Ministři Babišovy vlády v demisi si najímají poradce, kteří se starají o jejich mediální výstupy. Podle zjištění serveru iDnes.cz to jsou ale často lidé napojení na hnutí ANO nebo Agrofert.

Ministr zemědělství Jiří Milek si na PR najal bývalou moderátorku televizních zpráv Mirku Čejkovou. Té za její služby ze státních peněz platí 181 tisíc měsíčně. Ministr vysvětlil, že mu Čejková byla doporučena jako odbornice na strategickou komunikaci, která má zkušenosti z byznysu i politiky.

Podle registru smluv ministerstvo smlouvu s Čejkovou uzavřelo na čtvrt roku, bývalá moderátorka a exmanželka golfisty Alexe Čejky by si tak měla přijít na 540 tisíc korun.

Čejková podle serveru tvrdí, že peníze získá jen tehdy, odpracuje-li 160 hodin měsíčně, což podle ní po dvou týdnech na ministerstvu není vůbec jisté.

Zatím jí ministerstvo vyplatilo za dva a půl měsíce 150 tisíc korun, uvedl ve čtvrtek ministr Milek. Na zmiňovanou smlouvu zatím peníze vyfakturovány nebyly.

"Paní Mirka Čejková za leden, únor a půlku března pracovala na DPP (dohoda o provedení práce) a účtovala si dvakrát 75.000 korun. Nyní jsme jí nabídli externí smlouvu, tudíž žádná faktura vystavena nebyla," sdělil Jiří Milek.

Podle ministra jde ve skutečnosti o šetření peněz, protože propouštěl v rámci systemizace ministerstva jiné pracovníky. Za medializací spolupráce s Čejkovou ministr vidí účelovou kampaň kvůli své nespokojenosti s vedením podřízených organizací.

"Přikázal jsem panu Milkovi, aby to okamžitě zrušil," reagoval Andrej Babiš pro server Novinky.cz.

Dalším poradcem ministra Milka je Petr Jelínek. Ten za hodinu bere 300 korun, zároveň je ale výkonným ředitelem společnosti Uniles, která spadá do koncernu Agrofert, který má ve svěřenském fondu premiér v demisi Babiš. Firma Uniles se u resortu zemědělství uchází o zakázky na těžbu dřeva, v několika z nich společnost uspěla.

Podle Milka si poradce Jelínka úřad najímá, protože zároveň působí jako předseda nejsilnější nevládní lesnické organizace, Asociace lesnických a dřevozpracujících firem, a resort tak může využívat jeho odborného názoru. "Střet zájmů v tom nevidím," dodal Milek pro server.

Mediálním poradcem ministryně obrany Karly Šlechtové je bývalý šéf zkrachovalé televize Z1 Martin Mrnka.

Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové radí bývalá mluvčí hnutí ANO Radka Nastoupilová, exmanažerka hnutí Erika Duchanová nebo někdejší zastupitel Plzeňského kraje za ANO Miloslav Zeman.

Ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavě Němcové radí její příbuzná Jana Zdráhalová, která si za hodinu práce účtuje 400 korun. Post šéfky kabinetu ministryně zastává dcera Zdráhalové Pavla Zdráhalová.

"Angažmá Jany Zdráhalové a Pavly Zdráhalové spolu nijak nesouvisí. Obě spolupracovnice si paní ministryně vybrala na základě předchozí spolupráce na Úřadu vlády a na základě jejich odborné způsobilosti a zkušeností," řekl serveru mluvčí ministerstva práce Vladimír Řepka.

Ministrovi vnitra Lubomíru Metnarovi radí moravskoslezský komunista Josef Babka. Ten je stejně jako Metnar ze společnosti Vítkovický holding.

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Babiš najímání poradců svými ministry kritizoval. "Určitě je to nepřijatelné," uvedl Babiš pro server s tím, že on na Úřadu vlády žádné poradce spojené s hnutím ANO nemá.

Všichni ministři mu podle serveru Novinky.cz mají do čtvrtečního večera předložit seznam všech svých poradců a výši jejich odměn.

Související