Předseda kulturní komise v Sokolově Radek Laurin (ANO) tento týden rezignoval. Novinářům to ve čtvrtek řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO). Odvolání předsedy požadovali již dříve sokolovští gymnazisté kvůli e-mailům, které po březnové studentské stávce publikoval na proruském serveru Aeronet. Zastupitelé tehdy Laurina odvolat odmítli, jeho rezignaci ve středu přijala rada města.

"Pan Radek Laurin rezignoval na pozici předsedy kulturní komise ke 4. dubnu. Jako důvod uvedl negativní prezentaci své osoby i své rodiny na veřejnosti," řekla Oulehlová. Laurin ve své rezignaci uvedl i ohled na hnutí ANO, které podle něj bylo do problému neprávem vtaženo.

Dezinformační web Aeronet v článku, do nějž Laurin přispěl, označil stávkující studenty za "haveljugend" a publikoval osobní informace studenta, který stávku organizoval. Laurin se přitom prezentoval jako předseda sokolovské kulturní komise, která je poradním orgánem města, a jako člen hnutí ANO. Podle studentů, kteří přišli na březnové jednání zastupitelstva s otevřeným dopisem, vystavil zejména organizátora stávky potenciálnímu nebezpečí.

Do stávky se zapojilo asi 200 sokolovských gymnazistů, podpořili ji i další lidé. Ve městě vyvolala bouřlivé reakce, jednoho člověka policie vyšetřovala kvůli tomu, že jednomu ze studentů přes sociální síť vyhrožoval zabitím. Kromě Sokolova stávkovali studenti i v dalších městech v kraji, například v Karlových Varech nebo v Ostrově.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist