Protikorupční policie začala prošetřovat podezření, že ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek přijal několikamilionový úplatek. A to za povolení internetových kurzových sázek.

Kalousek měl podle zmíněného podezření povolit v roce 2008 ještě jako ministr financí za KDU-ČSL internetové sázení, na základě úplatku od Marka Dospivy, šéfa investiční skupiny Penta. Dospivova společnost vlastní mimo jiné sázkovou společnost Fortuna, která o povolení internetového sázení dlouho usilovala. Informaci přineslo Právo.

Zahájení oficiálního šetření potvrdil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec i mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Kalousek ve spisu figuruje jako podezřelý z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a také uplácení. Dospiva je uvedený jako ten, kdo měl ministra uplatit.

Oba svá obvinění popírají. "Je to naprosto absurdní konstrukce, jejíž účel může být jediný, mediálně mě pošpinit, a to pokud možno ještě před sněmem TOP 09. Pravdy na tom nemůže být ani zbla. Povolovalo se to řadě společností a mohu absolutně vyloučit, že by za tím rozhodnutím byla jakákoliv korupční motivace nebo že bych za to vzal jakýkoliv úplatek. Jisté kruhy musí být velmi zoufalé, že něco takového vymýšlejí," řekl Právu Kalousek s tím, že jde podle něj spíše o policejní provokaci.

V souvislosti s případem se objevuje také jméno brněnského podnikatele Dušana Novotného, který před dvěma lety poslal na účet TOP 09 sponzorský dar 11 miliónů korun. Spekuluje se o tom, zda peníze nepocházely od Penty, jež v roce 2004 od Novotného odkoupila síť lékáren.

Policie prověřuje možnost, že Penta převedla peníze přes Novotného coby prostředníka. Podnikatel před dvěma lety pro server Novinky.cz uvedl, že TOP 09 sponzoroval proto, aby se k moci dostala pravice.

 

Za umělou konstrukci označil celou věc prostřednictvím svého mluvčího Martina Danka i Dospiva. Informace podle něj šíří bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který letos na jaře časopisu Ekonom řekl, že šéf Penty za povolení internetového sázení nabízel osm až deset miliónů korun.

Povolení internetového sázení bylo v roce 2008 vydáno pro společnosti Fortuna, Sazka, Synot Tip, Tipsport a Chance. Platné je na deset let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist