Skončilo poslední rozloučení s prezidentem Václavem Havlem. Přišli prezidenti a významní hosté z celého světa, manželé Clintonovi, britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a mnoho dalších.

Přesně v poledne se Česko ponořilo na minutu do absolutního ticha. Následnou zádušní mši zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka, závěřečnou smuteční promluvu přednese biskup Václav Malý. Úryvek ze starozákonní knihy Job přečetl Josef Abrhám.

Smuteční mše se zúčastnilo 1000 pozvaných hostů, mezi nimi i 16 hlav cizích států.

Smuteční obřad ve Chrámu sv. Víta i následné soukromé rozloučení s Havlem ve strašnickém krematoriu už byly pouze pro pozvané. Veřejnost sledovala mši na velkoplošných obrazovkách na II. nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí.

Pro veřejnost je pak určena vzpomínková Pocta Václavu Havlovi, která se bude konat od pozdního odpoledne do půlnoci v pražském paláci Lucerna. Lístky sice zmizely za méně jak půl hodiny, organizátoři však zájemce vybízí, ať se v Lucerně večer zastaví.

Foto a video: Takhle se Češi loučili s Havlem, doprovodili ho na poslední cestě na Hrad – čtěte ZDE

"Očekáváme, že pokud část lidí Lucernu opustí, další jejich místa zaplní," uvedl bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:46
Cestu z letiště na Hrad lemují policisté

Křižovatky a klíčové dopravní uzly po cestě z Ruzyně až na Pražský hrad hlídají policisté. Jsou připraveni vypínat semafory kvůli projíždějícím hostům smutečního obřadu.

08:58
Ruzyňské letiště se připravuje na přílet státníků

Ruzyňské letiště čeká největší nápor vládních speciálů mezi desátou a jedenáctou hodinou. V 10:05 má naplánovaný přílet Challenger chorvastké vlávdy, pět minut po něm C-27 J Spartan litevské armády, z Francie přiletí velký Airbus 330 v 10:15.

09:02
Státní smutek budou držet i Slováci

Také Slovensko uctí památku posledního československého prezidenta Václava Havla státním smutkem, který tamní vláda vyhlásila od 8:00 do 18:00. Projeví se stažením vlajek na půl žerdi. V době piety jsou pak zakázány hazardní hry. Přední slovenští politici včetně prezidenta Ivana Gašparoviče a premiérky Ivety Radičové se v Praze zúčastní posledního rozloučení s Havlem.

09:04
Biskup Malý ocenil na Havlovi statečnost a zájem o pronásledované

Václav Havel se podle biskupa Václava Malého neuzavřel do sebe a snažil se do poslední chvíle vnímat, co se okolo něj děje. Pomocný biskup pražský Malý se s Havlem poprvé setkal v roce 1978, dnes se s ním naposledy rozloučí na zádušní mši při smutečním obřadu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

09:04
V Praze jsou nasazeny stovky policistů

Až 900 policistů bude dnes zajišťovat bezpečnost v ulicích Prahy. Do akcí spojených s pohřbem bude celkem zapojeno 2000 policistů.

09:05
Francouzi, Belgičané i Clintonovi na palubě

V 10:15 by měly na Ruzyni přistát hned tři vládní stroje. Kromě francouzského airbusu ještě Belgický Embraer 135 a americký Boeing 757. Na palubě by měli být manželé Clintonovi.

Přehled očekávaných letů na pražské Ruzyni můžete sledovat ZDE

09:09
Policie: Zatím žádné dopravní komplikace

Policie v souvislosti s pohřbem prvního českého prezidenta Václava Havla zatím nezaznamenala žádné dopraní, ani jiné komplikace. Uvedla to mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová. Podle ní policie očekává pouze krátkodobá dopravní omezení kvůli příletu zahraničních hostů na trase z ruzyňského letiště na Pražský hrad, kde se pohřeb bude konat.

09:15
Havel byl dobrým prezidentem, míní 90 procent Čechů

Devět z deseti Čechů hodnotí působení Václava Havla v prezidentském úřadu kladně. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C pro ČT. Pro 23 procent dotázaných byl Havel dobrým prezidentem a pro 12 procent vynikajícím. Dalších 11 procent lidí vyzdvihlo jeho lidskost.

09:22
Cameron: Na ty silné okamžiky z Václavského náměstí nezapomeneme

Když se o Havlově úmrtí dozvěděl David Cameron, byl prý "hluboce zarmoucen". O V. H. řekl, že "svůj život zasvětil lidské svobodě". "Nikdo z mé generace nikdy nezapomene ty silné okamžiky z Václavského náměstí před dvaceti lety," prohlásil Cameron. "Havel vyvedl český lid z tyranie. A pomohl na náš kontinent vstoupit svobodě a demokracii," dodal.

09:22
Poláci si všímají pohřbu

"Nad rakví zemřelého Václava Havla dnes promluví jeho největší politický protivník - Václav Klaus," píše největší polský list Gazeta Wyborcza. Ten obšírně informuje o přípravách pohřbu, o smutku Čechů i o životě a díle českého politika a dramatika.

09:29
První přilétla bulharská delegace

V pražské Ruzyni přistálo první letadlo, na jeho palubě je delegace z Bulharska.

09:38
Ostatky Václava Havla opouštějí Španělský sál

Na III. nádvoří Pražského hradu právě vyšla hradní stráž, která nese státní vyznamenání Václava Havla. Za ní pak vycházejí vojáci, kteří přenášejí rakev s ostatky Václava Havla do svatovítské katedrály.

09:43
Su Ťij poslala V.H. kytici růží

Hluboký zármutek nad smrtí Václava Havla vyjádřila také dlouholetá barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij. Havlovi poslala kytici růží a vzdává čest jeho památce.

"Pan Havel byl dlouhodobým podporovatelem Su Ťij a prodemokratického hnutí v Barmě. Svým vlivem pomáhal otázku lidských práv v Barmě vnášet do většího povědomí Evropy i celého světa," uvedla v prohlášení ředitelka Barmského centra Sabe Soe v Praze.

09:52
Právě přistála delegace z Moldávie

Na ruzyňské letiště dosedlo letadlo s moldavským prezidentem, následovat bude nizozemská delegace.

09:54
Rakev už je ve Svatovítské katedrále

V Chrámu sv. Víta už je vše připraveno k slavnostnímu ceremoniálu.

09:59
Clintonovi a Albrightová jsou v Praze

S mírným předstihem přistála americká delegace. K manželům Clintonovým a bývalé ministryni zahraničí Albrightové se připojí Norman Eisen, velvyslanec USA v Česku. Těsně před nimi na plochu ruzyňského letiště dosedl nizozemský speciál.

10:04
Přistál bývalý polský prezident Lech Walesa

Delegace z Polska už je na ruzyňském letišti. Tvoří ji bývalý prezident Lech Walesa, maršálek Senátu Bogdan Borusewicz a bývalý předseda vlády Tadeusz Mazowiecki.

10:13
Přílety vládních speciálů on-line

Nad Českou republikou krouží několik prezidentských letadel. Na stránkách flightradar24.com můžete sledovat veškerý letecký provoz nad Českem a přistání letadel s hosty dnešního smutečního obřadu.

LETECKÝ PROVOZ NAD ČR SLEDUJTE ŽIVĚ - ZDE

10:17
Manželé Clintonovy odjíždí z letiště

Americký velvyslanec Norman Eisen s manželkou přivítal manžele Clintonovy. Společně poté všichni nasedli do přistavených limuzín a za doprovodu bodyguardů a policie míří na Pražský hrad.

10:18
Obrazovky na Hradčanském náměstí jsou připravené

Obrazovky na Hradčanském náměstí už jsou nachystané a promítají přenos ČT24. Prostor se pomalu zaplňuje, novináři se připravují." hlásí Monika Ďuříčková, redaktorka IHNED.cz.

10:20
Lidé pomalu zaplňují Hradčanské náměstí

Podle ČT se jen pomalu zaplňují na Pražském hradě prostor určené pro veřejnost."Jak na Hradčanském náměstí, tak na II. nádvoří zatím není mnoho lidí. Mezi těmi, kdo se přišli rozloučit, korzují skupinky japonských turistů."

"Pokud nemáte pozvánku, dál vás pustit nemůžeme," odmítá stráž mladého muž, který se snaží dostat dál," hlásí Filip Sýkora, reportér IHNED.cz.

10:27
Na Havla vzpomenul i šéf španělského Senátu

Na Václava Havla vzpomínal dnes ve Valdštejnském paláci i předseda Senátu Milan Štěch s předsedou španělského Senátu Pío García-Escudera Márquez .

Márquez ocenil Havlův přínos při šíření principů demokracie a ochrany lidských práv ve světě. „Václav Havel je výtečným vzorem i pro mladé generace. Je to osobnost, jejíž hodnoty mohou mladí lidé nadále vyznávat,“ uvedl Márquez.

10:30
Švédský ministr na Twitteru oznámil odjezd do Prahy

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt před hodinou poslal zpravu na Twitter. "Odjíždím do Prahy na poslední rozloučení s Václavem Havlem. Byl jedním ze skutečně velkých Evropanů naší doby," tweetuje.

10:31
Slovenské vlajky staženy na půl žerdi

Prezidentská čestná stráž stáhla vlajky na půl žerdi před prezidentským palácem v Bratislavě.

10:31
Američané projíždí Prahou

Limuzíny s americkou delegací projíždí Prahou po Karlovarské ulici. Průjezd hlídá policie, ze vzduchu na vše dohlíží policejní vrtulník.

10:35
Havlovy řády se vrátí na Hrad

Insignie dvou nejvyšších českých řádů, které za svého života obdržel exprezident Václav Havel, se nyní po jeho smrti musí vrátit na Hrad. Řády Bílého lva a T. G. Masaryka mu totiž byly pouze doživotně propůjčeny. Píše to v dnešním vydání deník Právo. Současný prezident Václav Klaus však může Havlovi vyznamenání opět propůjčit in memoriam.

10:37
Přistálo letadlo se Sarkozym

Do Prahy dorazil už i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Těsně před ním přistál tryskáč se slovenskou delegací.

10:43
Skauti si připomenou V. Havla jako bratra Chrobáka

Skauti si připomenou Václava Havla jako bratra Chrobáka. Havlovi totiž kdysi ve vodáckém oddíle přezdívali Chrobák. Tři skautští vlajkonoši se zúčastní také smutečního obřadu ve svatovítské katedrále, ostatní si dnes k uctění Havlovy památky obléknout skautské stejnokroje. Jan Haken, člen Skautu potvrdil, že za chvíli přijde na Hrad skupina asi sto skautů, aby uctili Havlovu památku.

10:44
Prezidentský speciál Francie

Na ruzyňském letišti přistál francouzský vládní speciál. Airbus A330 přivezl prezidenta Nicolase Sarkozyho.

10:48
Svoboda už dorazil ve Svatovítském chrámu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda přišel i s manželkou do Katedrály sv. Víta.

10:49
HBO Comedy přerušuje vysílání

Kabelová televize HBO Comedy přerušila kvůli poslednímu rozloučení s Václavem Havlem vysílání. Na Twitteru koluje snímek obrazovky:

"Vážení diváci, v životě jsou bohužel chvíle, kdy musí jít legrace na čas stranou," uvedla televize.

10:50
Suzanne Vega již je na Hradě

Na Pražský hrad už dorazila americká písničkářka Susane Vega, píše server iDnes. II. hradním nádvořím prošel také expremiér Mirek Topolánek, exšéf zelených Martin Bursík s partnerkou Kateřinou Jacques, současný šéf zelených Ondřej Liška nebo dokumentaristka Olga Sommerová.

10:50
Skauti přišli uctít Havlovu památku

"Skauti a skautky právě v šiku napochodoval na II. hradní nádvoří. Všichni mají uniformy, nesou dvě vlajky. Je jich víc než stovka," informuje redaktorka Monika Ďuríčková.

10:51
Na Havlův pohřeb dorazil premiér Cameron

Na ruzyňském letišti právě přistál britský speciál premiéra Davida Camerona. V Praze už je i delegace Evropské unie.

10:51
Přípravy na liturgický průvod vrcholí

V Arcibiskupském paláci se shromažďují řeholníci, kněží, biskupové a vyšší řeholní představení, kteří se zúčastní liturgického průvodu. Ten vyjde z kaple Arcibiskupského paláce směrem do Chrámu sv. Víta v 11:30. V jeho čele půjde pražský arcibiskup Dominik Duka.

10:53
Přišla se rozloučit s Havlem. Už podruhé

Mladá studentka Rosálie Wernischová je dnes na Hradě kvůli Havlovi už podruhé: "Poprvé jsme se s kamarádkou přišly rozloučit už včera. Havel byl pro nás jak významným politikem, tak umělcem. Nelze říct, co bylo důležitější," řekla Filipu Sýkorovi z IHNED.cz.

Wernishová příliš nevěří, že by dalším prezidentem mohla být morální autorita podobného typu jako Havel. "Bylo by to úžasné, ale moc nadějí tomu nedávám," tvrdí. 

10:56
Na letišti přistálo letadlo s německým prezidentem

Do Prahy dorazila i německá delegace v čele s prezidentem Christianem Wulffem.

V české metropoli již jsou také korunní princ Belgie a místopředseda belgické vlády.

10:58
Poláci otevřeli Třídu Václava Havla

Fotografie z dnešního otevření Třídy Václava Havla v polském Gdaňsku. Napravo stojí primátor města Pawel Adamovicz,který prohlásil, že Gdaňsk, který je "symbolem demokratické přeměny Evropy, chtěl tak uctít českého Walesu".

11:00
Francouzské překvapení: Alain Delon

Zajímavostí mezi zahraničními účastníky je i přítomnost francouzského herce Alaina Delona, který dorazil spolu s prezidentem Nicolasem Sarkozym. Delon se s Havlem řadu let přátelil.

11:02
Národní muzeum vzdává hold Havlovi

Na průčelí Národního muzea v Praze byl dnes pověšen velkoplošný portrét zesnulého exprezidenta.

11:03
Pozval dalajlamu, i když se ostatní báli

Jan Hap dnes přijel autem z Vysočiny, aby naposledy uctil Havlovu památku. "Havla jsem si vážil pro jeho lidskost a přístup v politice. Pozval dalajlamu i když ho všichni kritizovali, báli se, že Čína s námi přeruší styky. Pokud lidi jako Havel nebudou, tak grázlové budou po celém světě pořád," svěřil se reportérce Monice Ďuríčkové. 

11:06
Slovenská delegace již je také v Praze

Delegace ze sousedního Slovenska dorazila vládním speciálem Jak-40. Slovenská delegace je jedna z nejpočetnějších, je v ní prezident Ivan Gašparovič, premiérka Iveta Radičová, místopředseda Národní rady Milan Hort, Mikuláš Dzurinda, Rudolf Schuster a Milan Čič.

11:13
Spisovatel Elie Wiesel: Havel symbolizoval naději

"Vzpomínám si na naše setkání v Paříži a v Hirošimě. Naše setkání po světě, jež předcházela pražské konferenci Forum 2000, jíž jsem se zúčastnil, naplňovala všechny účastníky pýchou. Přítomnost Václava Havla symbolizovala naději."

Celá vzpomínka Elie Wiesela ZDE

11:13
Ruský ombudsman u katedrály

Krátce před čtvrt na dvanáct do Katedrály sv. Víta přijel i jediný zástupce Ruska - ombudsman Vladimir Lukin.

11:14
Srovnání: Největší letadlo mají Francouzi

Jen pro zajímavost, jakými letadly, kdo dorazil. Největší letecký vládní speciál měli Francouzi, středně velký vládní speciál měla německá delegace (na snímku vlevo) a pouze malým tryskáčem dorazili Britové (na snímku vpravo).

11:19
Katedrála sv. Víta se postupně zaplňuje

Kromě zahraničních hostí jsou mezi pozvanými pražský primátor Bohuslav Svoboda, zpěvačka Lucie Bílá. Je tam i bývalý guvernér ČNB a volební lídr TOP 09 v Praze Zdeněk Tůma, kterého Havel ve volbách podporoval. Havlův přítel Pavel Landovský je v chrámu na invalidním vozíku.

11:21
Walesa o Havlovi: Děkuji, že mi osud dovolil tě poznat

Ikona boje proti komunismu v Polsku Lech Walesa děkuje osudu za to, že mu dovolil poznat nejznámějšího československého disidenta Václava Havla. Walesa, první nekomunistický prezident Polska po roce 1989, to dnes před odletem na Havlův pohřeb řekl v polském rádiu TOK FM.

11:23
Renée Fleming, americká operní pěvkyně

Václav Havel byl zosobněním toho, co příslušelo jen několika málo historickým postavám: měl duši umělce a představivost vizionáře.

Bylo mi ctí pro něho při několika příležitostech zpívat, pokaždé se mi to mnohokrát vrátilo prostřednictvím přílivu naděje a obnovené víry v dobro lidskosti. Ať jeho život inspiruje mnoho dalších.

11:24
Do Chrámu sv. Víta dorazil liturgický průvod

Liturgický průvod z Arcibiskupského paláce v jehož čele šel pražský arcibiskup Dominik Duka dorazil do katedrály. Přesně v poledne zahájí Rekviem Antonína Dvořáka zádušní mši.

11:29
Slovenská delegace vstoupila do katedrály

Na Hrad dorazila už i slovenská delegace. Je v ní prezident Gašparovič, premiérka Radičová i bývalý prezident Rudolf Schuster.

11:31
Výzdoba katedrály: Zaprášené židle a štafle u zdi

Radek Kedroň, redaktor Hospodářských novin, píše přímo ze Svatovítského chrámu: "Hradní aparát vyčlenil pro píšící reportéry kúr. Především zahraniční novináři se podivovali nad kulisami pietního aktu: zaprášené židle a štafle položené u zdi."

11:35
Premiér Nečas vstoupil, po něm Cameron

Na pohřeb právě přišel český premiér Petr Nečas. Chvíli po něm vstoupil do katedrály sv. Víta i jeho britský protějšek David Cameron. Spolu s ním je i bývalý premiér John Major. Britskou delegaci doplnil český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský,

11:36
Právě dorazila Dagmar Havlová

Na Pražský hrad dorazila vdova po Václavu Havlovi, Dagmar Havlová.

11:41
Vzpomíná Lou Reed, zpěvák a skladatel

"Byl třída. Vůdce, myslitel, řečník, velmi odvážný. A zároveň vtipný a milý." Celá vzpomínka Lou Reeda ZDE

11:44
Americká delegace vešla do chrámu

V tuto chvíli vchází americká delegace manželů Clintonových spolu s Madeleine Albrightovou a velvyslancem Norman Eisenem.

11:45
Dagmar Havlovou doprovodil Jindřich Forejt

Vdova po prezidentu Dagmar Havlová v doprovodu Jindřicha Forejta vešla do svatovítského chrámu. Usedla do přední lavice před oltář.

11:46
Do katedrály vešel i Sarkozy

V tuto chvíli se dostavil mezi hosty do Chrámu sv. Víta i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. 

11:49
Zní Requiem Antonína Dvořáka

Smuteční mši pro sóla, sbor a orchestr b-moll, Opus 89 je velká vokálně instrumentální skladba, kterou Dvořák zkomponoval na začátku vrcholného období své tvorby v roce 1890. Premiéra se uskutečnila v říjnu 1891 v Birminghamu, kde ji autor sám dirigoval. Neváže se k žádné konkrétní osobě ani události, ale všeobecně odráží otázku lidského bytí, žalu, útěchy ve smrti, umírání i naději.

11:50
Místa určená pro disidenty jsou prázdná

Radek Kedroň ze Svatovítského chrámu: "Židle v zadní části katedrály jsou prázdné. Podle původních nákresů bylo 94 míst určeno pro disent. Je možné, že hosté nevyužili svá místa a stojí v přední části, aby lépe viděli. "

11:52
Další hosté: Singer, Švejnar i Gott

Mezi smutečními hosty jsou také guvernér ČNB Miroslav Singer, prezidentský kandidát z roku 2008 Jan Švejnar, šéf Ústavního soudu Pavel Rychestký i někdejší šéf Havlovy prezidentské kanceláře Ivo Mathé. Přítiomni jsou i zpěváci Karel Gott a Petr Hapka.

11:54
Česká filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka

Česká filharmonie se na provedení smutečního Requiem od Antonína Dvořáka pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka připravovala dva dny v pražském Rudolfinu. Vzhledem k tomu, že se má teplota v chrámu pohybovat kolem nuly, hudebníci budou stát na vyhřívaných kobercích.

11:58
Lidé se modlí u velkoplošných obrazovek

Filip Sýkora popisuje atmosféru na II. hradním nádvoří: "Jakmile začala obrazovka přenášet záběry z chrámu a zazněly první tóny Rekviem, celé nádvoří ztichlo. Paní na lavičce drží obličej v dlaních, zřejmě se nemůže ubránit slzám." Sirény houkají opravdu nahlas. Lidé stojí nehnutě a modlí se spolu s obrazovkami. 

11:58
Duka v černém

Arcibiskup Dominik Duka bude sloužit zádušní mši liturgickém rouchu černé barvy.

12:00
Začíná zádušní mše

Minutou ticha a za doprovodu zvonů z celé České republiky právě začíná zádušní mše za zesnulého Václava Havla.

12:00
Zní zvony Chrámu sv. Víta

Česko drží minutu ticha. V Katedrále sv. Víta se rozezněly zvony.

12:01
Lidé spontánně zvedají ruce do "véček"

Houkají sirény, zní zvony a lidé na Hradčanském náměstí spontánně zvedají ruce do "véček", mlčí a sledují obrazovky, hlásí reportérka IHNED.cz Zuzana Keményová.

12:01
Dominik Duka zahájil mši

Dominik Duka zahajuje znamením kříže zádušní mši za Václava Havla. Dominika Duku a Václava Havla spojoval jejich pobyt ve vězení. Poslední vzájemný exkluzivní rozhovor natočila Česká televize 11. listopadu v intimním prostředí podkrovního bytu arcibiskupského paláce, který měl právě vězeňskou celu symbolicky připomínat.

 

12:05
Mluví zástupce Vatikánu Giovanni Coppa

Zástupce Vatikánu - bývalý velvyslanec a apoštolský nuncius Giovanni Coppa vzdává proslovem hold exprezidentovi Václavu Havlovi. Nejprve přednesl vzkaz od papeže Benedikta XVI. v anglickém jazyce a poté i v českém překladu. Papež mj. ocenil Havlův boj za lidská práva v době totality.

Poté ještě připojil i osobní vzkaz papeže, že vzpomíná na Václava Havla a že projevuje soustrast rodině zesnulého prezidenta, prezidentu Klausovi i celému českému národu. 

12:13
Josef Abrhám s pohnutím v hlase čte z knihy Jób

Úryvek ze starozákonní knihy Jób přečetl herec Josef Abrhám, který hrál v minulosti v několika Havlových hrách a ztvárnil i hlavní roli v Havlově filmové adaptaci jeho divadelní hry Odcházení.

12:15
Kniha Jób

Kniha Jób je jednou z knih Starého zákona, která vypráví příběh o spravedlivém muži, kterého Bůh trestá, aby jej zkoušel, zda vytrvá ve své víře. Existuje tady paralela mezi Jóbem a Havlem – i jeho se snažil komunistický režim zviklat v přesvědčení. Vězení, nebo nabídka emigrace byla jen některými zkouškami, které na Havla totalitní režim zkoušel. Nikdy jej však v jeho přesvědčení nezlomil.

12:21
Vojáci připravují slavnostní salvy

Vojáci posádkového velitelství připravují v Lobkovické zahradě kanóny, aby vzdali poctu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi vystřelením 21 salv.

12:21
Dagmar Havlová s dcerou Ninou

12:22
V poledne se Česko na minutu zastavilo

Česko úderem poledne uctilo památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla minutou ticha. Ve stejnou chvíli se rozezněly sirény a také zvony na všech pražských kostelích.

Na symbolickém místě, u sochy sv. Václava na Václavském náměstí, se sešly stovky lidí. Většina z nich zamyšleně hleděla do svíček, kterých od neděle planou u sochy tisíce. Někteří se v tiché pietě neubránili slzám.

12:29
Minuta ticha na Václavském náměstí

12:33
Katedrálou zní Alleluja

Katedrálou se nese sborový zpěv před evangeliem - Alleluja (G. F. Händel: Mesiáš). Všichni v katedrále stojí.

12:35
Nyní se čte Evangelium podle Jana

Čtení Janova Evangelia, v pozadí dlouholetý Havlův přítel, prof. a duchovní akademické farnosti při Nejsvětějším Salvátoru Tomáš Halík.

12:39
Arcibiskup Dominik Duka přednáší Homilii

"Dovolte mi, abych se stal jedním z těch, kteří tento týden prožívali smutek. Děkuji Bohu, že jsem mohl velký kus svého života být po jeho boku, být mu blízko," říká Duka.

12:41
Duka vzpomenul věznění Václava Havla

Dominika Duku a Václava Havla spojoval jejich pobyt ve vězení. Vězeň číslo 655 Václav Havel a vězeň číslo 9658 Dominik Duka se totiž sešli na začátku osmdesátých let v plzeňské věznici na Borech.

"Jsem Ti Václave vděčný za vězeňské chvíle tehdy a tam a za dnešní svobodu tady a teď", říká Duka.

12:46
Duka: Budu hájit Tvé hodnoty

"Děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držel. Prosím, měj ruku i nadále připravenou. Třeba ji ještě budeme potřebovat," pronesl Duka.

"Sám za sebe Ti chci říct, že s Boží pomocí budu chránit hodnoty, pro které si žil. Pravdu, lásku, spravedlnost a úctu ke každému člověku především," slíbil.

12:47
Lidé pláčou a modlí se

Lidé, kteří na Hradčanském náměstí sledují mši na velkoplošných obrazovkách, občas pláčou. Mši sledují mlčky a modlí se. Bohužel se kazí počasí a začíná mírně pršet, píše reportérka Zuzana Keményová.

12:53
Jak vypadala minuta ticha v Česku

Na Velkém náměstí v Hradci Králové uctilo památku V. Havla 200 lidí. Z hradecké dominanty Bílé věže se mimořádně rozezněl zvon Augustin z roku 1509, který je třetím největším tuzemským zvonem.

V Jihlavě na Havla tiše vzpomínaly stovky lidí. V Olomouci se zastavil provoz autobusů a tramvají MHD. V centru města pak několik stovek lidí sleduje přímý přenos z jeho pohřbu na velkoplošné obrazovce.

12:54
Sestry boromejky přináší oběti

K oltáři kráčí sestry boromejky a kladou oběti. Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského je ženská katolická kongregace soustřeďující se na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Právě boromejky se o Václava Havla v posledních měsících staraly.

12:57
Lidé zapalují svíčky u hrobky Havlových

Lidé, kteří dnes přinášejí vánoční výzdobu na hroby na Vinohradský hřbitov se často zastavují u hrobky Havlových, kde bude odpočívat exprezident Václav Havel. U hrobky zapalovali svíčky a tiše si mezi sebou šeptali.

12:58
Foto z Twitteru: lidé sledují Havlův pohřeb na Hradčanském náměstí

autor: Sam Beckwith

13:01
Vladislavský sál plný květin

Místo na Pražském hradu, ve kterém se lidé mohli loučit se zesnulým Václavem Havlem, než byla jeho rakev přenesena do chrámu sv. Víta, zůstal plný květin a věnců.

13:03
K chrámu už přistavují auta pro hosty

Reportérka IHNED.cz Zuzana Keményová píše: "K chrámu se sjíždějí vozy, které budou odvážet smuteční hosty."

13:07
Manželé Raškovi přiletěli až z USA

Monika Ďuríčková, reportérka IHNED.cz, mluvila s manželi Raškovými. Lékaři žijící v USA, přiletěli do Česka na svátky, když je tu zastihla smutná událost.

"Osobně jsem Havla potkala jednou na Hradě, když můj manžel (prof. Karel Raška - pozn. red.) dostával vyznamenání. Podali jsme si ruku a vyjádřila jsem mu svůj obdiv za to, co udělal pro Československo a poté pro ČR," uvedla profesorka Jana Rašková.

13:13
Mše pokračuje

Dominik Duka předčítá při eucharistické motlitbě, po jeho boku je vidět i kardinál Miloslav Vlk.

13:17
Duka vyzývá k modlitbě, kterou se modlí vězni

Arcibiskup Duka vyzval k modlitbě Otčenáš. Zní v latině.

13:18
Poslední cesta z Hradu je připravena

Reportérka IHNED.cz Zuzana Keményová píše: "Ke katedrále právě přijíždí speciálně upravený Mercedes na odvoz rakve s ostatky exprezidenta Václava Havla."

13:24
Příjímání hostie

Hosté v Katedrále sv. Víta nyní přijímají hostii. Tímto aktem pomalu končí církevní obřad, po němž přijdou proslovy státníků.

13:32
Pohřeb Václava Havla přenáší i CNN

Evropská stránka Wall Street Journal má zprávu a fotogalerii ze státního pohřbu na prvním místě dnešního zpravodajství.

O pohřbu informuje i britská stanice Sky News, mezi pěti nejdůležitějšími zprávami má pohřeb Václava Havla i největší arabská zpravodajská stanice Al Džazíra. S živými komentovanými vstupy přichází i britská BBC.

13:35
Smuteční proslov Václava Klause právě začíná

13:41
Klaus: Odešel člověk, na kterého budeme vzpomínat s vděkema a úctou

Prezident Václav Klaus ve svém projevu připomněl zejména hodnoty, za které Havel bojoval. "Díky důslednosti jeho životních postojů ale neodejdou. Neměla by odejít myšlenka, že svoboda je hodnotou a univerzálním principem. Berou-li ji komukoliv, kdekoliv na světě, ohrožují tak i svobodu naší. Svobodu je snadné ztratit, pokud o ni nepečujeme," vzpomenul ve svém projevu Klaus.

13:42
Klaus: Mají se říkat i nepříjemné pravdy

"Menšinový názor nutně není nesprávný a musíme o něm přemýšlet a diskutovat. Naše republika je naším dílem, bude taková, jakou ji sami uděláme. Některým smrtelníkům je dáno, aby myšlenky tohoto významu uchopili a učinili je svým životem. Václav Havel byl jedním z těch, kterým to dáno bylo," ocenil svého předchůdce Václav Klaus.

13:42
Smuteční projev Karla Schwarzenberga

Ministr zahraničí na úvod řekl, že nechce mluvit o činech Václava Havla a dodal, že to činili jiní. "Chtěl bych připomenout jeho přátele. Mnozí chybí," uvedl. Zmínil se o obyčejných občanech, "kteří ho podpořili...kteří mu důvěřovali a vybudovali demokracii v naší zemi."

13:48
Schwarzenberg: Havel byl náčelníkem z podstaty

Karel Schwarzenberg v další části uvedl, že Havel byl "náčelníkem z podstaty,nepotřeboval na to být prezidentem, stačilo mu být přítomný..."

"Děkujeme za slova, jimiž nás přinutil aspoň přemýšlet...," řekl. "Za slova o pravdě a lásce se Havlovi mnozí vysmívali. Přesto je to podstata lidského boje. A ten boj nesmíme nikdy vzdát," uvedl také ministr.

13:50
Smuteční projev Madeleine Albrightové

Madeleine Albrightová, bývalá americká ministryně zahraničí, přednesla smuteční projev se vzpomínkou na Václava Havla. "Jako prezident vdechl nový život nejen této republice, ale i hluboce zakořeněným tradicím humanismu, odkazu Komenského a Masaryka," řekla Albrightová.

"V uplynulých dvaceti letech byl jedním z nejvíc respektovaných mužů na této planetě. Jeho důvtip a laskavost, moudrost a hloubka jeho myšlenek promlouvala ke všem. "

13:51
Katedrálou zní Svatovítský chorál

Svatováclavský chorál je česká církevní hymna, jejíž kořeny sahají patrně až do 12. století. Původně měla tři pětiřádkové slohy neumělých, sdružených rýmů, ukončené refrénem „Kyrie eleison“. Obsahem byla prostá modlitba ke sv. Václavu, vévodovi a patronovi české země, aby se přimluvil za svůj národ u Boha, pomohl mu od příkoří a zajistil mu spasení.

13:53
Hovoří biskup Jan Malý

Biskup Václav Malý hovoří mj. i o tom, čemu se Havlovi dařilo vyhnout. Připomněl také například ostudné projevy některých politiků při druhé prezidentské volbě v roce 1998.

"Václav Havel nespoléhal na počet, ale na sílu ducha," řekl. Vzpomíná také na to, jak Havel čelil nemocem, při nichž někdy stál na prahu života a smrti. "Tam jsem ocenil jeho statečnost, nejen občasnkou, ale tváří v tvář smrti."

13:54
Malý poděkoval všem slušným

"Děkuji všem slušným spoluobčanům, kteří v těchto dnech vyjádřili úctu zemřelému," řekl Malý a poděkoval i za signatáře Charty 77, jimž "byl Havel oporou".

"S vírou jsme se za našeho bratra Václava pomodlili a nyní se s ním loučíme. Jsme smutní a pláčeme, ale ne jako ti, kdo nemají naději. Neboť naší nadějí je Kristus, který je uprostřed nás," řekl také.

13:55
Hradčanské náměstí tleská projevům

Reportéři IHNED.cz hlásí z Hradčanského náměstí: "Po Schwarzenbergově projevu lidé spontánně hromadně zatleskali. Stejně reagovali i na smuteční řeč Madeleine Albrightové. Po úvodním Klausově projevu bylo ticho."

14:04
Chrámem zní česká hymna, vypaluje se 21 salv

V Katedrále sv. Víta zní česká hymna. Salvy jsou slyšet až na pražské Letné.

14:06
Vojáci odnášejí rakev s Havlovými ostatky

Hradní stráž odnesla propůjčené řády. Příslušníci 4. brigády rychlého nasazení odnáší rakev s ostatky Václava Havla.

14:06
Slova Schwarzenberga uvolnila atmosféru

Lidé na Hradčanském náměstí sledovali pohřeb Václava Havla důstojně s vážnou tváří. Teprve, když se slova ujal ministr zahraničí a Havlův přítel Karel Schwarzenberg se jejich tváře uvolnily. "Když sliboval, že dál budou bojovat za pravdu a lásku, která je nad lží a nenávistí, začali se usmívat," popsal atmosféru přímo z náměstí komentátor HN Jiří Leschtina.

 

Smuteční projevy, které zazněly ve Svatovítské katedrále si přečtěte ZDE

14:12
Končí pohřební slavnost na Hradě

Rakev Václava Havla s jeho ostatky bude nyní převezena do strašnického krematoria. Tam se bude konat jen soukromý obřad určený pro rodinu a přátele. Hosté opouštějí svatovítskou katedrálu. Václava Havla na jeho poslední cestě z Hradu vyprovází Dagmar Havlová, lidé se loučí potleskem, mlčí.

14:17
Poslední potlesk pro Havla neustává

Filip Sýkora píše z Pražského hradu: "Postarší žena vede za ruce dvě děti. "Ty brečíš, babi?" ptá se bezelstně vnučka. Posléze mizí v davu, který se od obrazovky přemísťuje k zábranám. Stále se tleská."

Kolona s pohřebním vozem se na pár vteřin zastavuje a lidé se k ní hned přibližují, aby na vůz položili růže, všímá si Monika Ďuríčková.

14:19
Václav Havel naposledy opouští Pražský hrad

Mercedes s rakví zesnulého exprezidenta Václava Havla odjíždí v koloně policistů Zlatou branou z Pražského hradu. Lidé na Hradčanském náměstí stále tleskají, někteří cinkají klíči. Hradní stráž salutuje.

14:24
Lidé opouštějí Hrad

Davy lidí, kteří sledovali pohřeb Václava Havla na prostranství před Pražským hradem, odcházejí. Ze záběrů ČT je vidět, že jich bylo několik tisíc. 

14:32
Smuteční vůz míří do Strašnic

Kolona pohřebního vozu s policejním doprovodem právě projíždí pražským Náměstím Jiřího z Poděbrad.

14:45
U strašnického krematoria čekají desítky lidí

Vojtěch Soudný, reportér IHNED.cz, popisuje situaci u strašnického krematoria: "Před krematoriem čeká asi 70 lidí. Kolem postávají novináři, jsou připravené přenosové vozy. Všichni v černém, čekají na příjezd kolony se smutečním vozem."

14:48
Smuteční vůz právě dorazil do strašnického krematoria

Kolona s pohřebním vozem právě přijíždí na místo posledního rozloučení rodiny a přátel s Václavem Havlem. Pohřební vůz doprovodilo osm policejních mototrek.

Lidé vítají kolonu potleskem. Jinak je před krematoriem ticho, popisuje Vojtěch Soudný atmosféru ve Strašnicích.

14:54
Ve Strašnicích na prezidenta čekalo několik stovek lidí

Vojtěch Soudný pro IHNED.cz ze Strašnic: "Kolona přijela zadem k bočnímu vchodu, v ulici za strašnickou vozovnou. Dav lidí se tiše sune ke krematoriu. Lidí je tu už asi 500."

14:59
Havlová s Kocábem vybrali Modlitbu pro Martu

O dramaturgii soukromého obřadu ve strašnickém krematoriu se postarali Dagmar Havlová a Havlův přítel, hudebník a politik, Michael Kocáb.

Během obřadu zazní Modlitba pro Martu nebo Beethovenova Óda na radost.

15:07
Obřad v krematoriu začne zřejmě za hodinu

Na místě se čeká na rodinu a pozůstalé. Motorky odjíždí, rakev s ostatky už je uvnitř. Podle městské policie začne obřad v 16:00.

15:10
Výbíráme z příspěvků na Twitteru

@pavhru
Moje pocta panu Havlovi: Jehly špičky sochory a kůly, ztesal zkoval zostřil kvůli, vojně s hloupostí a zlobou, místo šavel, Borovský a Havel

@chovanecm Martin Chovanec
Hlášení uvozující minutu ticha na nádraží http://www.youtube.com/watch?v=E1yenGWG2Jg #Havel
 
@Hanickamaus Hana Kovaříková
Zjistila jsem, že pořád znám nazpaměť Svatováclavský chorál. Od gymplu jsem ho nezpívala... #havel

15:16
Google vzpomíná na V. Havla černou stužkou

15:20
Na poslední rozloučení dorazili i herci v čele s Polívkou

"Smuteční hosté postávají před levým vchodem do krematoria. S sebou mají bíé růže, někteří mají slzy v očích. S Havlem se přišli rozloučit herci Bolek Polívka, Veronika Žilková a Martin Stropnický nebo Ivana Uhlířová, která hrála v Havlově filmu odcházení. Přišel i filozof Jan Sokol. Dagmar Havlová zatím nedorazila," píše Vojtěch Soudný od strašnického krematoria.

15:30
Z pražské Ruzyně odlétají zahraniční delegace

Jako první odletěl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Odletěl i britský premiér David Cameron. Zhruba do půl hodiny by většina zahraničních státníků měla odletět.

15:34
Hlas Václava Havla bude chybět, řekl po pohřbu Walesa

Evropu čeká diskuse o budoucnosti a v ní bude hlas Václava Havla chybět, řekl po pohřbu novinářům polský exprezident Lech Walesa.

Ani nevím, zda budu moci po té ulici chodit, reagoval na poznámku, že v jeho rodném Gdaňsku dnes otevřeli Třídu Václava Havla. Po Walesovi už je pojmenováno gdaňské letiště.

15:36
Hosté smutečního obřadu vchází do strašnického krematoria

Hosté vchází levým vchodem do hlavní místnosti krematoria. Přišly i herečky Vlasta Chramostová nebo Jana Brejchová.

15:45
V budově krematoria už je i Dagmar Havlová

Hosté smutečního obřadu už zaplnili obřadní síň strašnického krematoria. Poslední rozloučení s Václavem Havlem pravděpodobně začne během několika minut.

15:55
Lech Walesa ocenil obřad v katedrále

Lech Walesa a Tadeusz Mazowiecki si pochvalovali hudbu, která obřad provázela. "Byla krásná. Kdyby nebyla taková zima, tak bychom chtěli, aby byla delší," řekl Walesa.

15:58
Dveře síně se otevřely

Vojtěch Soudný, redaktor IHNED.cz, z místa píše, že se právě otevřely dveře obřadní síně.

15:59
Pro polské politiky byl Havel důležitý

"Havel byl Polsku blízký. Jeho názory v protikomunistické opozici byly naše názory," řekl po obřadu Bogdan Boruszewicz, maršálek polského senátu a bývalý předák Solidarity. Pro politiky je podle něj Havel důležitý jako autorita hlídající morálku v politice. "Morálka musí hrát v politice větší roli, aby nám politikům lidé více věřili."

15:59
Na místě jsou i boromejky

"Na místě je i 7 boromejek, právě sestry z tohoto řádu se o Havla v posledních dnech staraly," píše redaktor IHNED.cz Vojtěch Soudný.

16:03
V sálu je zhruba 200 až 300 lidí

"Právě nás pouštějí dovnitř do předsálí. V síni je zhruba 200 až 300 lidí, právě začala hrát reprodukovaná hudba," reportuje z místa redaktor IHNED.cz Vojtěch Soudný.

16:13
Hraje Modlitba pro Martu

Všichni v síni povstali. Zvedla se opona, nad rakví je kytice bílých růží. Hraje píseň Modlitba pro Martu...

16:15
Vážení čtenáři,

on-line reportáž ze státního pohřbu prvního českého prezidenta v této chvíli končí. Děkujeme vám za pozornost při sledování našich reportáží od neděle 18. prosince, kdy zemřel dramatik, filozof, politik a státník Václav Havel. Spolu s ním věříme, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Přejeme hezké prožití vánočních svátků a těšíme se na doufejme optimističtější události, o jejichž průběhu vás budeme informovat minutu po minutě.