Zdravotnické odbory se chystají v úterý protestovat před ministerstvem zdravotnictví proti chystané reformě. Místo demonstrace se silnými slovy a hesly zvolili tentokrát pantomimu a scénky a pořádají happening.

Akci organizátoři odstartují ve 12:05, tedy "pět minut po dvanácté". Chtějí prý ukázat, jak by mohlo zdravotnictví po reformě vypadat. "Na pódiu nahlédneme do stomatologické ordinace. A můžete se těšit, že poteče krev," uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

Odborová centrála úterní akci podporuje. K odborářům se připojí i rada postižených, svaz pacientů, rada seniorů či iniciativa ProAlt.

Happening odbory organizují v den, kdy má zdravotnické reformní zákony začít projednávat sněmovna. K ní by pak měli účastníci dorazit. Po skončení happeningu na Palackého náměstí se totiž chtějí vydat na protestní pochod Prahou.

Pochod skončí na Malé Straně

Předseda Asociace samostatných odborů (ASO ČR) Bohumír Dufek odhaduje jeho počátek asi na 13:15. Podobně jako pochod při stávce dopravních odborářů konané 16. června zamíří kolem Tančícího domu přes Jiráskův most na Malou Stranu. Zakončen by měl být u Malostranského náměstí. Podle zákona totiž nelze vést pochody ani demonstrace přímo před sněmovnu.

 

 

Odbory vládní reformy dlouhodobě kritizují. Podle nich zhorší život většiny lidí v zemi. Jejich nesouhlas je zaměřen především na stanovení standardu a nadstandardu. Vadí jim i chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Uvádějí, že lidé s nižším příjmem při dlouhé nemoci tak nezvládnou platit zhruba 3000 korun měsíčně za hospitalizaci a současně si udržet bydlení.

Kabinet na reformách trvá, podle něj je země potřebuje. Na protest proti vládním záměrům uspořádali v polovině června dopravní odboráři celodenní stávku v dopravě a ČMKOS jako největší odborová centrála vstoupila do stávkové pohotovosti. Vláda nátlaku neustoupila a své plány nezměnila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist