Svatovítská katedrála se zaplnila smutečními hosty, kteří se přišli rozloučit s Václavem Havlem. Pohřeb posledního československého a prvního českého prezidenta byl prvním v historii chrámu, který se zde koná.

Rakev s ostatky, kterou vojáci ráno přenesli do katedrály z Vladislavského sálu, byla zahalena do české vlajky. Neležela na katafalku, ale na zemi. Naplnila se tak biblická slova: Prach jsi a v prach se obrátíš.

Uprostřed kostela byli hudebníci filharmonie.

Mezi smutečními hosty seděla v první lavici vdova Dagmar Havlová s dcerou Ninou, vedle bývalé první dámy prezident Václav Klaus s manželkou Livií.

Landovský přijel na vozítku

V katedrále nechyběli premiér Petr Nečas, předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Miroslava Němcová a Milan Štěch, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bývalý šéf Senátu Petr Pithart, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a další členové vlády.

Byla tu i bývalá šéfka Akademie věd Helena Illnerová, bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, bývalý i současní předsedové Strany zelených Martin Bursík a Ondřej Liška, pražský primátor Bohuslav Svoboda, bývalý i současný guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a Miroslav Singer, bývalý Havlův kancléř Ivo Mathé.

Na vozíku se do katedrály dostal herec Pavel Landovský, zpěvačka Lucie Bílá, hudebník Petr Hapka či divadelní režisér Petr Oslzlý.

Ameriku zastupují Clintonovi

Mezi nejvýznamnější zahraniční hosty, kteří na pohřeb Václava Havla přijeli, byla americká delegace v čele s ministryní zahraničních věcí Hillary Clintonovou a jejím manželem Billem, z Velké Británie přicestoval britský ministerský předseda David Cameron a bývalý britský premiér John Major, z Francie přiletěl prezident Nicolas Sarkozy i s hercem Alanem Delonem.

Na křesla v katedrále usedli slovenský prezident a premiérka, Poláky zastupuje maršálek Senátu Bogdan Borusewicz i bývalý prezident Lech Walesa, zástupci Německa, Rakouska, Itálie.

Byli tu i zástupci evropských institucí José Barroso a Jerzy Buzek.

Asi tisíc lidí sledovalo pohřeb na druhém hradním nádvoří na velkoplošné obrazovce.