Česko se dál loučí s exprezidentem Václavem Havlem, který zemřel ve věku 75 let v neděli ráno na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Jeho pohřeb se podle informací HN uskuteční den před Štědrým dnem.

"Smuteční rozloučení s panem prezidentem Havlem vyvrcholí v pátek 23. prosince ve 12:00 v katedrále svatého Víta," potvrdil mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Již ve středu by se podle neoficiálních informací mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z centra Pražská křižovatka na Pražský hrad.

Kondolence na Hradě

Už od 10:00 přicházejí lidé na Pražský hrad připojit svůj podpis do kondolenčních knih. Správa Hradu je umístila do Rothmayerova sálu. Do něj se veřejnost dostane z Hradčanského náměstí pod Matyášovou bránou. Na organizaci dohlíží Hradní stráž a policie.

Smutek nad smrtí Václava Havla

"Je tam několik knih vedle sebe," upřesnil mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat s tím, že na Hradě vzniklo i pietní místo. Tam mohou lidé pokládat svíčky a květiny.

V úterý bude sál s kondolenčními knihami přístupný od 9:00 do 20:00, ve středu od 13:00 do 20:00 a ve čtvrtek od 9:00 do 18:00.

K sousoší knížete Václava a dalších českých patronů na Václavské náměstí, kam lidé přinášejí květiny a svíčky už od neděle, přišla také skupina malých žáčků základní školy.

Na dotaz, zda vědí, kdo to byl Václav Havel, bez zaváhání odpovídali: "Byl to poslední československý a první český prezident. Přišli jsme uctít památku pana prezidenta Havla, který bojoval proti bezpráví a nikdy neustupoval."

Jako první se do kondolenčních knih zapsali prezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský arcibiskup Dominik Duka.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Rakev s ostatky v Pražské křižovatce

U vchodu do odsvěceného kostela svaté Anny v centru Prahy se po celé dopoledne scházejí stovky lidí. Rakev s ostatky bude v prostorách kulturního centra Pražská křižovatka vystavena od 12:00. Dav se tlačí v úzké Zlaté uličce, na obličejích převládá smutek, mnozí lidé pláčou. Rakev byla na pietní místo instalována před 11:00. Kytici na rakev zesnulého už položila Dagmar Havlová.

Výzdoba centra je prostá, tvoří ji zejména květiny v úzkých vysokých vázách, nad rakví se vznáší stylizovaná holubice. Výzdobu na místě aranžuje architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek, který se v minulosti podílel na úpravě prostor Pražského hradu. Vstup na místo je ze Zlaté ulice, východ na Anenské náměstí. (více na mapě ZDE).

Prostor s rakví bude přístupný v pondělí do 20:00 a pak ještě v úterý od 10:00 do 20:00. Poté bude na dva dny převezena do Vladislavského sálu na Hrad. Na Hradě také budou moci obyvatelé podepisovat od pondělních 10:00 kondolenční listiny.

Vyjádření soustrasti přicházejí z celého světa. V Česku si lidé připomněli už v neděli Havlovu památku na několika shromážděních i zapalováním svíček. Na řadě významných budov visí černé vlajky.

Vláda zváží vyhlášení státního smutku

V souvislosti s jeho úmrtím bude v pondělí vláda jednat o vyhlášení státního smutku a prezident Václav Klaus se zároveň sejde s Havlovou manželkou Dagmar, aby domluvil státní pohřeb. Ten se podle všeho uskuteční v pátek 23. prosince. Podle tajemnice Václava Havla Sabiny Tančevové pravděpodobně do Prahy na poslední rozloučení s českým prezidentem dorazí i americká ministryně Hillary Clintonová.

Pro vypravení státního pohřbu vznikl výbor složený ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů - prezidenta, šéfů obou parlamentních komor a premiéra.

O státním smutku bude kabinet premiéra Petra Nečase rozhodovat odpoledne. Smutek bývá většinou vyhlašován na jeden den. V minulosti však zažili obyvatelé někdejšího Československa i několikadenní státní smutek.

Vláda by také mohla podle serveru Lidovky.cz navrhnout zákon, podle kterého se Havel zasloužil o svobodu nebo o republiku.

Podobný zákon přijal někdejší československý parlament za takzvané první republiky, týkal se prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po listopadu 1989 byly přijaty i zákony o zásluhách Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Jak šel čas s Václavem Havlem

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist