Prezident republiky v pátek dopoledne podle očekávání pověřil sestavováním nové vlády lídra ODS Petra Nečase. Jedná se o zvyklostní akt, nikoli o faktické jmenování v pořadí devátým premiérem české vlády.

"Rozhodl jsem se požádat vás, abyste vedl na politické scéně jednání, jejichž cílem je ustavení vlády s většinovou podporou Poslanecké sněmovny," uvedl Václav Klaus. Zároveň stanovil, že za 14 dní chce být informován o stavu trojkoaličních "námluv" mezi ODS, TOP 09 a stranou Věci veřejné. Tyto strany by ve sněmovně měly většinu 118 hlasů. Až poté se rozhodne o dalším ústavním postupu.

Nečas tak na Hrad půjde znovu jen den před mimořádným kongresem občanských demokratů, na němž budou volit nové vedení strany po odchodu Mirka Topolánka. Prozatím jediným kandidátem na uvolněný post je Petr Nečas. "Z hlediska taktiky kongresu je asi lepší, když tam člověk přijede s nějakým papírem v ruce a je vlastně už jakoby premiér. To může některé delegáty oslovit," potvrdil v rozhovoru pro HN první místopředseda občanských demokratů David Vodrážka.

"Budeme pracovat velmi tvrdě a usilovně, abychom České republice přinesli životaschopný vládní projekt," dodal poté Nečas. Zopakoval, že prioritami nové vlády bude zastavení zadlužování, boj proti korupci, podpora ekonomiky a posilování právního státu.

Pověření jednat o sestavení vlády je pouze neformálním krokem, který není nijak popsán v ústavě. Tento mezikrok, ale v minulosti využíval jak Klaus, tak jeho předchůdce Václav Havel, aby usměrňovali povolební jednání. Oficiálně jmenován novým premiérem může být Nečas až po první schůzi nové Poslanecké sněmovny, na které podá demisi kabinet Jana Fischera.

Prezident přeskočil vítěze voleb 

Klaus tak přeskočil ČSSD, která sice vyhrála sněmovní volby a podle tradice měla dostat první právo na pokusit sestavit vládu, ale neměla dostatečný koaliční potenciál pro vytvoření nového kabinetu.

"Prezident Václav Klaus dává šanci poraženým," komentoval postoj hlavy státu již dříve místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Klaus měl možnost své rozhodnutí zdůvodnit přímo prvnímu místopředsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, ten na Hrad zamířil o hodinu později. Poté, co i tato schůzka skončila, vyjádřil Sobotka zklamaní nad tím, že prezident pověřil jednáním o vládě Nečase. ČSSD podle něj znovu vstoupí do rozhovorů o vládě, pokud Nečas neuspěje.

Prezident Václav Klaus už po jednáních s předsedy všech parlamentních stran řekl, že nevidí jiný reálný projekt než trojkoalici ODS, TOP 09 a VV. Spolupráci s vítěznými sociálními demokraty totiž odmítla jak ODS, tak TOP 09. Věci veřejné čtvrteční jednání s ČSSD na poslední chvíli odvolaly.