Dopravu v centru metropole dnes omezil pochod odborových svazů. Neprůjezdná byla oblast mezi Palackého náměstím a a Poslaneckou sněmovnou a to jak pro auta, tak pro tramvaje.

Odboráři se sešli na Palackého náměstí, odkud ve 13 hodin přešli přes Jiráskův most, Janáčkovo nábřeží, ulici Vítěznou a přes Újezd a Karmelitskou se dostanou na Malostranské náměstí. U sněmovny pak poslancům předali výzvu ke zřízení parlamentní komise pro dozor nad vyšetřováním korupčních kauz.

Protest skončil už ve 14 hodin, o dvě hodiny dříve, než odboráři původně plánovali.

Akci se snažil narušit aktivista Zdeněk Ponert. Vylezl na svou dodávku s reproduktory, skandoval do mikrofonu a nabízel účastníkům demonstrace, aby se přes jeho aparát vyjádřili. Po výzvách policie z vozu slezl. Ponert se stal známým jako obhájce volných cen taxislužeb.

Celá akce byla protestem proti korupci ve státní správě. Odboráři dopředu odhadovali účast na pět tisíc lidí. Při mítinku na Palackého náměstí promluvili kromě zástupců pořádající Asociace odborových svazů i představitelé železničních odborů a Lékařského odborového klubu.

"Tato zem je naším společným domovem a nedovolíme ji dál rozkrádat. Korupce výrazně snižuje životní úroveň obyvatelstva," uvedli odboráři ve výzvě poslancům. Komise pro dohled nad vyšetřováním by měla podle předáků být "za účasti občanské veřejnosti".

Odboráři ve výzvě upozornili na nedostatečně vysvětlené aféry z posledních let, u kterých existuje podezření z korupce. Zmiňují nákup transportérů Pandur, případy Diag Human, Opencard a další.

Premiér Nečas přirovnal odborové aktivity k partyzánům, kteří se k protinacistickému odporu připojili v dubnu 1945. Tehdy už také bylo rozhodnuto.

"Tato vláda má jasnou protikorupční strategii a postupuje tímto směrem. Jsem přesvědčen, že kroky, které vláda udělala, zúžily prostor pro korupci v této zemi," řekl premiér.