Je to tak trochu paradox: ODS a TOP 09, které před volbami slibovaly razantní škrty a rozpočtové reformy, se moc neženou na dvě, pro tyto změny klíčová ministerstva. Resorty zdravotnictví a sociálních věcí.

Jejich správci budou muset veřejnosti prezentovat bolavá, nepopulární opatření, která přinesou jen minimum politických bodů. Navíc jejich šéfové sedí sice na velkém balíku peněz, o němž ale mohou jen minimálně rozhodovat.

Nevděčné, byť důležité úřady musejí být vyváženy těmi, které slibují nejen vhodná témata pro politický marketing, ale i miliardy, o nichž budou moci politici rozhodovat. Právě proto se už speciálně uvnitř ODS strhla bitva, kdo bude ve vládě.

Občanští demokraté řeší vážný problém - nemají koho postavit proti Miroslavu Kalouskovi. Ten už se vidí jako ministr financí, čemuž by ODS ráda zabránila. Ale jednak nemá protikandidáta, jednak nemá v povolebních jednáních tak silnou pozici, aby prosadila svou.

Hra o život

V případě ministerstva financí nejde o málo. Je to klíčový post, po premiérovi nejdůležitější. Nejenže jeho šéf drží státní kasu a rozhoduje o tom, kolik který úřad dostane peněz, ale také spravuje mnohamiliardový majetek. Je to ministerstvo financí, kdo za stát ovládá ČEZ, Letiště Praha či Budějovický Budvar. Také se tam bude rozhodovat o zakázce na likvidaci ekologických zátěží.

Petr Nečas, pravděpodobný premiér za ODS, již před časem prohlásil, že jeho adeptem na ministra financí je expert strany Martin Kocourek. Jenže předseda dozorčí rady ČEZ sice napsal pro konzervativce ekonomickou část volebního programu, avšak do vlády ho to příliš netáhne. Navíc má vážné zdravotní problémy.

Místo něho se teď často hovoří o Pavlu Drobilovi, který dosud aspiroval na ministra průmyslu. "Žádná jména u nás oficiálně ani neoficiálně nepadají," řekl ve čtvrtek Drobil HN.

ODS si moc dobře uvědomuje, že získat pro sebe ministra financí, bude extrémně náročné. Kalousek, který funkci zastával již v trojkoaliční vládě Mirka Topolánka, se totiž v křesle dříve osvědčil - a 41 poslanců TOP 09 je silný podpůrný argument.

Důvod, proč mu ho konzervativci nechtějí dát, ale není jen v moci, kterou představuje. Jde také o volební vyhlídky. Občanští demokraté totiž chtějí získat co nejvíce ekonomických resortů, aby neztratili pověst hlavní české pravicové strany. Což by jim po výrazném volebním úspěchu TOP 09 a Kalouskově nástupu na klíčový hospodářský post hrozilo.

Véčkaři na vnitro

Co se TOP 09 týče, jejich zájem nekončí na ministerstvu financí a ministerstvu zahraničí, na něž si myslí Karel Schwarzenberg. Ambiciózní strana by totiž ráda pod sebe získala také ministerstvo pro místní rozvoj, neboť velkou část její členské základny tvoří starostové obcí.

A také usiluje o post šéfa zemědělství, protože přes něho může pomáhat podnikatelům na venkově a jejich zaměstnancům, což jsou tradiční voliči lidovců, odkud k TOP 09 přešla řada lidí.

Samozřejmě nemalé ministerské ambice má i nejmenší potenciální koaliční partner - Věci veřejné se čtyřiadvaceti poslanci. Ti cílí hlavně na silové resorty.

Jelikož základ jejich volebního úspěchu tvořila ostrá protikorupční rétorika, potřebují pod sebe získat buď ministerstvo vnitra, nebo spravedlnosti. Obě dostanou těžko, tomu chce ODS předejít. Nejpravděpodobnější proto je, že Radek John vystřídá v křesle Martina Pecinu a justice zůstane občanským demokratům.


Finance

Miroslav Kalousek (TOP 09), Pavel Drobil (ODS)

Klíčové ministerstvo, o něž svede boj ODS a TOP 09. Původním kandidátem ODS proti Miroslavu Kalouskovi byl Martin Kocourek, jenže problém spočíval v tom, že on sám se do vlády zrovna nehrnul. A tak ODS vybrala jiného kandidáta - severomoravského lídra Pavla Drobila. Možné ale je i to, že by ODS poslala do čela resortu některého z nestranických.

Ministr financí má nejen kontrolu nad sestavováním rozpočtu, ale stará se i o podíly v některých důležitých firmách, jako jsou ČEZ, Letiště Praha či ČSA, které by se mohly v tomto volebním období byť jen částečně privatizovat. Ve hře je stále i tendr na odstraňování ekologických škod, jehož zastáncem je právě TOP 09, anebo projekt státní pokladny.


Vnitro

Alexandr Vondra (ODS), Radek John (VV)

U Občanských demokratů byl léta spjat s bezpečností a vnitrem Ivan Langer, teď strana nového experta hledá. Jako nejspolehlivější spojenec Petra Nečase se nyní jeví Alexandr Vondra. Vnitro hodně láká i protikorupční bijce z Věcí veřejných - majitel bezpečnostní agentury Vít Bárta již popřel, že by se ministrem stal, a tak se hovoří o Radku Johnovi.

Vnitro je zásadní resort, přes nějž má politická strana informace o tom, co se děje u policie, na čem kriminalisté pracují a jak probíhají vyšetřování. Ačkoli oficiálně nemá ministr příliš šancí do chodu policie zasahovat, skutečnost je jiná. Jaké může být práce elitních detektivů politikum, ukázala například v roce 2006 Kubicova zpráva.


Justice

Jana Černochová (ODS), Karolína Peake (VV)

ODS nechce dopustit, aby partneři měli jak vnitro, tak spravedlnost. Na spravedlnost však nemá jasného kandidáta. Exministr Jiří Pospíšil se teď věnuje více školství, spekuluje se např. o starostce Prahy 2 Janě Černochové. O úřad mají zájem i Věci veřejné kvůli tématu korupce.

Spravedlnost je klíčovým resortem - pod něj spadají všichni soudci a státní zástupci, v jeho útrobách se nachází řada důležitých informací. Navíc je s ministerstvem spjato i několik lukrativních zakázek: jednak jde o dvoumiliardový tendr na domácí vězení, o nějž se uchází i firma hlavního sponzora Věcí veřejných Víta Bárty, jednak je ve hře pozapomenutý plán na prodej obřího areálu pankrácké věznice.


Zahraničí

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Post šéfa diplomacie je podobně jako křeslo premiéra předem jasný - předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi může stěží někdo konkurovat. Na oblast mezinárodních vztahů by si určitě rád myslel i Alexandr Vondra z ODS, platí však pravidlo, že lídr koaliční strany si může vybrat ministerstvo podle chuti. Navíc oblíbený kníže se v době vlády Mirka Topolánka osvědčil, poklonu mu nakonec vysekl i prezident Václav Klaus.

Ministerstvo zahraničních věcí není klasickým silovým resortem, protože přes ně neteče tolik peněz ani jím nelze silně ovlivňovat domácí dění. Tento resort nemá v příštích čtyřech letech řešit žádné zásadně sporné věci, jako byla v poslední době otázka amerického radaru. Budoucí ministr tak na tomto postu bude sbírat v podstatě jen politické body.


Životní prostředí

David Vodrážka (ODS), Bedřich Moldan (TOP 09)

Na ministerstvo životního prostředí si už delší dobu brousí zuby pražská ODS. Možná i proto se začal David Vodrážka dávno před volbami profilovat jako odborník na životní prostředí, přestože s tímto oborem nemá žádné zkušenosti. Dalším možným kandidátem je Bedřich Moldan, jenž se kdysi ekologii věnoval v ODS, ale dnes patří do stáje TOP 09.

Ministerstvem životního prostředí protékají obrovské peníze. V operačním programu Životní prostředí jsou stále k dispozici desítky miliard korun a dalším - zatím nevyčerpaným zdrojem peněz - je i program Zelená úsporám, kde je k dispozici zhruba osmnáct miliard korun. Praha s ministerstvem dlouho bojuje o dvacet miliard na rozšíření čističky v Praze-Troji.


Školství

Jiří Pospíšil (ODS), Josef Dobeš (VV)

O ministerstvo školství mají velký zájem Věci veřejné. Pro ODS ani TOP 09 není toto ministerstvo prioritou, proto nebudou mít problém nechat je svému partnerovi.

O návrat na ministerstvo školství stojí někdejší ministerský náměstek a podnikatel Jaromír Soukup, který VV pomáhal s kampaní.

Zajímavým zdrojem příjmů tohoto ministerstva mohou být evropské fondy. Ministerstvo z nich může vyčerpat až 115 miliard korun, zatím bylo využito méně než 200 milionů. Soukup jako náměstek ministryně Dany Kuchtové na ministerstvo přivedl poradenskou firmu Star, která měla peníze z operačních fondů pomáhat rozdělovat.


Obrana

Alexandr Vondra (ODS), Martin Barták (favorit TOP 09), Vít Bárta (VV)

O post ministra obrany měl zájem Alexandr Vondra, pro ODS je ale prioritou ministerstvo vnitra, druhý silový resort tedy bude muset nejspíše pustit. Blízké přátelství Miroslava Kalouska a zbrojařského obchodníka Richarda Hávy napovídá, že kontrolu nad ministerstvem by měla získat TOP 09. Jejím favoritem je současný ministr Martin Barták. Mimo hru nejsou ani Věci veřejné.

Ministerstvo obrany každým rokem nakupuje výzbroj a výstroj za miliardy korun. Provize z těchto obchodů mohou putovat zpět k politické straně, která ministerstvo kontroluje. Svého času tento mechanismus otevřeně popsal někdejší ministr Antonín Baudyš.


Průmysl

Pavel Drobil (ODS), Jaromír Drábek (TOP 09)

Původním kandidátem ODS byl Pavel Drobil, který se podílel na programu strany pro podnikatele a živnostníky. Jenže z Drobila se aktuálně stává kandidát na ministra financí. Rostou šance TOP 09 a Jaromíra Drábka, bývalého předsedy hospodářské komory.

Před budoucím ministrem průmyslu a obchodu stojí důležitá otázka: rozhodnout o nové energetické koncepci. Ministr Vladimír Tošovský už materiál připravil, jen je třeba najít politickou odvahu a postavit se za prolomení těžebních limitů či větší využití jaderné energie. Přes ministerstvo tečou k českým podnikatelům desítky miliard z fondů Evropské unie.


Místní rozvoj a zemědělství

Petr Gazdík (TOP 09)

Kdo kontroluje ministerstvo pro místní rozvoj, drží ruku na penězích, které proudí do regionů z rozvojových fondů EU. Vzhledem k tomu, že TOP 09 postavila svou úspěšnou kandidaturu do sněmovny na spojení se starosty, bude je chtít za spolupráci odměnit. Nejvhodnějším kandidátem by tedy byl lídr starostů Petr Gazdík. Může dojít i ke sloučení s ministerstvem zemědělství, čímž by měla TOP 09 pod kontrolou venkov a mohla lovit i zklamané voliče KDU-ČSL.

MMR zastřešuje všechny operační programy financované z evropských strukturálních fondů a fondu soudržnosti v řádu stovek miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist