Detektivové začali stíhat pět lidí kvůli korupci při tendru na tisk a dodávku jízdenek a také při projektu SMS jízdenek pro pražský dopravní podnik. Potvrdil to Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje.

"Jeden obviněný je důvodně podezřelý ze spáchání trestných činů pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušování povinnosti při správě cizího majetku, tři obvinění jsou důvodně podezřelí ze spáchání trestných činů pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve formě účastenství (pomoci) a porušování povinnosti při správě cizího majetku ve formě účastenství (pomoci) a dva z obviněných jsou důvodně podezřelí ze spáchání přečinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě," uvedl Borgula v tiskové zprávě na webu státního zastupitelství.

Konkrétní jména stíhaných zastupitelství odmítá uvést. Obviněným hrozí až osmileté vězení.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle informací IHNED.cz jsou mezi obviněnými bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák, jeho někdejší ekonomický náměstek Ivo Štika a také dva podnikatelé s úzkými vazbami na vlivného zákulisního hráče ODS Iva Rittiga - Peter Kmeť a Jan Janků.

Páté jméno zatím není jasné. Mohlo by však souviset se společností Crowsnest (později ji koupila Erika), která jako čerstvě založená firma vyhrála v roce 2007 bez soutěže zakázku na provozování SMS jízdenek. A podle důvěryhodného zdroje je pod smlouvou s dopravním podnikem z roku 2008 podepsán někdejší šéf představenstva Crowsnestu Antonín Vilímec.

Své obvinění potvrdili jen bývalí manažeři dopravního podniku Dvořák se Štikou. "Jo, je to pravdivá informace. Jde o Neograph, jestli jsem to pochopil správně, tedy jízdenky," řekl Dvořák pro server iDnes.cz. "Jde čistě o manipulaci pro média. Paradoxem je, že existují jak právní stanoviska, tak znalecké posudky, jež má policie k dispozici, a které říkají, že vše bylo podle zákona a žádná škoda nevznikla," dodal.

Podobně reagoval i jeho bývalý náměstek Štika.

K tiskárně Neograph vede jméno dalšího z obviněných Jana Janků. Ten je spolumajitelem Neographu, který měl na starosti zakázku na dodávku jízdních dokladů. Také tento tendr se obešel bez výběrového řízení. Podle zjištění Nadačního protikorupčního fondu přes Neograph tekly miliony korun ročně firmě do Karibiku (jejím šéfem je Peter Kmeť) a poté pravděpodobně na Rittigovy účty. Fond svá tvrzení navíc v létě obhájil u soudu.

Jan Janků odmítl komentovat, že by byl trestně stíhaný. "Omlouvám se, ale nebudu k tomu nic říkat," řekl podnikatel pro IHNED.cz.

Čtyřikrát dražší prodej

Dvořák, který vedl podnik v letech 2007 až 2011, už si v souvislosti se zakázkami pro největší pražskou městskou firmu vyslechl dvě obvinění. Obě kvůli zakázce pro firmu Cross Point, která údajně prodávala jízdenky ve vestibulech metra až čtyřikrát dráž než její předchůdce. 

Spolu s ním policie v této kauze stíhá další tři lidi. Patří mezi ně bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner, bývalý ředitel úseku služeb dopravního podniku Tomáš Petana a jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc.

Dopravní podnik vypověděl smlouvu s firmou Cross Point loni na podzim. Jeho vedení se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky, který pro nové manažery dopravního podniku prověřoval některé ze starších smluv.

Dvořák své obvinění opakovaně odmítl. „Celé obvinění je jen snůška nesmyslů a blábolů. Audit společnosti KPMG jasně řekl, že zakázka byla v pořádku,“ řekl například Dvořák v únorovém rozhovoru pro IHNED.cz.