V sobotu v deset hodin ráno vypluje v centru Prahy po Vltavě ponton s desítkami tisíc květin, které přinesli lidé minulý týden k rakvi prezidenta Václava Havla. Svou pouť by měla loď skončit po třídenní cestě v pondělí v Děčíně.

V Praze budou plavidlo zasypané květinami doprovázet výletní parníky, které vytvoří jeho "čestnou eskortu". Veřejnost ale plavbu bude moci sledovat jen ze břehu. Dnes to řekla tajemnice Havlovy kanceláře Sabina Tančevová.

S nápadem na uspořádání plavby s květinami, která by symbolicky uzavřela Havlovu životní pouť, přišli hudebník Michael Kocáb a výtvarník David Černý.

Havlova rodina i lidé z jeho kanceláře byli podle Tančevové dojati množstvím květin, které lidé k rakvi s ostatky bývalého prezidenta přinesli.

Květiny jsou nyní shromážděny v centru Pražská křižovatka, kde pokrývají celou podlahu, řekla. Organizátoři plavby se podle ní shodli na tom, že nechtějí květiny obyčejně zlikvidovat.

Na pontonu podle Tančevové zřejmě budou jen květiny a věnce. Mělo by podle ní jít o tichou plavbu po řece. Výletní lodě budou plavidlo doprovázet k pražské Štvanici. Pokračovat pak bude už jen s výletní lodí Lužnice.

Plavidla organizátorům poskytla Pražská paroplavba. Podle předběžného plánu by loď s květinami měla první den dojet do Mělníka, druhý do Ústí nad Labem a třetí do Děčína.

"Loď s květinami popluje po Vltavě a Labi přes pražské Holešovice, Mělník, Roudnici nad Labem, Litoměřice, Lovosice, Ústí nad Labem a Děčín. Bude tak ukončena životní pouť Václava Havla," uvedli organizátoři akce ve středu. "Přijměte naše pozvání a věnujte i při této příležitosti tichou vzpomínku výjimečnému člověku," dodali v tiskovém prohlášení.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla v pondělí a v úterý vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka, kam mu nosily květiny a přišly se s ním rozloučit tisíce lidí.

 

Tisícové zástupy doprovodily exprezidenta ve středu i na jeho cestě z tohoto odsvěceného kostela ve středu Prahy na Hrad, kde se konal vojenský ceremoniál. Do čtvrtka se památce první polistopadové hlavy státu mohli ve Vladislavském sále poklonit další zájemci. V pátek následoval státní pohřeb s církevním obřadem.

Mapa

 

Smuteční týden uzavřel soukromý obřad v krematoriu ve Strašnicích. Urna by měla být uložena do rodinné hrobky Havlových na pražském Vinohradském hřbitově po Novém roce.