Za bující korupční prostřední ve státní správě nesou odpovědnost nejen politici, ale i veřejnost, která svojí apatií a lhostejností korupci umožňuje, tvrdí Martin Kameník ze sdružení Oživení, které se této problematice dlouhodobě věnuje.

Lidé přitom mají řadu možností, jak na korupci upozorňovat a jak jí zabránit. Účinným prostředkem by mohla být i připravovaná novela zákona o veřejných zakázkách, pokud ovšem projde v navrhované podobě, tvrdí Kameník.

Oživení představilo dva protikorupční spoty, které mají veřejnost upozornit na to, že se korupce v ČR stává normou. Sice nepsanou, ale respektovanou.

Třeba krátké video ze zdravotnického prostředí upozorňuje, že kvůli předraženým a neprůhledným zakázkám na nákup zdravotnického zařízení není dostatek financí na běžnou péči. Spoty uveřejněné na webu končí větou: "Krademe. Děkujeme, že vám to nevadí."

"Zda se korupce stane zcela běžnou součástí našeho života, nebo bude vytlačena na jeho periferii, ve finále závisí pouze na občanech samotných," tvrdí Kameník.

V současnosti mohou lidé podezření z korupce ohlásit v poradně Oživení, s podnětem se mohou obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo na kontrolní orgány zadavatele zakázky.

Další možnosti pak otevře novela zákona o veřejných zakázkách. Pokud ji ovšem sněmovna schválí i s navrženými protikorupčními prvky, upozornil Kameník. Na údajné lobbistické tlaky při projednávání pozměňovacích návrhů k zákonu poukazuje i česká pobočka Transparency International (TIC). Varuje, že se kolem novely odehrávají "lobbistické orgie".

Zákon má například odstranit možnost vypisování zakázek tak, aby soutěž vyhrál předem vybraný zájemce. Zavádí také pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování.

Limit pro povinné vypsání veřejné zakázky se má snížit na jednotnou hranici milion korun. Nově bude povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky. Novela by mohla začít platit od února či března.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby zákon prošel legislativním procesem do konce roku. Sněmovna ji projedná příští týden.