Poslední rozloučení s exprezidentem Václavem Havlem v kruhu rodiny a přátel se bude konat v pátek odpoledne ve velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích. Dřívější spekulace potvrdila Havlova kancelář. Urna bude uložena na vinohradském hřbitově, kde je rodinná hrobka Havlových. Kdy to bude, zatím není jasné.

Soukromý smuteční akt bude následovat po státním pohřbu ve svatovítské katedrále, jehož se zúčastní současní i minulí státníci z Česka i mnoha zemí světa. Pieta v Chrámu sv. Víta začne v pravé poledne minutou ticha.

Čtvrteční dění sledujte on-line ZDE

Pohřeb někdejšího prezidenta bude ve třetí den státního smutku, který kvůli úmrtí politika, dramatika, spisovatele a disidenta vyhlásila vláda. Soukromého rozloučení by se mělo zřejmě zúčastnit několik stovek lidí.

Na státní pohřeb přijedou například bývalý prezident USA Bill Clinton s manželkou Hillary Clintonovou, současnou ministryní zahraničí. Dorazí i někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a další.

Počet oficiálních hostů má dosáhnout jednoho tisíce.

Celkový přehled oficiálních delegací:

Albánie - předseda vlády Sali Berisha

Arménie - místopředseda parlamentu Eduard Šarmazanov

Belgie - korunní princ Philippe, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Didier Reynders

Británie - předseda vlády David Cameron

Bulharsko - ministr zahraničních věcí Nikolaj Mladenov, bývalí prezidenti Želju Želev a Petar Stojanov

Černá Hora - prezident Filip Vujanović, náměstek ministra zahraničních věcí Ramiz Bašić

Dánsko - ministr zahraničních věcí Villy Sovndal

Estonsko - prezident Toomas Hendrik Ilves

Evropská komise - předseda EK José Manuel Barroso, komisař EU pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku Štefan Füle

Evropský parlament - předseda Jerzy Buzek

Finsko - prezidentka Tarja Halonenová

Francie - prezident Nicolas Sarkozy

Gruzie - prezident Michail Saakašvili a náměstek předsedy vlády a státní ministr pro evropskou a euroatlantickou integraci Giorgi Baramidze

Chorvatsko - prezident Ivo Josipović

Irsko - bývalá prezidentka Mary Robinsonová

Island - předsedkyně parlamentu Ásta Ragnheidur Jóhannesdóttirová

Izrael - ministr bez portfeje Josi Peled

Japonsko - náměstek ministra zahraničních věcí Rjúdži Jamane

Jordánsko - princ Hasan bin Talál, princezna Šarvas Hasanová

Kanada - generální guvernér David Johnston

Kosovo - prezidentka Atifete Jahjagová

Litva - prezidentka Dalia Grybauskaitéová, bývalý předseda parlamentu Vytautas Landsbergis

Lotyšsko - prezident Andris Bérziňš, bývalá prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová

Lucembursko - velkovévoda Jindřich, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí a pro záležitosti přistěhovalců Jean Asselborn

Maďarsko - prezident Pál Schmitt

Malta - bývalý prezident Ugo Mifsu Bonnici

Makedonie - prezident Ďorďe Ivanov

Moldavsko - bývalý prezident Petru Lucinschi

NATO - zástupce generálního tajemníka Claudio Bisogniero

Německo - prezident Christian Wulff

Nizozemsko - ministr zahraničních věcí Uri Rosenthal

Norsko - předseda parlamentu Dag Terje Andersen

Polsko - maršálek Senátu Bogdan Borusewicz, bývalý prezident Lech Walesa, bývalý předseda vlády Tadeusz Mazowiecki

Portugalsko - ministr zahraničních věcí Paulo Portas

Rakousko - prezident Heinz Fischer, vdova po bývalém prezidentovi Thomasu Klestilovi Margot Klestilová-Löfflerová

Rumunsko - prezident Traian Basescu, bývalý prezident Emil Constantinescu

Rusko - zmocněnec pro lidská práva Vladimir Lukin

Slovinsko - prezident Danilo Türk, bývalý prezident Milan Kučan

Slovensko - prezident Ivan Gašparovič, předsedkyně vlády Iveta Radičová, místopředseda parlamentu Milan Hort, expremiér Mikuláš Dzurinda, bývalý prezident Rudolf Schuster a vedoucí Kanceláře prezidenta SR Milan Čič

Suverénní řád maltézských rytířů - zvláštní vyslanec Johannes Lobkowicz

Španělsko - předseda Senátu Pío García-Escudero a generální ředitel ministerstva zahraničí pro zahraniční politiku Santiago Cabanas

Švédsko - ministr zahraničních věcí Carl Bildt

Švýcarsko - viceprezidentka (a prezidentka pro rok 2012) Eveline Widmerová-Schlumpfová

Ukrajina - ministr zahraničních věcí Kosťantyn Hryščenko

USA - ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová s manželem, exprezidentem Billem Clintonem, bývalá ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová

Vatikán - zvláštní vyslanec papeže kardinál Giovanni Coppa, apoštolský nuncius Mons. Giuseppe Leanza

Pětasedmdesátiletý Havel zemřel v neděli ve své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, kde v poslední době trávil většinu času.

Rakev s jeho ostatky je ještě ve čtvrtek vystavena pro veřejnost ve Vladislavském sále Pražského hradu. Zpřístupněna by měla být od 20:00. V Rothmayerově sále zároveň lidé dál mohou podepisovat kondolenční knihy.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:23
Čtvrtek: Druhý den státního smutku, vrcholí přípravy na Havlův pohřeb

Po včerejšku dnes pokračuje třídenní státní smutek vyhlášený českou vládou k uctění památky zesnulého exprezidenta Václava Havla. Vrcholí přípravy na jeho státní pohřeb, který se koná v pátek od 12:00 v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

10:43
Bílinští radní navrhují přejmenovat Mírové náměstí po Havlovi

Bílinští radní navrhují přejmenovat hlavní náměstí ve městě po Václavu Havlovi. Návrh doporučili schválit zastupitelstvu, to rozhodne v únoru. ČTK o tom informoval mluvčí města Karel Schön. Po Havlovi se v Ústeckém kraji chystají pojmenovat také novou knihovnu v Děčíně a některou z ulic v Litoměřicích.

10:45
Vzpomínky na Havla: Kina zdarma promítnou film Občan Havel přikuluje

Ke vzpomínání na Václava Havla se změnou programu připojují také kina a zvou diváky k osobní vzpomínce na Havlův život před tím, než se stal prezidentem. Dnes a v pátek 23. prosince uvedou vybrané kinosály sítě Cinema City méně známý dokumentární film Občan Havel přikuluje. Vstupné se vybírat nebude, oznámil Lukáš Vedral ze společnosti Pragency. Snímek je pohledem na životní etapu, kdy Václav Havel pracoval jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Podle Vedrala se objeví v nabídce multikin Slovanský dům, Flóra, Zličín a Galaxie v Praze, ve Velkém Špalíčku v centru Brna a v Cinema City v Pardubicích a Plzni.

PŘESNÉ ČASY PROJEKCÍ pro čtvrtek i pátek:
Flóra, Zličín, Plzeň, Pardubice od 15:00
Slovansky Dům od 13:30
Galaxie od 15:30
Brno - Velký Špalíček od 14:30

11:18
Dnes od 13:00 k dispozici poslední vstupenky na akci Pocta Václavu Havlovi

Pořadatelé pátečního večerního koncertu Pocta Václava Havla dají ještě dnes do oběhu poslední zbývající vstupenky. Zájemci je budou moci získat ve 13:00 v síti Ticketpro. Vstupenky jsou zdarma. Definitivně se tak zaplní čtyřtisícová kapacita Lucerny, kde se akce od 17:30 koná. Vstupenky budou k dispozici jen pro osobní vyzvednutí, nelze je objednat na webu. První várku vstupenek rozdali pořadatelé už včera, lístky zmizely během dvou hodin. Na akci vystoupí kapely jako Plastic People of the Universe, Jasná Paka/Hudba Praha či Garáž. 

VÍCE ČTĚTE ZDE

11:31
Česká televize v pátek 23.12. mění vysílání. Podívejte se

na ČT1 se ruší pořady:

05:59 Dobré ráno s Jedničkou, 08:30 Kouzelná školka, 09:00 101 dalmatinů (4/52), 09:25 Šahrazád, 10:15 Pošta pro tebe, 11:05 Pražský písničkář (4/5), 12:00 Polední události, 12:20 BBV, Předpověď počasí, Události v regionech plus, 12:30 Sama doma

změnou se zařazuje:

05:59 Studio 6, 09:00 Státní pohřeb Václava Havla (Přílety zahraničních hostů, přenesení rakve s ostatky z Vladislavského sálu do Svatovítského chrámu. Zádušní mše, kterou bude celebrovat arcibiskup Dominik Duka. Závěr mše pak odslouží biskup Václav Malý).

od 14:00 do 02:00 beze změny

ruší se pořad:

02:00 Dobré ráno s Jedničkou

změnou se zařazuje:

02:00 Karel Kryl - in memoriam. Vzpomínání muzikantů na legendárního písničkáře (1999). Účinkují: J. Hutka, V. Třešňák, D. Andrtová, V. Mišík, J. Dědeček, P. Dobeš, J. Noha, J. Kryl, R. Hladík, M. Kovářík a další. Režie V. Křístek, 02:50 Recitál Jaroslava Hutky (Koncert legendárního písničkáře s kytaristou Radimem Hladíkem na nádvoří Nové radnice v Brně (1991). Režie R. Chudoba), 03:25 Vůně jehličí (Vánoční vyprávění a písničky v podání L. Munzara, J. Hlaváčové, R. Hrušínského, V. Preisse, N. Urbánkové, M. Drobného, I. Bartošové a P. Bartoně (1987). Scénář I. Fischer. Kamera J. Osten. Režie J. Eisner).

ČT1 + ČT24 sdílené vysílání

05:59 Studio 6, 09:00 Státní pohřeb Václava Havla (cca do 14:00 - bude ještě upřesněno)

ČT24

17:05 Studio ČT24( prodloužení stopáže do 17:55), 17:35 Milénium nebude, 20:05 Státní pohřeb - sestřih, Hyde park nebude - v noci bude R sestřihu, 23:30 Státní pohřeb - sestřih, Před půlnocí TSBO nebude - v noci bude R sestřihu

11:39
V pátek v poledne se po Česku rozezní kostelní zvony

V pátek v poledne se po celém Česku na tři minuty rozezní kostelní zvony. Uctí tak památku zemřelého bývalého prezidenta Václava Havla. Ve stejné době by se podle mluvčího pražského arcibiskupství Aleše Pištory měly rozeznít i sirény. "Z pokynu pana arcibiskupa (Dominika Duky) se ve 12:00 rozezní na tři minuty zvony všech kostelů po celé republice," řekl Pištora.

11:50
Zahraniční osobnosti přicestují na Havlův pohřeb 30 speciály

Na pražském letišti v Ruzyni v pátek dopoledne přistane zhruba 30 leteckých speciálů, které přivezou zahraniční státníky a jejich delegace na pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Další smuteční hosté z ciziny přicestují pravidelnými linkami. Přílety státních letů výrazně neovlivní pravidelný provoz na ruzyňském letišti, sdělila jeho mluvčí Eva Krejčí. Státní speciály budou odbavovány v areálu Jih, na takzvaném starém letišti. Jejich přílet letiště očekává mezi 09:00 až 11:00, odlety jsou pak plánovány na dobu mezi 15:00 a 17:00.

FOTO: KDO PŘILETÍ? - více ZDE

11:53
Akce v Lucerně živě na Václavském náměstí. Bude tam velkoplošná obrazovka

Ve střední části Václavského náměstí bude v pátek umístěna velkoplošná obrazovka, která bude přenášet program akce Pocta Václavu Havlovi v Lucerně pro ty, kteří se nedostanou dovnitř.

VÍCE O AKCI ZDE

12:01
Vatikánskou delegaci na Havlově pohřbu povede Coppa

Ze zahraničních biskupů už svoji účast na pátečním státním pohřbu Václava Havla potvrdil předseda slovenské biskupské konference Mons. Viliam Judak, biskup nitranský. A jako zástupce Vatikánu přiletí také bývalý nuncius v České republice, kardinál Giovanni Coppa - ten povede celou vatikánskou delegaci. "Pravděpodobně to bude on, kdo přečte dopis papeže Benedikta XVI. adresovaný prezidentu Václavu Klausovi," potvrdil serveru IHNED.cz mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

12:04
Smuteční průvod sledovalo na ČT1 a ČT24 v průměru 661 tisíc diváků

Středeční čtyřhodinový blok vysílání ČT z převozu rakve s ostatky Václava Havla sledovalo na ČT1 a ČT24 v průměru 661 tisíc diváků (při podílu na publiku 61,23%). "Celý smuteční ceremoniál, který byl připraven v duchu prvorepublikové tradice a inspirovaný posledním rozloučením s prezidentem T. G. Masarykem v roce 1937, zasáhl celkem bezmála 1 milion 700 tisíc diváků starších patnácti let (alespoň tříminutová kontinuální sledovanost). Dalších více než 100 tisíc diváků vidělo do dnešní 11. hodiny přenos či záznam smutečního průvodu na webových stránkách ČT," uvedl mluvčí televize Ladislav Šticha.

12:09
Výluky v MHD se kvůli Havlově pohřbu nechystají

Pražský dopravní podnik neplánuje na pátek, kdy se koná státní pohřeb Václava Havla a přiletí 30 speciálů se zahraničními smutečními delegacemi, žádné výluky. Autobusy a tramvaje vždy jen zastaví, když pojede kolona se státníky. Podle informací serveru IHNED.cz to zatím vypadá tak, že delegace pojedou z ruzyňského letiště na Pražský hrad tradiční cestou přes Evropskou ulici a Pohořelec. Potvrdit to ale musí ještě policie, která má dnes klíčovou poradu. Její závěry (včetně případných dopravních omezení)  by měla oznámit po 14. hodině.

12:28
Řečníci: Abrhám, Albrightová, Duka, Klaus, Malý a Schwarzenberg

Na pátečním posledním rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem ve svatovítské katedrále promluví celkem šest řečníků - prezident Václav Klaus, herec Josef Abrhám, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, pražský arcibiskup Dominik Duka, bisku Václav Malý a český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

12:55
Junáci vzdají hold "bratru Chrobákovi"

V den pohřbu exprezidenta Václava Havla vyjde na Hrad smuteční průvod skautů. Vzdají tak hold dlouholetému členovi Junáku, "bratru Chrobákovi". Právě tak totiž Havlovi kdysi ve vodáckém oddíle přezdívali.

12:56
V katedrále zazní dopis od papeže

Papež Benedikt XVI. zaslal do Prahy dopis k úmrtí bývalé hlavy státu Václava Havla, text zazní v pátek v úvodu smutečního obřadu v katedrále sv. Víta.

13:11
Policisté tají, kudy státníci pojedou na pohřeb

Evropští i světoví státníci mířící na pohřeb Václava Havla mohou v pátek výrazně zkomplikovat dopravu v hlavním městě. Policisté budou kvůli přesunu delegací průběžně zastavovat dopravu. Možné trasy, kterými politici pojedou z Ruzyně na Pražský hrad, ale úzkostlivě tají.

13:33
Husák: Všichni vědí na minutu, co budou dělat

Policie v pátek nasadí přes 900 svých příslušníků, využije také 70 speciálních vozů pro převoz hostů.

"Takhle velká bezpečnostní opatření se plánují třeba týdny a v tomto případě my to musíme zvládat za hodiny, respektive za několik hodin," uvedl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Přípravy přitom označil za hodně precizní. "Všichni vědí na minutu, co budou dělat," podotkl.

13:46
Haló, tady Impulsovi v rádiu posluchači neuslyší

Rádio Impuls upravilo během státního smutku svůj program. Omezilo zejména pořady, založené na zábavě a soutěžení a došlo ke změnám v hudebním playlistu. Během pátečního státního pohřbu rádio zcela ruší pravidelnou hru Haló, tady Impulsovi a ve 12:00 na celou minutu utichne.

14:04
V pražském Karolinu vzpomínají na Havla

V budově pražského Karolina se sešli profesoři Karlovy Univerzity, aby vzdali poctu Václavu Havlovi, který získal čestný doktorát 30.5. 1990.

14:07
Vzpomíná emeritní rektor UK Radim Palouš

Na svého přítele a kolegu vzpomíná emeritní rektor UK a jeden z mluvčích Charty 77 Radim Palouš. "Havel jako prezident rád chodil po svém - bez pompéznosti a ovací", říká Palouš a dodal, že Havel vsadil na pravdu stejně jako Ježíš.

14:09
Zvony se z úcty rozezní na tři minuty

V pátek v poledne se po celém Česku na tři minuty rozezní kostelní zvony. Uctí tak památku zemřelého bývalého prezidenta Václava Havla.

Ve stejné době by se měly rozeznít i sirény. V Praze budou znít dvě minuty.

14:17
Havel tak trochu vylepšoval i nás, říká rektor UK

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl před svými kolegy v pražském Karolinu řekl, že "Havel učinil náš svět lepším a tak trochu vylepšoval i nás."

"Václav Havel nám dal moc do našich rukou, musíme si ji tam udržet a nenechat se jí ovládnout," varoval.

14:41
V krematoriu zazní Modlitba pro Martu i Krásné je žít

Na rodinném rozloučení s Václavem Havlem ve střešnickém krematoriu zazní třeba Modlitba pro Martu od Marty Kubišové či Óda na radost, tedy čtvrtá část Deváté symfonie od Ludwiga van Beethovena, jež se používá jako hymna EU.

Kromě toho několik stovek smutečních hostů uslyší také písně Když jsem já šel tou Putimskou branou, Krásné je žít, Lavička v jasmínu či hudbu z filmu Odcházení, který režíroval Havel podle své divadelní hry.

15:11
Za Havlem na Hrad přicházejí davy. Ve středu jich bylo 12 000

Do Vladislavského sálu Pražského hradu se přišlo ve středu rozloučit 12 tisíc lidí. Tisíce lidí proudí na Hrad i dnes. Otevřeno by mělo být do 22 hodin.

15:15
Studenti kritizují Kreml za postoj k úmrtí V.H.

Ruští studenti kritizují své představitele v Kremlu, jak reagovali na úmrtí Václava Havla. Vadí jim, že kondolovali dříve KLDR než České republice. "Češi si postoj Kremlu budou pamatovat," varují.

15:21
Třída Václava Havla bude od pátku v polském Gdaňsku

Severopolský Gdaňsk pojmenuje hlavní ulici po Václavu Havlovi. Od zítřka budou gdaňští obyvatelé procházet Třídou Václava Havla (Aleja Vaclava Havla). Návrh primátor a předsedy městské rady schválili dnes jednomyslně zastupitelé.

"Jsme hrdí na to, že Václav Havel – významný Čech a Evropan – bude patronem jedné z gdaňských ulic," píše se v prohlášení.

15:32
Karlovarští podepisují petici za změnu názvu ulice

V Karlových Varech vznikla petice, která má zjistit názor veřejnosti na přejmenování Moskevské ulice na ulici Prezidenta Václava Havla. Organizátorem akce je zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), jenž se v listopadu 1989 angažoval jako aktivista a mluvčí karlovarského Občanského fóra.

15:42
Tisícovka vstupenek do Lucerny zmizela za 12 minut

Zbývajících tisíc vstupenek na poslední rozloučení s Václavem Havlem v pražském Paláci Lucerna bylo rozebráno za 12 minut. Vstupenky na přehlídku hudebních, divadelních a jiných uměleckých vystoupení různých žánrů dávali organizátoři prostřednictvím sítě Ticketpro zdarma.

15:58
Razítko s Havlem bude jen na poště na Hradě

Razítko s podpisem Václava Havla a jeho "srdíčkem" bude k dostání pouze na poště číslo 12, která se nachází na Pražském hradě.

V pátek, kdy se koná pohřeb bývalého prezidenta, bude však provoz pošty z bezpečnostních důvodů omezen, otevřena bude pouze od 16 do 18 hodin. Další šanci na jeho získání budou mít zájemci do 5. ledna.

16:19
Ve frontě k Vladislavskému sálu čeká až pět set lidí

V současné chvíli čeká ve frontě k Vladislavskému sálu kolem pěti set lidí. "Do třetí hodiny odpoledne se počet lidí podle přítomného policisty udržela uvnitř areálu Pražského hradu, nyní už je fronta i mimo něj," uvedla zpravodajka IHNED.cz

16:25
Česká filharmonie se připravuje na smuteční Requiem

Česká filharmonie se už dva dny připravuje na provedení smutečního Requiem od Antonína Dvořáka, které zazní v pátek při státním pohřbu zesnulého exprezidenta Václava Havla v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

S dirigentem Jiřím Bělohlávkem však kvůli velké zimě orchestr zkouší v Rudolfinu. V pátek by se prý v chrámu měla teplota pohybovat kolem nuly, hudebníci proto budou stát na vyhřívaných kobercích.

16:31
12 zahraničních prezidentů, 1000 hostů. Havlův pohřeb v číslech

Na pohřbu Václava Havla bude až tisíc hostů, na které bude dohlížet dvakrát tolik policistů. Cizích zemí, ze kterých k nám zavítají prezidenti, bude dvanáct.

Více čtěte ZDE


16:41
Páteční minutou ticha uctí Havlovu památku i některá média

Páteční minutu ticha k uctění památky Václava Havla zařadí v pravé poledne do svého programu i některá média, například TV Nova, Prima i Barrandov.

Česká televize a všechny stanice Českého rozhlasu odvysílají páteční smuteční obřad ve svatovítské katedrále v přímém přenosu.

16:42
Pietním shromážděním uctila Havlovu památku Univerzita Karlova

Pietním shromážděním dnes uctila památku zesnulého prezidenta Václava Havla Univerzita Karlova. Ve velké aule Karolina dnes zavzpomínal třeba mluvčí Charty 77 a emeritní rektor UK Radim Palouš, Havlův přítel, bývalý kancléř a rektor AMU Ivo Mathé nebo dramatikův bratr Ivan.

"Svět po Václavu Havlovi totiž nebude svět bez Václava Havla," upozornil současný rektor UK Václav Hampl a dodal, že na to Havel zanechal v lidech příliš velkou stopu. Mimo jiné připomněl, jak Havel v 90. letech už ve funkci prezidenta vedl na nejstarší české univerzitě pravidelné semináře a na závěr pozval studenty do hospody.

17:10
Za ostatky Václava Havla míří lidé z různých koutů republiky

Julie Daňková: "Řada stovek lidí čekajících  na vstup do Vladislavského sálu je překvapivě tichá a klidná. Mezi nimi je i pětičlenná rodina Marečkových ze Žďáru nad Sázavou. Kvůli cestě do Prahy si dnes oba rodiče vzali dovolenou a v půl jedné k Pražskému hradu vyjeli i s dvěmi malými dcerami a starším synem.

"Včera jsme v televizi sledovali smuteční průvod, pak jsme si o tom s dětmi povídali a nějak přirozeně vyplynulo, že se sem vypravíme," říká Bohdana Marečková. Obě dcerky přirozeně dobře ví, kdo byl pan Václav Havel, "přece náš bývalý prezident," pokyvují. To, že musí vystát tak dlouhou frontu jim vůbec nevadí, naopak. "Mám radost z toho, že sem přišlo tolik lidí. Čekání mi nevadí, vždyť to postupuje rychle," usmívá se paní Marečková."

17:18
Právní specialista: Obce smí pojmenovat ulice po Havlovi, aniž by žádaly rodinu o svolení

Pokud chce město, obec nebo státní instituce pojmenovat veřejné místo po Václavu Havlovi, nemusí se dotazovat jeho rodiny. Slušností by ale bylo, pokud je to krátce po smrti bývalého prezidenta, požádat vdovu Dagmar Havlovou o souhlas, cituje ČTK Karla Eliáše, právního vědce a spoluautora nového občanského zákoníku.

"Po smrti člověka je podle občanského zákoníku chráněno mimo jiné také jméno člověka proti neoprávněným zásahům. Nicméně pokud pojmenují po Václavu Havlovi ulici, náměstí nebo nábřeží, tak to nepochybně není neoprávněný zásah do toho jména," řekl Eliáš. Přesto prý ale platí, že slušnost by byla se zeptat.

17:29
Bude nám i celému světu hrozně chybět, uvedl generální tajemník Amnesty International

Hold Václavu Havlovi a jeho odkazu dala i mezinárodní organizace Amnesty International. "Havel za sebou zanechal výjimečné morální a intelektuální dědictví. Byl jednou ze symbolických postav 20. století a jeho práce v oblasti lidských práv, demokracie a svobody je inspirací pro nás pro všechny. Bude nám i celému světu hrozně chybět," uvedl generální tajemník AI Salil Shetty.

Amnesty International patřila mezi organizace, která se zasazovala o jeho propuštění v době, kdy byl vězněn komunistickým režimem.

17:41
Amnesty International zřídila speciální mezinárodní stránky

Amnesty International na počest Václava Havla zřídila speciální mezinárodní stránky, kam mohou napsat svůj vzkaz bojovníci za lidská práva z celého světa. www.amnesty.org/en/news/vaclav-havel-s-human-rights-legacy-inspiration-2011-12-21

17:54
Zákaz parkování na Pohořelci a v okolí

Řidiči musí od dnešní večerní hodiny počítat s omezením parkování v městské části Praha 6. Zákaz zastavení bude platit od 20:00 do páteční 15:00 v ulici Na Opyši, na Pohořelci, na Loretánském a Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

18:02
Fronta lidí je až k Belvederu, Hrad prodlouží otevření sálu

Lidí, kteří se chtějí rozloučit s Václavem Havlem, neubývá. Fronta těch, kteří se rozhodli poklonit se u jeho ostatků ve Vladislavském sále Pražského hradu, dosahuje k Belvederu. Pražský hrad tak sál neuzavře ve 20:00, jak původně oznámil, ale podle České televize až ve 23:00.

18:10
U rakve bude stát speciální váza

Speciální váza Neuchopitelný Šípek bude stát v pátek u rakve s ostatky Václava Havla v Chrámu svatovítské katedrály. Vyrobena byla podle Havlova návrhu, který ji před lety daroval architektu a designéru Bořkovi Šípkovi.

18:17
Průzkum: Většina Čechů Havla-prezidenta chválí

Většina Čechů vnímá prezidentské období Václava Havla pozitivně. Jako dobrého prezidenta ho v exkluzivním průzkumu pro Českou televizi hodnotilo 23 procent respondentů, 12 procent jej označilo za vynikajícího a 11 procent za lidského. Naopak negativně jej vnímalo 10 procent oslovených.

19:10
Sarkozy, Wulff a Cameron. Na páteční pohřeb míří státníci, kteří doma čelí problémům

Někteří z významných státníků, kteří navštíví pohřeb Václava Havla, se nachází ve složité vnitropolitické situaci, uvádí ČT24.

Z Francie přijedou kromě prezidenta Sarkozyho jeho dva soupeři, se kterými se má utkat v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii. Jeden z nich dokonce z důvodů politických neshod odmítá se Sarkozym nastoupit do stejného letadla.

Ve složité situaci se nachází také německý prezident Christian Wulff, který se dnes musel omluvit za neohlášenou soukromou půjčku, kterou si vzal před nástupem do funkce loni v říjnu. Britský ministerský předseda David Cameron zase čelí kritice, že svou současnou evropskou politikou Británii izoluje od zbytku EU.

19:25
Václavu Havlovi byla sejmuta posmrtná maska

Václavu Havlovi byla v Pražské křižovatce sejmuta posmrtná maska. Kdo byl však úkolem pověřen, Hrad již neuvádí.

19:26
Biskup při zádušní mši v Ostravě vyzdvihl Havlovy lidské kvality

V zaplněné katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy se dnes stovky lidí při zádušní mši rozloučily se zesnulým exprezidentem Václavem Havlem. Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, který se s Havlem osobně několikrát setkal, ve své řeči opakovaně vyzdvihl především jeho lidské kvality.

"Nikdy jsem neviděl, že by se vyvýšil nad druhého. I prezidentování bral jako službu svému národu," uvedl při mši Lobkowicz, který se účastní i pátečního státního pohřbu v Praze.

 

19:33
Svou ulici může mít Havel i v polské Lodži

O pojmenování jedné z ulic po zesnulém českém prezidentovi uvažuje další polské město. Po Gdaňsku by se tak mohl "své" ulice posmrtně dočkat Václav Havel v Lodži.

Starostka města Hanna Zdanowská dnes podle polských médií informovala o tom, že v lednu městské radě navrhne, aby se po Václavu Havlovi pojmenovala některá z existujících nebo teprve vznikajících ulic ve městě.

Někdejší český prezident Lodž navštívil v roce 1998. Zašel tehdy kromě jiného na tamní židovský hřbitov, kde jsou pohřbeni i pražští Židé, kteří za druhé světové války zahynuli v lodžském ghettu.

19:42
Estonský prezident onemocněl, na pohřeb Havla nepřijede

Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves se pátečního státního pohřbu Václava Havla kvůli nemoci nezúčastní. Hlava státu si prý léčí prudký virový zánět horních cest dýchacích a musí v příštích dnech zůstat na lůžku. Estonsko bude tedy na pohřbu zastupovat velvyslanec v Praze Lembit Uibo.

19:46
Litoměřický biskup se při zádušní mši modlil za úmysly mocných

Okolo čtyř stovek lidí dnes v Litoměřicích naslouchalo biskupu Janu Baxantovi při zádušní mši za Václava Havla. Baxant označil za hlavní Havlovo poselství svobodu a modlil se za to, aby vládnoucí lidé sledovali při svém počínání obecné blaho, ne vlastní prospěch.

"Jestli někdy někdo bytostně vyjádřil touhu člověka po svobodě, tak on. Získat ji nebylo lehké a jednoduché, musel trpět a přinášet oběti," prohlásil biskup s tím, že Havlovi se podařilo získat svobodu pro všechny Čechy i Slováky. Podle něj byl Havel přesvědčený, že člověk nutně musí být svobodný. "Jestli není svobodný, nemůže být šťastný," dodal.

20:09
Uctít Havlovu památku přišlo dnes 20-25 tisíc lidí

Podle neoficiálních odhadů se dnes bývalému prezidentovi Havlovi přišlo poklonit 20-25 tisíc lidí. Přesný počet ale pracovníci Hradu neuvedli.

Ještě kolem 19:00 se fronta táhla přes Pražský hrad a kolem Lvího dvora směrem k Letohrádku královny Anny. Hrad kvůli velkému zájmu prodloužil otvírací dobu ve Vladislavském sále do 23:00.

20:21
Téměř nekonečná fronta na Hradě

Davy lidí stále touží i po 20:00 vzdát hold prvnímu českému prezidentovi. Podle našeho zpravodaje z místa stojí dlouhá fronta před Belvederem. Lidé přesto doufají, že se dostanou do Vladislavského sálu, který je od nich vzdálen stovky metrů.

20:49
Čaj na zahřátí

Fronta lidi se nezmenšuje. Naopak stále přicházejí stále noví obdivovatelé zesnulého prezidenta s květinami. Hrad promrzlým čekajícím přichystal teplý čaj na zahřátí.

22:00
Do uzavření Vladislavského sálu zbývá hodina

Návštěvy Pražského hradu pořád pokračují, do uzavření Vladislavského sálu však už zbývá jen hodina.

22:05
Americký senátor navrhl deklaraci, která by ocenila Havla

Americký senátor Marco Rubio dnes navrhl senátní deklaraci, která by vyzdvihla zásluhy Václava Havla. Zatím není jasné, kdy bude americký Senát o rezoluci hlasovat, senátoři mají totiž momentálně vánoční dovolenou.

Návrh rezoluce oceňuje Havla jako dramatika, disidenta i politika. Uvádí, že "pod vedením Václava Havla se Česká republika stala důležitým a cenným členem mezinárodního společenství". Zdůrazňuje také Havlovo zasazení o dodržování lidských práv v Bělorusku, Barmě či na Kubě, odkud pocházejí Rubiovi rodiče.

22:57
Poslední lidé ve Vladislavském sálu

Do Vladislavského sálu stále proudí šťastlivci, kteří chtějí uctít památku prezidenta Havla. Brány Pražského hradu se ale pomalu zavírají. Končíme on-line reportáž. Děkujeme za pozornost. V pátek přineseme další on-line zpravodajství z pohřbu Václava Havla a událostí spojených se třetím dnem státního smutku.