho života, který zcela věnoval boji proti totalitarismu," uvedl Sarkozy.

23:00
Heslo o Havlovi bylo v neděli na české i anglické Wikipedii doplněno téměř devadesátkrát

Událost zahýbala také internetovou encyklopedií Wikipedia, na jejíž české verzi se informace o Havlově smrti objevila necelou hodinu po jeho skonu - v 11:03. O 11 minut později o úmrtí informovala také anglická verze encyklopedie. Do 20:30 pak byly obě jazykové mutace řadou uživatelů aktualizovány a doplňovány o další podrobnosti; každá téměř 90krát.

05:01
Hospodářské noviny věnují celé své pondělní vydání prezidentovi Václavu Havlovi.

Čtenáři v něm najdou unikátní fotografie Havlových dvorních fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka. Také osobní vzpomínky celé řady českých i zahraničních osobností. Například Miloše Zemana, Zdeňka Tůmy nebo Timothyho Gartona Ashe. Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo v jednom z hlavních textů vysvětluje, proč a čím byl Václav Havel důležitý nejen pro Česko, ale i pro svět.

05:32
Deníky o Havlově úmrtí

Hlavní tuzemské deníky věnují většinu svého obsahu exprezidentovi Václavu Havlovi, který v neděli ráno zemřel na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Všem titulním stranám dominuje jeho velká fotografie. V komentářích se deníky většinou shodují, že Česku ztratilo jednu z nejvýznamnějších osobností svých dějin.

Více ve fotogalerii ZDE.

06:03
Kohout: Havel v prezidentském úřadě trpěl

Česko-rakouský dramatik Pavel Kohout soudí, že Václav Havel v prezidentské funkci trpěl. V nedělním rozhovoru pro rakouskou televizi ORF zdůraznil, že Havel, jenž v neděli zemřel, byl povahou buřič. Kohout se prý podivoval, že bývalý disident a dramatik po listopadu 1989 prezidentský úřad přijal.

06:10
Poláci uctí památku Václava Havla

Na prezidentském paláci ve Varšavě spustí kvůli úmrtí Václava Havla vlajky na půl žerdi. Oznámil to polský prezident Bronislaw Komorowski, podle něhož je smrt českého exprezidenta velkou ztrátou. Vlajky na půl žerdi budou spuštěny i před polskou ambasádou v Praze a polským konzulátem v Ostravě. Polský premiér Donald Tusk označil Havla za jednoho z "otců znovusjednocené Evropy".

06:20
Havel usmířil Čechy a Němce

V nekrologu britského The Guardian je bývalý český prezident charakterizován mimo jiné jako podsaditý dramatik a muž, který se po převratu v roce 1989 stal nejobdivovanějším z prezidentů nově demokratizovaných států. Byly také časy, kdy byla trocha pravdy na tvrzení, že byl oblíbenějším prezidentem v zahraniční než doma, ale jeho mezinárodní postavení mu pomohlo položit základy pro usmíření mezi Čechy a Němci, píše také britský deník.

06:55
Kňažko: Byl to nesmírně charismatický člověk

"Pochopil jsem, co musel za komunismu vydržet Václav Havel, když 20 let sledoval svoji ideu a dokázal to, což je obdivuhodné," uvedl v České televizi bývalý Havlův spolupracovník Milan Kňažko. "Byl to na první pohled křehký člověk ale nesmírně charismatický," dodal.

07:47
Halík srovnal Havla s Janem Pavlem II.

"Lidé slyší na to, že tady byl politikem muž, který není mocenskou figurou. Svět se v poslední době sklonil před osobností Jana Pavla II. a Václava Havla," uvedl duchovní Tomáš Halík.

07:51
Schůzka Klause s Havlovou

Prezident Václav Klaus se sejde s Dagmar Havlovou. Budou mluvit o přípravách pohřbu prvního českého prezidenta Václava Havla.

08:24
Belgický tisk: Konec boje za svobodu. Za Havlem spadla opona...

Konec boje za svobodu. Za Havlem spadla opona, hlásají titulky pondělních belgických deníků. Řada z nich zesnulému českému exprezidentovi věnuje prakticky celou titulní stranu. Podobný zájem o "něco českého" je v belgickém tisku naprosto výjimečný. "Tolikrát unikl smrti, že Češi tomu jen těžko věří," píše z Prahy zpravodajka listu La Libre Belgique Christine Dupréové, jejíž list kromě titulní strany Havlovi věnuje dvoustránku uvnitř deníku.

08:54
Albrightová: Jako by mi umřel někdo v rodině

Václav Havel měl mezi světovými politiky mnoho známých. S Madeleine Albrightovou, ministryní zahraničí Spojených států v druhé administrativě Billa Clintona, je pojilo mnohem více. Přátelství. Albrightová v neděli v telefonickém rozhovoru z Washingtonu pro HN uvedla, že úmrtí Václava Havla nese jako za ztrátu blízkého příbuzného.

Celý rozhovor s Madeleine Albrightovou čtěte ZDE.

09:23
Německý tisk: Havel byl hrdina, patriot svobody i buřič

Hrdina, patriot svobody, buřič. Tak vzpomínají na zesnulého českého exprezidenta Václava Havla německé deníky, které mu v pondělí věnovaly celé strany a Havlova fotografie zdobí titulní stránky všech hlavních listů. Za jednoho z hrdinů druhé poloviny 20. století označuje pětasedmdesátiletého politika, dramatika a disidenta Berliner Zeitung. "Je hrdina, protože nečekal, že to vyjde, ale přesto bojoval. Je hrdina, protože ani v té nejhorší vřavě neztratil smysl pro humor. Je hrdina, protože se nebál před svými nepřáteli ani - což je možná důležitější - před svými přáteli," konstatuje berlínský deník v článku nazvaném prostě "Hrdina".

09:38
Ruský tisk: Havel spojil nespojitelné a nemožné učinil možným

Morální autorita, intelektuál, disident a současně velmi efektivní politik - tak v pondělních nekrolozích hodnotí ruský tisk osobnost Václava Havla. "Český exprezident byl člověkem-symbolem, který zajistil své zemi nejméně bolestivý přechod od komunismu k demokracii ve východní Evropě," napsal list Kommersant. Havel podle deníku patřil k politikům těšících se ve 20. století největší autoritě, nenechal se zdrtit neduhy, zbožňoval ženy a uměl se těšit z radostí života do posledního dne.

09:41
Havel byl dle francouzského tisku morálním svědomím celé Evropy

Bývalý český prezident Václav Havel byl morálním svědomím celé postkomunistické Evropy, usoudil francouzský deník Le Figaro. Tento svobodný, poctivý a neúplatný muž se stal ikonou československé opozice a poté v čele sametové revoluce přispěl k úspěšné změně režimu. Havel byl celý život věrný svým ideálům, zdůraznil Le Figaro.

09:43
Havel pod drobnohledem Teichmannovy tužky. První český prezident na kresbách HN

Václav Havel byl výraznou osobností, která byla vděčným objektem pro kreslíře. Podívejte se, jak prvního českého prezidenta zobrazila Teichmannova tužka Hospodářských novin.

Více karikatur najdete ZDE.

09:52
Od 10:00 se na Hradě začnou podepisovat kondolenční knihy

Už od 10:00 budou moci lidé na Pražském hradě připojit svůj podpis do kondolenčních knih. Správa Hradu je umístila do Rothmayerova sálu. Do něj se veřejnost dostane z Hradčanského náměstí pod Matyášovou bránou. Na organizaci dohlédne Hradní stráž a policie. „Bude tam několik knih vedle sebe,“ upřesnil mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat s tím, že na Hradě vzniklo i pietní místo. Tam mohou lidé pokládat svíčky a květiny. V úterý bude sál s kondolenčními knihami přístupný od 9:00 do 20:00, ve středu od 13:00 do 20:00 a ve čtvrtek od 9:00 do 18:00.

10:01
Jako první se podepsali Klaus, Němcová, Štěch a Duka

Jako první se do kondolenčních knih zapsali prezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Václav Klaus podepisuje kondolenční knihy

10:24
Svět ztratil skvělého státníka, lituje dalajlama smrti přítele Havla

Tibetský dalajlama vyjádřil hlubokou lítost nad úmrtím svého přítele Václava Havla. "Svět ztratil skvělého státníka," řekl.

10:27
Nejvyšší soud: Havel se zasadil o vznik demokratické justice

Zprávu o Havlově úmrtí přijal se zármutkem také Nejvyšší soud. Podle mluvčího soudu Petra Knötiga se Havel stal symbolem boje za svobodu, demokracii a spravedlnost. Nad vchodem do Nejvyššího soudu od neděle vlaje černý prapor. "Václav Havel byl velkou osobností, která stála u vzniku Nejvyššího soudu v Brně, a také jej několikrát navštívil," uvedl v prohlášení Knötig s tím, že Havel byl symbolem věčného boje dobra a zla a neváhal obětovat sebe i svůj život za ideály demokracie a svobodného člověka. Zasadil se i o vznik nové demokratické justice, která slouží lidu své země a ne jedné vládnoucí straně. "Václav Havel nebyl jen výjimečným mužem své doby, ale jeho jméno se stalo pojmem, před kterým se skláněl celý svět. Stal se symbolem pro každého, kdo se snažil žít svůj život podle zásad slušnosti," stojí v prohlášení Nejvyššího soudu.

10:36
Václavu Havlovi lze zapálit svíčku a položit věnec online

Zesnulému exprezidentovi Václavu Havlovi lze zapálit svíčku a položit věnec také online. Klikněte ZDE.

10:54
Na zápis do kondolenčních knih čekají na Hradě stovky lidí

Na zápis do kondolenčních knih v Rothmayerově sále Pražského hradu čekají stovky lidí.

10:55
Do Pražské křižovatky už přivezli rakev s ostatky Václava Havla

Do střediska Pražská křižovatka už přivezli rakev s ostatky Václava Havla. Před budovou už se podle zpráv reportérky serveru IHNED.cz shromažďují lidé s květinami. Objekt bude veřejnosti zpřístupněn v pravé poledne, uzavře se ve 20:00. Otevřeno bude ještě v úterý od 10:00 do 20:00.

11:09
Havlův známý: Chci s ním ještě chvíli být

Do Pražské křižovatky dorazil i Pavel Světlík, farář Církve bratrské, který se s Václavem Havlem znal. "Přišel jsem, abych strávil ještě alespoň chvilku v jeho přítomnosti a rozloučil se," řekl reportérce serveru IHNED.cz

11:14
V úterý bude rekviem za Havla, smuteční bohoslužbu povede Halík

V Akademické farnosti v Praze bude v úterý rekviem za zesnulého exprezidenta Václava Havla. V kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu bude smuteční bohoslužbu sloužit katolický kněz Tomáš Halík. Na svém webu to uvedla Univerzita Karlova. Halík byl Havlovým dlouholetým přítelem.

11:17
Havlova tajemnice: Na pohřeb by měla dorazit Hillary Clintonová

Na páteční pohřeb Václava Havla podle všeho dorazí ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. V České televizi to řekla tajemnice bývalého prezidenta Sabina Tančevová.

11:19
Pošta chystá k Havlovu pohřbu zvláštní razítko

Česká pošta chystá na den pohřbu exprezidenta Václava Havla příležitostné razítko. Na razítku bude letopočet narození a úmrtí a jeho podpis se srdíčkem. ČTK to řekl mluvčí Ivo Mravinac. Razítko bude možné získat pouze v den pohřbu, pravděpodobně v pátek, na jediném místě, kterým bude pošta O12 na Pražském hradě. Samostatnou novou známku s Havlem pošta v současnosti nechystá.

11:20
Pražští strážníci posílili hlídky, zatím nemuseli zasahovat

U střediska Pražská křižovatka (bývalý kostel sv. Anny), kde budou ve 12:00 zpřístupněny ostatky Václava Havla, zatím nebylo třeba jakéhokoliv zásahu strážníků či policistů. „Zatím se na pietních akcích podílíme jen asistencí strážníků městské policie, která posílila své hlídky. Vše organizujeme s vládou a prezidentskou kanceláří,“ sdělila mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Podle zpravodajky serveru IHNED.cz čeká před kostelem asi stovka lidí z různých koutů ČR. "Čekají důstojně, v tichosti," uvedla reportérka.

11:30
Knihkupci se chystají na zvýšený zájem čtenářů o Havlovy knihy

Knihkupci očekávají zvýšený zájem o tituly zesnulého prezidenta Václava Havla. Čtenářům jsou na pultech tuzemských knihkupectví k dispozici rozhovory, spisy, eseje, korespondence a divadelní hry z pera slavného dramatika a ochránce lidských práv. Větší nápor kupujících lze podle nich očekávat již od pondělka.

11:32
V Brně budou kondolenční archy v divadle a na soudě

Soustrast rodině zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla mohou vyjádřit i lidé v Brně - přesněji v divadle Husa na provázku nebo v budově Ústavního soudu. Kondolenční listiny tam budou veřejnosti přístupné v pondělí odpoledne. Divadlo chystá na středu změnu svého programu. Zahraje inscenaci Prase, kterou Havlovi na podzim zahrálo i k jeho narozeninám. Exprezident nakonec do Brna nepřijel, nedovolilo mu to zdraví. Divadelníky a obecenstvo tehdy pozdravil telefonem.

Už od 10:00 kondolují lidé na Pražském hradě (na snímku). Do knih umístěných v Rothmayerově sále už se jich podepsaly stovky.

11:41
Nečas: Havel nám vzkázal, že za svobodu se vyplatí bojovat

Premiér Petr Nečas ve svém prohlášení uvedl, že odkaz Václava Havla vidí ve třech oblastech. "V odkazu občanské odvahy a toho, že za svobodu má význam bojovat. Za druhé, že tím základním uspořádáním, ve kterém máme žít, je demokratický systém přes všechny jeho nedostatky, chyby a problémy. A za třetí, že tato země patří do západního civilizačního okruhu, že nemáme být žádným mostem mezi východem a západem, ale že se skutečně máme navrátit tam, kam historicky patříme, to znamená k západní civilizaci," uvedl Nečas.

12:00
Ve 12:00 se otevřela brána Pražské křižovatky

V pravé poledne se otevřela brána střediska Pražská křižovatka (odsvěcený kostel sv. Anny) a více než stovka lidí včetně bývalé první dámy Dagmar Havlové (na snímku) postupně vešla dovnitř, aby se rozloučila s Václavem Havlem. Na místě je i několik televizních štábů včetně polské televize.

12:03
Hrad zřídil smuteční webovou stránku

Hrad zřídil k Havlově úmrtí smuteční webovou stránku, kterou lidí najdou přes web www.hrad.cz. "Zde mohou lidé posílat své kondolence, které pak předáme kanceláři prezidenta Havla," řekl ČTK mluvčí prezidenta Václava Klause Radim Ochvat. Na Hradě vzniklo také pietní místo v přízemí Carolova křídla na prvním nádvoří. Také tam si dnes lidé od časného rána přicházeli Havla připomenout. Pietní místo bude otevřené dnes a v úterý od 09:00 do 20:00.

Fotogalerii z pietních akcí najdete ZDE.

12:09
Šéf Národního divadla: Zemřela duchovní autorita naší mladé demokracie

"Zemřela duchovní autorita naší mladé demokracie. Velký člověk, bytostný občan, velký politik, skvělý dramatik. Teď už je to jen na nás. To pronesl ve své reakci na smrt Václava Havla Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.

Další reakce osobností čtěte ZDE.

12:12
Prezidentovu památku mohou v kondolenčních knihách uctít i lidé v Havlově zamilovaném kraji

Památku v neděli zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla mohou lidé v Královéhradeckém kraji uctít zapsáním do kondolenčních knih například na radnicích v Hradci Králové, Trutnově a Náchodě. Kondolenční knihu v pondělí ráno vystavilo i hradecké hejtmanství, uvedla ČTK. Havel měl k hradeckému kraji blízký vztah. Rád pobýval na své chalupě na Hrádečku u Trutnova, svůj film Odcházení natáčel ve vile Čerych v České Skalici.

Už od 10:00 kondolují lidé na Pražském hradě (na snímku šéfka sněmovny Miroslava Němcová). Do knih umístěných v Rothmayerově sále už se jich podepsaly stovky.

12:41
Zádušní mše na Žižkově

Zádušní reviem za zemřelého prezidenta Václava Havla se uskuteční ve čtvrtek 22. prosince v 18 hodin v kostele u sv. Prokopa na pražském Žižkově. Ze Žižkova pocházela Havlova první manželka Olga a na žižkovské radnici si po její smrti vzal i svou druhou ženu Dagmar Veškrnovou. Po zádušní mši bude na něj v kostele sv. Prokopa vzpomínat rodinná přítelkyně Táňa Fischerová.

12:46
Kondolenční listiny i v Jablonci

Obyvatelé Jablonce nad Nisou budou mít možnost podepsat kondolenční listiny. Vyjádřit soustrast a smutek nad úmrtím Václava Havla budou moci podepsat v Městské galerii MY od pondělního odpoledne po celý týden. V pondělí budou připraveny od 14 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek od 10 do 17 hodin a v pátek, v době předpokládaného pohřbu, od 10 do 12 hodin.

12:49
Ivan Havel: Václav byl hlavní osoba 20. století

"Nejvíce mě dojímá spontánní účast veřejnosti, která přináší svíčky i k našemu domu," uvedl v České televizi Ivan Havel. Svého bratra označil za hlavní osobu 20. století.

12:50
Ivan Havel: Politika byla pro bratra divadelní hrou

"Mám soukromý dojem, že Václav bral působení v politice jako své dílo, které režíruje," uvedl v České televizi bratr Václava Havla Ivan. "Byl prorokem i ve své zemi," dodal.

12:55
Vyjádřit soustrast mohou i v Havířově

Písemnou soustrast s úmrtím Václava mohou lidé v Havířově. Kondolenční listiny jsou na třech místech. Bez časového omezení se mohou Havířované chodit podepisovat do vestibulu Kulturního domu Radost, kde budou kondolenční knihy přístupné 24 hodin denně. Podepisovat se mohou zájemci v hlavní budově Magistrátu města Havířova a v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově-Podlesí, přístupné jsou od dnešního odpoledne denně do 22.00 hodin.

Kondolenční listiny mohou lidé podepisovat také ve foyer Slezského divadla v Opavě, foyer Zámku Fryštát, v radničních budovách ve Frýdku-Místku.

13:00
Instituce v Evropě spustily českou vlajku na půl žerdi

Instituce Evropské unie i Severoatlantická aliance (NATO) k uctění památky zesnulého českého exprezidenta Václava Havla spustily české vlajky na půl žerdi. Všechna dnešní jednání v Radě EU, v níž se scházejí členské země "sedmadvacítky", ze stejného důvodu začínají minutou ticha.

13:01
Na pohřeb přiletí Hillary Clintonová

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová přiletí na pohřeb Václava Havla.

13:04
Na pohřeb se chystají státníci z celého světa

Na pohřeb exprezidenta Václava Havla se do Prahy chystají hlavy států i významní politici. Kromě americké ministryně zahraničí se svým manželem, plánuje přijet rakouský prezident Heinz Fischer, polský prezident Bronislaw Komorowski, dorazit by mohla i německá kancléřka Angela Merkelová či prezident Christian Wulff.

Úplně vyloučeno rovněž není, že by se v Praze mohl objevit také americký prezident Barack Obama.

13:09
Plastici se chtějí s Havlem rozloučit po svém

Členové legendární skupiny The Plastic People of the Universe zvažují formu rozloučení s Václavem Havlem. Zesnulý exprezident se podílel na některých albech legendární skupiny i její činnosti do té míry, že měl čestný titul nehrajícího člena 'Plastiků'. "Zatím jsme se ještě nesešli a nevím, kde bychom mohli zahrát, budeme se o tom v těchto dnech dohadovat," řekl violista a zpěvák skupiny Jiří Kabeš.

13:09
Husa na provázku mění program

Divadlo Husa na provázku v Brně chystá ve středu změnu svého programu. Zahraje inscenaci Prase, kterou Havlovi na podzim zahrálo i k jeho narozeninám. Exprezident nakonec do Brna nepřijel, nedovolilo mu to zdraví. Divadelníky a obecenstvo tehdy pozdravil telefonem.

13:10
Soustrast generálního tajemníka OSN

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon se připojil k projevům soustrasti s úmrtím Václava Havla. "Byl morální autoritou své země i své doby. Dokázal dostát svému krédu života v pravdě, k čemuž se odvážili jen nemnozí z jeho současníků. Jeho lidství, pokora a slušnost byly příkladem pro nás všechny. Tváří v tvář velkým výzvám současnosti, které budou velkou zkouškou nové generace, budiž nám jeho odvaha inspirací," uvedl ve svém prohlášení.

13:28
Vláda podepíše kondolenční knihy společně

Kabinet premiéra Petra Nečase podepíše kondolenční knihy k úmrtí exprezidenta Václava Havla společně. Na Pražský hrad se přesunou po skončení tiskové konference po jednání vlády, tedy kolem 16:45 hodin.

Kondolenci na Hradě podepisují stovky lidí, jako první mezi nimi byl Václav Klaus, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Milan Štěch či pražský arcibiskup Dominik Duka.

13:34
Havel pro nás zařídil zázrak, myslí si spisovatel Urban

"Bylo mi 22, když přišel zázrak: žil jsem ve svobodné zemi, ani jsem se nemusel stěhovat. Zasloužil se o to V.H. Kde bychom bez něj byli?!" vzpomíná spisovatel Miloš Urban.

Vzpomínky dalších osobností najdete ZDE

13:51
Pohřeb Václava Havla: v pátek 23.12. ve 12:00

Pohřeb Václava Havla se uskuteční v pátek 23. prosince ve 12 hodin. Serveru IHNED.cz to potvrdily důvěryhodné zdroje.

14:10
Na loučení čekají lidé až 2 hodiny

Městská policie musel uzavřít Liliovou ulici, která sousedí se střediskem Pražská křižovatka. Rozloučit se s Václavem Havlem přišly stovky lidí, na možnost poklonit se bývalému prezidentovi stojí až dvě hodiny.

14:30
Skromný a slušný muž, idealista a symbol svobody
Americký list New York Times o Václavovi Havlovi píše jako člověku, který se stal ztělesněním duše českého národa. Byl skromný, slušný, ale zároveň houževnatý a zarputilý a Západ ho považoval za jednoho z nejvýznamnějších politických myslitelů ve střední Evropě, píše deník.
14:52
U chalupy na Hrádečku svíčky i květiny

U plotu chalupy na Hrádečku, kde v neděli ve věku 75 let zemřel český prezident Václav Havel, hoří stovky svíček a ve sněhu leží květiny. Na místo ukryté v lesích nedaleko Trutnova přijíždějí lidé z blízkého i širokého okolí.

Sám Havel vloni v Trutnově při převzetí čestného občanství a kulturní ceny označil Hrádeček za svůj existenciální domov. "V souvislosti s Hrádečkem mám dvě přání. Aby zůstalo v paměti, co se tam dělo a aby tam nikdo nezačal stavět velkosklady, chatičky či podobně," řekl tehdy Havel. Připomněl, že na této chalupě, kterou koupil v druhé polovině 60. let, vznikala Charta 77 či se rodila petice Několik vět.

15:10
Na severu Čech odslouží mši

Úmrtí Václava Havla si připomínají také lidé v Ústeckém kraji. V mnoha městech podepisují kondolenční knihy a zapalují svíčky.

Například v Litoměřicích si jej připomínají u pamětní desky obětí totalitních režimů, která byla odhalena v listopadu 2009 u příležitosti dvacátého výročí sametové revoluce. Za zesnulého bývalého prezidenta bude ve středu i mše v Bílině na Teplicku.

15:16
Fenič navrhuje pojmenovat letiště po prezidentovi

Režisér Fero Fenič podle České televize navrhuje, aby se pražské mezinárodní letiště v Ruzyni přejmenovalo na letiště Václava Havla.

15:20
Je zodpovědný za miliony životů, napsal Havel o Kim Čong-ilovi

V roce 2004 Václav Havel napsal komentář k situaci v Severní Koreji do předního kanadského listu Globe and Mail. Přinášíme vám z něj ukázku:
 
"Svědectví severokorejských uprchlíků, kteří přežili cestu plnou strastí napříč komunistickou Čínou, aby se dostali do Jižní Koreje, vyprávějí o trestuhodné povaze severokorejské diktatury. Zprávy o represi podporují i potvrzují snímky moderních satelitů, které jasně dokládají, že KLDR má funkční systém koncentračních táborů.
 
V pracovní kolonii Kwan-li-so je drženo na 200 tisíc vězňů, kteří sotva přežijí každý další den nebo zemřou ve stejných podmínkách jako v minulosti miliony vězňů v sovětských gulazích.
 
Severní část Korejského poloostrova je řízena nejhorším totalitním diktátorem světa, který je odpovědný za miliony lidských životů. Kim Čong-il po smrti svého otce Kim Ir-sena zdědil komunistický režim a bez ostychu pokračuje v budování kultu osobnosti.

Celý článek si přečtete ZDE

15:30
Macháček: Dojímají se i ti, kteří ho před pár týdny pomlouvali

Jan Macháček:

Všimněme si, jak se nyní nad Havlovým odchodem upřímně dojímají i ti, kteří ho ještě před pár týdny či měsíci pomlouvali a vysmívali se všem "pravdoláskařům".

Celý text komentátora a hudebníka Jana Macháčka ZDE

http://machacek.blog.ihned.cz/c1-54242420-proc-je-dulezite-miti-havla

15:50
Slovensko bude držet v pátek státní smutek

Slovensko uctí památku Václava Havla státním smutkem. Bude se držet v pátek a potrvá od 8:00 do 18:00.

15:54
O Havlovi vychází Vzpomínková kniha

Život a dílo Václava Havla připomene publikace s názvem Vzpomínková kniha. Krátké texty autorů Jiřího Heřmana a kunsthistoričky Michaely Košťálové v knize doplňují Havlovy snímky z řady setkání s významnými českými i světovými politiky a umělci.

Vzpomínková kniha na bezmála 90 stránkách čtenáře provází Havlovým dětstvím, začátky v umění a disentu i jeho výjimečnou politickou kariérou. "Kniha vznikala asi rok a původně jsme ji chtěli vydat letos na podzim, ale vzhledem k tomu, že se na trhu objevilo několik dalších publikací, vydání jsme odložili s tím, že ji uvedeme na trh až někdy v příštím roce. Ale v důsledku nedělních událostí jsme to přehodnotili," řekl vydavatel knihy Jiří Himal.

16:06
Bohoslužba za Václava Havla v Olomouci

Za Václava Havla se bude konat bohoslužba i v Olomouci, a to ve čtvrtek od šest hodin večer. V katedrále svatého Václava ji povede olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

16:08
Martin Věchet vzpomínal na Havla v Dobrém ránu s Jedničkou

Dobré ráno s Jedničkou dnes patřilo především vzpomínání na Václava Havla. Jeho přítel Martin Věchet, ředitel Trutnovského festivalu, řekl o prvním setkání s „náčelníkem“ (jak pana exprezidenta nazývá): „Vyřítil se proti mně člověk v holinkách a takové divadelní čepici a řekl mi ahoj! Podali jsme si ruku a od té doby jsme byli kamarádi."

16:13
ČTK: Havlův pohřeb bude inspirován první republikou

Podle informací ČTK má být pohřeb zesnulého exprezidenta Václava Havla inspirován estetikou první republiky. Pohřeb se má konat v pátek v chrámě sv. Víta.

16:16
Pražské radnice se připojují k pietním akcím

Pražské radnice se připojují k pietním akcím připomínajícím úmrtí exprezidenta Václava Havla. Vyvěšují černé prapory a ruší zábavní akce.

Například v Praze 6 se mohou lidé podepisovat na úřadě do kondolenční knihy, v Praze 1 si Havlovu památku zastupitelé v úterý dopoledne připomenou minutou ticha. "Vedení radnice požádalo všechny ředitele škol, aby stáhli vlajky na půl žerdi," dodal mluvčí Prahy 6 Jakub Hofmann.

16:19
Havlovu památku si dnes připomínají i vojáci

Památku zesnulého prezidenta Václava Havla si dnes připomínají i vojáci. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nařídil všem útvarům, aby od 14:00 vyvěsili státní vlajku na půl žerdi nebo u ní vyvěsili i černý prapor na znamení smutku.

Již od rána si ale někteří vojáci Havlovu památku připomínali spontánně. V době, kdy byl Havel prezidentem, zastával z titulu své funkce i pozici nejvyššího velitele armády.

16:23
Havla ocenila výkonná rada ODS

Výkonná rada ODS projevila úctu Václavu Havlovi se slovy, že "se zapsal do historie naší země důsledným obhajováním a prosazováním demokracie a euroatlantické politické orientace."

"Odchodem Václava Havla, jednoho ze symbolů změn v naší zemi po roce 1989, ztrácí česká a světová veřejnost myslitele a politika, jehož životní postoj může nadále inspirovat k obraně svobody, občanské odvaze a odmítání všech forem totality," pokračuje vyjádření výkonné rady ODS.

16:35
Havel žil už od roku 1996 na dluh, říká překladatel jeho knih Paul Wilson

K úmrtí Václava Havla se vyjádřil i významný překladatel jeho knih Paul Wilson. Se zesnulým českým prezidentem se tento kanadský spisovatel a hudebník podle svých slov setkal naposledy letos v březnu.

"Naposledy jsem s českým dramatikem mluvil... na oslavě premiéry jeho filmu Odcházení. Již tehdy byl velice slabý," vzpomíná Wilson pro americkou televizi CNN. Havel podle něj žil na dluh už od roku 1996, kdy mu lékaři kvůli rakovině odebrali polovinu plíce.

Čtěte více ZDE.

16:39
V úterý se ve Sněmovně uskuteční smuteční shromáždění

V úterý se v Poslanecké sněmovně uskuteční Smuteční shromáždění k uctění památky prezidenta Václava Havla, za účasti poslankyň a poslanců a členů vlády ČR.

V 10.00 hodin bude zahájeno Smuteční shromáždění v hlavním jednacím sále, kde s hlavním projevem vystoupí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Poslanci si památku Václava Havla připomenou i krátkým úryvkem z jeho projevu k zákonodárcům.

16:45
Havlovu památku uctí Česko třídenním státním smutkem

Vláda dnes rozhodla, že památku Václava Havla uctí Česko třídenním státním smutkem. Potrvá od středy do pátku a státní vlajka bude z tohoto důvodu na úřadech vyvěšena na půl žerdi. Doporučuje se též, aby města a občané zrušili kulturní a zábavné akce, zakázané však nejsou.

V pátek 23. 12. v poledne občané uctí památku exprezidenta Havla minutou ticha.

16:55
Členové vlády se zapsali do kondolenční listiny

Členové vlády ČR se po vyhlášení státního smutku vydali na Hrad, kde se zapsali do kondolenční listiny.

16:59
Mši za Havla povede Duka

Zádušní mši za Václava Havla bude celebrovat pražský arcibiskup Dominik Duka, závěr odslouží biskup Václav Malý.

17:04
Zemřel nejvýznamnější Čech 20. století, prohlásil Schwarzenberg

"Český stát i celá Evropa ztratily nejvýznamnějšího Čecha 20. století," řekl na adresu zesnulého českého exprezidenta ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) pak označil Havla za odvážného, skromného a otevřeného muže. Byť Havel sám podle Vondry do malomyslnosti a beznaděje nidky neupadal, budou prý po jeho smrti mnozí mluvit "o konci jedné epochy".

17:24
Gorbačov vzdal Havlovi hold, Putin s Medveděvem stále mlčí

Bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov označil Václava Havla za "státníka odddaného nejvyšším humanstickým hodnotám a otevřeného konstruktivnímu dialogu".

Současní představitelé Ruska Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv zatím k smrti Václava Havla mlčí. Podle ČT24 "Putina s Medveděvem zaujala víc smrt korejského diktátora Kim Čong-Ila". Zpravodaj ČT v Rusku Pavel Vondra uvedl, že rozporu si všímají i ruští komentátoři, důvod je připisován především Havlově kritice současného vnitropolitického vývoje v Rusku.

17:48
Svíčky pro Havla svítí od New Yorku po Moskvu. Riga po něm pojmenuje ulici

V mnoha světových metropolích a hlavních městech často vzdálených zemí v pondělí lidé přinášeli květiny a zapalovali svíce u budov českých velvyslanectví a zapisovali se do vystavených kondolenčních knih. Kytice květin, jimiž vzdali hold památce Václava Havla, přinášeli lidé v metropolích členských zemí Evropské unie, ale například i v Moskvě, New Yorku nebo v Minsku.

Čtěte více ZDE.

17:52
Správa Pražského hradu upravuje provoz v areálu Hradu

Správa Pražského hradu upravuje provoz v areálu.

Starý královský palác bude uzavřen od pondělních 15 hodin až do 25. prosince, a to včetně expozice Příběh Pražského hradu.

Tuto středu bude až do 13 hodin s výjimkou vyhrazených míst uzavřen celý areál Pražského hradu.

Od středy do pak pátku zůstanou zavřené návštěvnické objekty Hradu, ve středu a v pátek i výstavy Carský dvůr pod žezlem Romanovců a Svatovítský poklad.

17:55
Zemřel exprezident Havel, pojištěnec VoZP, dělá si reklamu pojišťovna

Vojenská zdravotní pojišťovna má na svém webu upoutávku s fotografií Václava Havla. V jejím textu je zdůrazněno, že zemřel exprezident, spisovatel, dramatik a pojištěnec VoZP. Etický problém v tom mediální a marketingový manažer nevidí.

Čtěte více ZDE.


18:04
Středeční Česká mše vánoční J. J. Ryby zrušena

Státní smutek, jenž potrvá od středy do pátku, s sebou nese rušení kulturních akcí. Jednou z nich je i Česká mše vánoční J. J. Ryby, která se měla konat ve středu 21. prosince 2011 v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

18:10
"Havlovské" razítko se srdíčkem chystá Česká pošta

Česká pošta oznámila, že chystá na den Havlova pohřbu příležitostné razítko, na kterém bude letopočet narození a úmrtí a jeho podpis se srdíčkem. Razítko bude možné získat pouze v den pohřbu na jediném místě, kterým bude pošta na Pražském hradě.

18:12
Havel jako Masaryk. Pohřeb má odkazovat na první republiku

Rakev s ostatky Václava Havla bude při středečním převozu do Vladislavského sálu Hradu tažena koňmi na stejné houfnici jako ostatky TGM. Lidové noviny uvedly, že při vojenské části státního pohřbu bude vyvěšeno 50 historických bojových praporů. Pohřeb má proběhnout zcela v duchu  prvorepublikových tradic, symbolika má pak celkově přirovnat Havla k zakladateli československého státu Masarykovi.

Rakev s ostatky exprezidenta Václava Havla bude při středečním převozu do Vladislavského sálu Hradu tažena koňmi na stejné lafetě houfnice jako ostatky Tomáš Garrigua Masaryka (na archivním snímku z 21. září 1937). Foto: ČTK.

18:20
Knihovna Václava Havla se v budoucnu více otevře lidem

Po smrti Václava Havla se knihovna nesoucí jeho jméno musí vyrovnat s novou pozicí, uvedl její ředitel Martin Palouš. Nadále by instituce neměla sloužit jen k uchovávání Havlových literárních děl, ale měla by být místem, kde se bude více setkávat široká veřejnost a lidé spříznění s Havlovým viděním světa.

Havel sám ke "své" knihovně uvedl, že cílem knihovny není budovat jemu osobně pomníček, ale snaha o vznik "ohniska duchovního, společenského i literárního života pražského".

18:20
Jihočeské divadlo přesouvá Černou komedii Petera Shaffera

Termín uvedení Černé komedie britského dramatika Petera Shaffera v Jihočeském divadle bude kvůli státnímu smutku spojenému s úmrtím Václava Havla přesunut z 22. na 27. prosince.

Divadlo zvažuje, zda k Havlově poctě neuvede alespoň čtení jeho hry Odcházení, kterou uvedlo v roce 2008, řekl šéf činohry Martin Glaser. Režie Černé komedie se podle něj ujme Adam Rut, který je novou posilou souboru.

18:51
Divadlo na Vinohradech dnes zrušilo středeční reprízu Marie Stuartovny

Pražské Divadlo na Vinohradech dnes zrušilo představení inscenace hry Friedricha Schillera Marie Stuartovna s Dagmar Havlovou v titulní roli, které se mělo konat ve středu 21. prosince. Den poté se podle ředitele vinohradské scény Jindřicha Gregoriniho neuskuteční ani repríza komedie Apartmá v hotelu Plaza.

Zesnulého Václava Havla připomíná jeho černě orámovaná fotografie ve vývěsce pražského Divadla Na zábradlí, kde byl od začátku 60. let postupně kulisákem, lektorem, dramaturgem a kmenovým autorem. Na snímku drží v ruce svou hru Asanace.

19:11
Havlův dopis umím nazpaměť jako modlitbu, vzpomíná na své věznění běloruská disidentka

Smrt českého exprezidenta zasáhla bolestivě i běloruskou opozici. Disidentka Natalja Radzinová vzpomíná, jak se při loňské demonstraci proti Lukašenkově režimu četl Havlův solidární dopis. Radzinová, kterou následně zatkli a uvěznili, dopis schovávala v cele pod matrací a v těžkých chvílích si ho četla. Naučila se ho díky tomu prý "nazpaměť jako modlitbu".

Více čtěte ZDE.

19:30
Havlovi kondolovala Federace židovských obcí v ČR

Václavu Havlovi vyjádřil své kondolence Jiří Daníček, předseda Federace židovských obcí v ČR. "Židovská pospolitost v České republice Havlovi děkuje za všechno, co pro občany této země vykonal, a bude vděčně vzpomínat na jeho zásadní podíl na dobrých vztazích mezi Českou republikou a Státem Izrael."

19:34
Komunisté se distancovali od letáků Svazu mladých komunistů Československa

Komunisté se distancovali od letáků Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ), ve kterých komunistická mládež projevuje radost nad smrtí posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla a vyzývá k oslavě.

19:35
Pojišťovna stáhla kondolenci s informací, že Havel byl jejím klientem

Vojenská zdravotní pojišťovna, jež na svých stránkách uveřejnila kondolenci Václavu Havlovi s informací, že byl jejím klientem, příspěvěk stáhla. Stalo se tak poté, co na její neetické chování upozornil server iHNed.cz.

Více čtěte ZDE.

19:45
Vondra: Odešel náčelník Čechů. I když to člověk čekal už každý týden, oplakali jsme to

Byť byl mezi nimi takřka generační rozdíl, byli Alexandr Vondra a Václav Havel přátelé, velmi blízcí spolupracovníci v boji proti totalitnímu režimu. "Sice to byl bohém, ale zvláštní v tom, že miloval pořádek. V bytě mělo všechno svoje místo," říká Vondra v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Více čtěte ZDE.

20:44
I přes státní smutek se některé sportovní události neruší ani neposouvají

I přes dny státního smutku kvůli úmrtí Václava Havla se nebudou rušit všechny kulturní a sportovní akce konané v tomto datu.

Hokejová extraliga bude ve středu a ve čtvrtek hrát podle programu. Otazník však visí nad přímým přenosem slavnostního vyhlášení ankety Sportovec roku 2011, který by měla Česká televize vysílat ve středu od 21:00 na svém prvním programu. Jisté však je, že na čtvrtek plánované vyhlášení tenisové ankety Zlatý kanár bylo zrušeno.

21:40
Veřejnost se může s Havlem rozloučit ve středu a ve čtvrtek

Trasa středečního smutečního průvodu, při kterém poputuje rakev s ostatky Václava Havla do Vladislavského sálu Pražského hradu, bude strážena šesti sty vojáky. Veřejnost bude moci sledovat smuteční průvod z Hradčanského náměstí a z prvního a druhého hradního nádvoří, sdělil ČTK mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Širší veřejnost se pak s exprezidentem bude moci na Hradě rozloučit ve středu od 13 hodin do večera. Ve čtvrtek se počítá s termínem od 8 do 20 hodin.

22:11
Pithart: Zákon o zásluhách Havlovu odkazu nijak nepomůže

Petr Pithart ve vysílání ČT24 prohlásil, že byť se Václav Havel zasloužil o svobodu a demokracii v České republice, zákon o zásluhách jeho odkazu nijak nepomůže. "Politici by neměli soudit dějiny," zdůvodnil Pithart své odmítavé stanovisko vůči zamýšlenému zákonu.

22:29
Forman: Václav odešel, ale neodešlo nic, co jsme spolu prožili

Miloš Forman, který Václava Havla poznal jako spolužáka během studijních let, na jeho adresu prohlásil: "Nebylo v mém životě mnoho lidí, s nimiž by mě pojil 60 let trvající vztah. Václav odešel, ale neodešlo nic, co jsme spolu prožili."

22:53
Ivan Havel: Chci, aby lidé vzpomínali na bratra jako na člověka, který se rád veselil

Ivan Havel, mladší bratr Václava Havla si přeje, aby lidé na bývalého prezidenta vzpomínali jako na člověka, který se rád veselil, nejen jako na politika. řekl ČT.

"Co mě ale až dojemně překvapilo, bylo to množství emailů a sms zpráv, které mi okamžitě začaly chodit. Setkával jsem se i se spontánními reakcemi lidí na ulicích, které určitě nebyly organizovány," řekl Havel. Lidé zapalovali svíčky i u jejich domu, kde Václav Havel nežil už 20 let.

S bratrem je prý spojovalo i to, že se oba narodili ve znamení vah, což mimo jiné znamená, že je jim společná snaha smiřovat a seznamovat lidi. "On byl ale vždy spíš takzvaně do světa, lákal ho bohémský život mezi literáty a umělci. Já jsem byl naopak spíše domácí typ, zajímala mě především věda," sdělil ČT Havel s tím, že oba byli také puntičkáři.

22:56
Clintonová: Havel psal hry tak silné, že změnily běh dějin

Kondolenční knihu k úmrtí Václava Havla hodlá v úterý podepsat na české ambasádě ve Washingtonu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Ta na Havlovu adresu prohlásila, že "strávil svůj život tím, že ničil okovy útisku, zastával se utlačovaných a podporoval zásady demokracie a svobody. Když komunismus ohrožoval mír a prosperitu našeho světa a pokryl východní Evropu mrakem beznaděje, psal hry tak silné, že změnily běh dějin a vytvořily demokratické příležitosti pro miliony lidí."

23:00
Bakala: Havel byl největší a nejvýznamnější Čech naší novodobé historie

"Václavova smrt nás hluboce zarmoutila. Václav Havel byl neopomenutelnou osobností a zůstane navždy symbolem svobodného a demokratického Česka i Slovenska. Byl to největší a nejvýznamnější Čech naší novodobé historie. Udělal nejvíc pro to, aby bylo Česko a Češi vnímáni pozitivně ve světě, a zejména v USA," uvedli na IHNED.cz Zdeněk a Michaela Bakalovi.

Více čtěte ZDE.

Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, vydavatele HN.