Na pražském magistrátu se v úterý před polednem sejdou zástupci znesvářené koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Uvedl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Jednání se podle mluvčího Vladimíra Vořechovského zúčastní i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V pondělí prý opustila nemocnici. Kvůli neúčasti primátorky opustila Trojkoalice v pátek jednání.

Koaliční krizi odstartovalo odvolání čtyř radních. Od té doby se scházely vyjednávací týmy ANO, ČSSD a Trojkoalice, které se měly pokusit rozhádanou koalici smířit. Trojkoalice ovšem minulý týden odmítla usednout k jednacímu stolu bez primátorky. V pondělí se ANO a ČSSD dohodly, že chtějí ve spolupráci pokračovat, a to s Trojkoalicí nebo s jinou z politických stran. Obě strany se shodly na prioritách.

V zastupitelstvu je osm klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD.

V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.