Pandemický zákon přijalo Česko koncem února. Po pouhých třech týdnech teď hrozí, že se norma, která má pomoci v boji s koronavirem, bude zase rušit. Usiluje o to skupina tří desítek senátorů, během úterý předá návrh na zrušení Ústavnímu soudu. Senátoři upozorňují na protiústavní postup při schvalování i na to, že zákon omezuje možnost získat odškodné za ztráty způsobené protiepidemickými opatřeními. Návrh vypracoval právník a europoslanec za STAN Stanislav Polčák, redakce HN jej má k dispozici. 

Zákon má vládě umožnit přijímat protiepidemická opatření bez nouzového stavu. Sněmovna i Senát se proto na jeho urychleném schválení shodly. Jenže vláda nakonec oznámila, že zákon nebude při současné kritické situaci stačit, a rozhodla se znovu vyhlásit nouzový stav.

„Hlavním motivem zrychleného schvalování přitom bylo, že bez zákona nebude moci být vyhlášen pandemický stav a celá republika umře," podotkl jeden z iniciátorů návrhu, senátor Lukáš Wagenknecht (SEN 21 a Piráti). Postup vlády označil za trik, jak protlačit zákon, který nedává kompenzace podnikatelům. Formulace v zákoně výrazně ztěžuje možnost získat odškodné za omezení, jež nařídil stát. Například za zavření provozoven.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.