Den po volebním víkendu se začala rodit příští česká vláda. Dokonce hned dvě, vyjednávání zahájil jak lídr vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka, tak lídr ODS Petr Nečas. Naději na úspěch má ale je ten druhý. S ČSSD do vlády stále nikdo jít nechce.

Nečasův tým se už brzy ráno sešel v poslanecké sněmovně s vyjednavači TOP 09 a odpoledne s členy vedení Věcí veřejných. Závěr obou schůzek je jednoznačný: Všechny tři strany chtějí sestavit společnou vládu, jejímž hlavním úkolem bude snížení veřejného dluhu.

Začal se už rodit i ekonomický program takové pravicové koalice. Z rozhovorů s ekonomickými experty všech tří stran vyplývá, že pravicová vláda bude ve svých škrtech a úsporách ještě radikálnější, než se zdálo.

Dávky, propouštění i rodičovská

Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by propustila až 10 procent státních úředníků s výjimkou učitelů, což by mohlo přinést úsporu kolem osmi miliard korun. Ve hře je i možnost kombinace propouštění a snížení platů úředníků.

ODS také včera poprvé připustila, že by jejich vláda plošně škrtla některé sociální dávky. Na tom se už dnes shodne s TOP 09 a Věci veřejné zatím nemají námitky. Dalších několik miliard chce pravicová trojkoalice ušetřit tím, že o deset procent zkrátí rodičovskou dovolenou, podpory v nezaměstnanosti nebo sociální příplatek.

„Před námi je nemilosrdný cíl: seškrtat 60 miliard. Už před volbami jsme předložili program, který k takovým úsporám opravdu vede. Beru s velkou vděčností na vědomí, že i ostatní koaliční partneři chápou realitu,“ řekl včera HN exministr financí a hlavní ekonomický expert TOP 09 Miroslav Kalousek.

Dohoda o daních bude těžká

Přes velkou shodu na naprosté většině nástrojů proti ekonomické a rozpočtové krizi lze čekat minimálně jednu velkou komplikaci – dohodu na daních. Věci veřejné zatím neustoupily ze svého požadavku zvýšit firemní daně o jeden procentní bod na 20 procent a více zdanit lidi s měsíčním příjmem nad 145 tisíc.

ODS a TOP 09 zatím daně zvyšovat nechtějí. „Teď vám opravdu nemohu říct, zda zrovna zvýšení korporátních daní je něco, z čeho bychom byli ochotni slevit,“ řekl včera stínový ministr financí Věcí veřejných Kamil Jankovský.

Na konkrétní podobě programu by se strany mohly domluvit už během tohoto týdne. Čeká na to i prezident Václav Klaus, který včera na Hradě přijal předsedy všech sněmovních stran. Žádného ale zatím nepověřil sestavením vlády.

„Vidím, že se rýsuje možnost vzniku jedné tříčlenné koalice. Nevidím zatím možnost nějaké jiné koalice, která by mohla přesáhnout součtem hlasů zastoupených ve sněmovně nezbytnou stovku,“ řekl po schůzkách Václav Klaus.