Multikulturní festival Pocta Václavu Havlovi v pražském Paláci Lucerna je beznadějně vyprodaný. Posledních tisíc vstupenek, které organizátoři uvolnili pro veřejnost ve čtvrtek hodinu po poledni, zmizely během 12 minut.

Podle bývalého Havlova mluvčího Ladislava Špačka, který je členem organizačního štábu a mluvčím akce, se také podařilo s pražským magistrátem domluvit i instalaci velkoplošné obrazovky na Václavské náměstí.

"Bude umístěna ve střední části Václavského náměstí a bude přenášet program v Lucerně pro ty, kteří se již nedostanou dovnitř," řekl Špaček.

Kdo vzdá poctu Václavu Havlovi

"Půjde o multikulturní a multifunkční záležitost, jejíž program stále narůstá," informoval Špaček.

The Plastic People of The Universe - Podivuhodný mandarin (Music club 13, Opava)

Na koncertu vystoupí kapela The Plastic People of the Universe, která Václava Havla přibrala do sestavy jako čestného člena. Na jevišti se v půlhodinových intervalech vystřídají také skupiny Toxique, Garage, Monkey Business, Hudba Praha či slovenské Bez ladu a skladu a Živé kvety.

"Účast potvrdili Michal Pavlíček a Monika Načeva," potvrdil Ladislav Špaček pro server IHNED.cz.

Poctu Václavu Havlovi vzdá svým vystoupením také hudebník Ivan Král, ve světě nejznámější český rocker, který žije v USA.

Přiletí i Suzanne Vega

Ze Spojených států do Prahy dorazí i folková zpěvačka Suzanne Vega. "Jedu nečekaně do Prahy," píše Vega na svých webových stránkách. Dále uvádí, že ji bolí srdce kvůli skonu Havla. "Byli jsme šťastni, že jsme ho znali tak dlouho. Byl opravdovou inspirací v životě," dodává.

Suzanne Vega se zúčastní Havlova pátečního pohřbu. "Zda zazpívá v Lucerně, ještě není jisté. Vše se vyjasní až po jejím příletu," řekl Ladislav Špaček. "Celá akce se organizuje za pochodu, umělce, kteří by mohli hrát, teprve oslovujeme. Navíc stále přibývají další, kteří chtějí učinkovat," dodal.

V Lucerna Music Baru se pravděpodobně místo tradiční páteční diskotéky představí mladé kapely. "Mohla by to být například MIG 21," prozradil Špaček.

Konkrétní program akce je zveřejněn na webové adrese www.poctavh.cz.

Filmy i divadlo v kině

V kině Lucerna se budou promítat filmy dokumentárního charakteru, v druhé části večera se změní v místo konání divadelních představení.

Podle dramaturgyně České televize Aleny Müllerové by se mohly objevit záběry Originálního videojournalu, méně známý dokument Havel na Hrad, který Pavel Koutecký natočil k 10. výročí volby prezidenta, a snímek Americká pocta Václavu Havlovi - oslava demokracie v Československu. Jde o koncert z katedrály v New Yorku z roku 1991.

Andrej Krob s Divadlem na tahu uvede Zahradní slavnost, soubor Buchty a loutky sehraje Horský hotel, brněnské Divadlo Husa na provázku Havlovu hru Prase.

V kavárně kina Lucerna budou své práce vystavovat fotografové, kteří provázeli Václava Havla životem. Nebudou chybět snímky Tomkiho Němce či Bohdana Holomíčka. "Nemuselo by jít o pouhou výstavu, ale dokonce o projekci. Záleží ale na tom, co budou fotografové schopni dodat," uvedl Ladislav Špaček.

Pořadatelé počítají s možností, že se Pocty Václavu Havlovi zúčastní některé z významných zahraničních politických osobností, které přijíždějí na Havlův páteční pohřeb.

"Pokud by někdo z nich zůstal v Praze do druhého dne, případně odlétal až v noci a akci navštívil, byla by to pro nás pocta a povzbuzení. Jde však o vysoce postavené politické osobonosti a není bohužel čas domluvit to s nimi diplomatickou cestou. Vše se tedy ujasní až ve chvíli, kdy budou v Praze," informoval Ladislav Špaček.

Živě na ČT

Kulturní večer v Lucerně začíná v 17:30 a končí ve 23:30. V té době je tedy celá pasáž uzavřena pro ty, kterým se nepodařilo sehnat vstupenky.

Hlavní program bude z Lucerny od 20 hodin živě přenášet Česká televize.

"Lucerna se neuvěřitelně rychle zaplnila, nyní proto uvažujeme o tom, že bychom na Václavské náměstí umístili velkoplošnou obrazovku. To je ovšem technicky náročná záležitost, a vše tedy nejprve musíme projednat s magistrátem a Prahou 1," řekl Ladislav Špaček.

Zároveň zdůraznil, že pořadatelem večera není žádná firma ani organizace. "Je to společenství Václava Havla, jak si říkáme my všichni, kteří jsme se léta pohybovali kolem něj - spolupracovníci a nejbližší přátelé," podotkl.

Připomněl podíl knihovny a kanceláře Václava Havla, Výboru dobré vůle Olgy Havlové či nadace Člověk v tísni. "Těch společností je víc, nerad bych na někoho zapomněl," dodal.

Budovu Lucerny poskytla pro páteční večer zdarma Dagmar Havlová, manželka Ivana Havla.

The Plastic People of The Universe - Podivuhodný mandarin (Music club 13, Opava)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist