Demonstranti proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se v pondělí znovu sešli v Praze, v Brně a dalších městech. Protesty organizuje stejně jako v minulých dvou týdnech spolek Milion chvilek, který požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo. 

Pražská část protestů se opět konala na Staroměstském náměstí. Podle organizátorů dorazilo přes 20 tisíc lidí. Zaplnili celé náměstí i přilehlé ulice. Protestující měli transparenty s nápisy "Nezávislá justice", "Koho ještě odvoláš" a "Nás neodvoláš". Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázely nápisy "Prime minister or crime mister?" (Premiér, nebo mistr zločinu?) a "Minister of justice hides my crimes in practice" (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny). Protestující drželi vlajky České republiky a Evropské unie a skandovali "Demisi", "Hanba" a pískali.

Před protestujícími promluvil hudební publicista Jiří Černý, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), lidovecký senátor Petr Šilar a senátor Václav Láska. Senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN) varoval před autoritářstvím v politice. "Všechny demontáže demokracie začínají nenápadnou erozí justice," řekl protestujícím bývalý premiér a někdejší předseda Senátu Petr Pithart. Jako příklady uvedl Rumunsko, Maďarsko a Polsko. Heslem protestu by podle něj mělo být "Nám to vadí".

Na pódiu vystoupil také bývalý úředník Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner, který v minulosti upozornil na machinace s dotacemi v tomto programu. Benešová šest let zametala pod koberec kauzu privatizace Mostecké uhelné, řekl. Demonstraci zakončilo obrazové propojení na protest do Brna a zpěv státní hymny.

Před dvěma týdny za stejným účelem zaplnili demonstranti Staroměstské náměstí zhruba ze tří čtvrtin, minulé pondělí byla účast podle organizátorů ještě vyšší.

Na příští úterý spolek Milion chvilek ohlásil protest na Václavském náměstí. "Jestliže premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák," řekl předseda spolku Mikuláš Minář.

V pondělí se podle něj demonstruje ve 130 městech a obcích v Česku.

Tisíce lidí v pondělí zaplnily také Dominikánské náměstí v Brně. Podle odhadů jich bylo více než minulý týden, kdy jich dorazily 3000 až 4000. Demonstranti požadovali odchod Benešové anebo přímo demisi celé vlády. Měli s sebou také transparenty namířené proti prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Babišovi. "Káže řepku, pije dotace," stálo na jednom z transparentů.

"Vypadá to, že chce dostat justici pod kontrolu," řekla na adresu Babiše Hana Strašáková z iniciativy Společně Brno. "Náš premiér je uznaný agent StB, vládu podporuje komunistická strana, lidé ze starých struktur se nám zase dostali k moci," uvedl v projevu senátor Tomáš Goláň (za SEN 21).

Řečnili také zástupci politických stran, například europoslanec Stanislav Polčák (STAN), poslanec Jiří Ventruba (ODS) a senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL).

Demonstrovalo se také v dalších městech. Na plzeňské náměstí přišla tisícovka lidí. Organizátoři rozšířili téma demonstrace jako boj za veřejnoprávní média, Senát a BIS.

"Nepožadujeme bezpodmínečné odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Budeme ale bedlivě sledovat každý její krok," uvedl jeden z organizátorů Václav Cinádr.

Protestující odmítali avizované překotné změny v justici, které podle nich budí pochybnosti svou možnou účelovostí. "Požadujeme nezávislost justice. Musíme být ostražití a musíme být slyšet po celé republice!" řekl například primátor a poslanec Martin Baxa (ODS). Benešové vzkázal, aby dala justici pokoj. Vystoupili také zástupci dalších stran. Dav skandoval Demisi, demisi!

Na protestní shromáždění na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové přišlo podle organizátorů k tisícovce lidí. "Účast je téměř dvojnásobná než minule," řekla organizátorka akce Radka Hübnerová. Policie, která na demonstraci dohlížela, uvedla počet demonstrantů okolo 400. Po několika proslovech a po zpěvu české hymny se dav vydal ulicemi města k budově hradeckého krajského soudu.

Na náměstí před libereckou radnicí se s hesly Nejsme Babišovi poddaní, chceme nezávislou justici, Stát není soukromá firma a s dalšími podobnými sešly dvě stovky lidí. V Libereckém kraji se v pondělí sešli lidé také například v Turnově, Novém Boru, Semilech nebo Jilemnici.

Podle Babiše jsou demonstrace divadlo načasované před evropské volby. Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády poukázal na to, že při minulém protestu před lidmi vystupovali zástupci sněmovních stran. "Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň těchto stran do Evropského parlamentu," řekl premiér.

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo obvinění z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Jmenování Benešové po policejním návrhu na podání obžaloby v této kauze označují za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989".

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Babiš v této souvislosti kritizoval předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. "Byl ministrem spravedlnosti za ODS a navrhoval to, co teď vyjádřila paní Benešová jako nějakou myšlenku. Takže on jde na 'Staromák' a veřejně protestuje proti tomu, co sám navrhoval," podivil se předseda vlády.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Premiéra tehdy vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v České republice.

Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 341 tisíc lidí.

ŽIVĚ: Lidé demonstrují za odstoupení Marie Benešové

ŽIVĚ: Lidé demonstrují za odstoupení Marie Benešové

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist