Palác Adria v centru Prahy by se mohl v brzké době přeměnit na "inovační inkubátor". Do tohoto centra by se mohly za nízké nájemné nastěhovat startující podniky se zajímavými a novými myšlenkami. Plánuje to pražský magistrát. V sobotu to prohlásila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Vedení města podle ní nechává prověřit, které další nevyužívané budovy v metropoli by takto mohly začít sloužit.

"V Praze je několik budov, které by se daly využít na inkubační cíle. Za nízké či nulové nájemné by v nich mohly být startující podniky s novými myšlenkami. Palác Adria, který je nevyužitý, by mohl být jeden z prvních inkubátorů," uvedla Krnáčová.

Palác Adria na rohu Národní a Jungmannovy patří k významným památkám moderní architektury. Vznikl ve 20. letech podle návrhu architektů Josefa Zascheho a Pavla Janáka ve stylu rondokubismu.

Vedení magistrátu podle primátorky už pověřilo oddělení strategie a podpory podnikání a správu majetku, aby vhodné objekty navrhly. Seznam by město mělo mít do konce měsíce. Krnáčová řekla, že u všech nevyužívaných budov nejsou úplně vyřešené majetkové vztahy a nejsou vždy ani v "ideálním stavu". Nutné by byly investice. "Budeme se v rámci strategického plánu snažit co nejvíc vymyslet, kde by tyto takzvané huby mohly být," řekla Krnáčová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle ní Praha v posledních letech nevěnovala novým trendům a inovacím pozornost. Nespolupracovala příliš s univerzitami a firmami. Podnikatele považovala jen za dodavatele, o možných inovacích s nimi nediskutovala, míní primátorka.

Magistrát uzavřel před nedávnem memoranda o spolupráci s Univerzitou Karlovou, s Českým vysokým učením technickým a se Zemědělskou univerzitou. Podnikatelům chce město zpřístupnit také svá data z různých oblastí. Slibuje si od toho nové produkty a služby.

Podle primátorky je nutné Prahu vrátit mezi elitní inovativní města. "Praha usnula v minulých obdobích na vavřínech. Ze stupně ´excelence´ se dostala na stupeň ´moderate´. Je sice výjimečná, ale měla by si tu výjimečnost udržet," míní primátorka.

Podotkla, že k podpoře vědy a výzkumu mají přispět i evropské peníze. Využít by se mohla až třetina z přidělených 125 milionů eur (nyní 3,38 miliardy korun).

O spolupráci vedení měst, univerzit a byznysu jednali v sobotu v Praze účastníci konference evropské frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Hnutí ANO je jejím členem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist