Poslední rozloučení s exprezidentem Václavem Havlem v kruhu rodiny a přátel se bude konat v pátek odpoledne ve velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.

O hudební obraz a dramaturgii se stará Michael Kocáb a vdova Dagmar Havlová. Zazní třeba Modlitba pro Martu od Marty Kubišové či Óda na radost, tedy čtvrtá část Deváté symfonie od Ludwiga van Beethovena, jež se používá jako hymna EU.

"Bude to zřejmě kombinace hudby ze záznamu a něčeho zahraného naživo," řekl Michael Kocáb.

Smuteční hosté uslyší také písně Když jsem já šel tou Putimskou branou, Krásné je žít, Lavička v jasmínu či hudbu z filmu Odcházení, který režíroval Havel podle své divadelní hry.

Soukromé rozloučení, na které přijde zřejmě několik stovek lidí, bude následovat po smutečním aktu ve svatovítské katedrále. Pohřeb za účasti státníků z Česka i zahraničí začíná ve 12:00.

Urnu uloží v rodinné hrobce

Odpoledne se pak s Havlem přijdou rozloučit lidé z rodiny a z nejbližšího okruhu exprezidenta. Urnu dostane rodina asi dvě hodiny po spalu.

Havlovi nejbližší už oznámili, že urna s popelem zesnulého bude uložena na vinohradském hřbitově, kde je rodinná hrobka Havlových. K ní podle náměstka Správy pražských hřbitovů Martina Červeného stále chodí lidé a zapalují u ní desítky svíček.

Pohřeb někdejšího prezidenta bude těsně před Vánocemi ve třetí den státního smutku, který kvůli úmrtí politika, dramatika, spisovatele a disidenta vyhlásila vláda. Pětasedmdesátiletý Havel zemřel v neděli ve své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, kde v poslední době trávil většinu času.