Praha může bez problémů vydávat opencard až do 22. října. Vydávání karty ohrožoval konec platnosti jednoho z bezpečnostních certifikátů, platnost měla skončit ve čtvrtek 15. října. Na prodloužení se domluvila Praha a vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS), uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný

Kvůli vypršení jednoho z certifikátů bylo vydávání karet v uplynulých týdnech několikrát zastaveno. Certifikáty jsou technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

EMS podmiňuje prodloužení certifikátu tím, aby ji městská firma Operátor opencard, který se o kartu stará, dovolil nahlédnout do systému. "Operátor se zavázal, že v tomto týdnu umožní celkovou kontrolu Opencard.

Místo kontroly to však zatím vypadá z jejich strany na obstrukce. My ale dohodu ctíme, což znamená, že zatím k výpadkům provozu nedojde," řekl Opatrný. EMS Prahu několikrát obvinila z toho, že do systému neoprávněně zasahuje a porušuje zákon, proto si jej chce sama překontrolovat.

Certifikáty byly ve středu prodlouženy pouze do 22. října 2015. "Žádná jiná dohoda zatím není. Dál jednáme," řekl za Operátora opencard Martin Vaic. Dlouhodobé prodloužení EMS podmiňuje kompletním licenčním auditem. Další jednání o budoucnosti karty by měla mezi Prahou a EMS následovat v nejbližších dnech.

Praha po EMS v minulých týdnech požadovala odstranění certifikátů, to firma odmítla. Praha posléze nabídla, že sama provede kontrolu systému za přítomnosti soudního znalce a EMS seznámí s výsledkem. Ta to opět odmítla.

Minulý týden se obě strany domluvily, že kontrola bude provedena zaměstnanci EMS za přítomnosti zástupců města a soudního znalce. Podle Opatrného ale tento krok operátor zdržuje. "Měl být proveden již tento týden, zatím k tomu ale nedošlo," řekl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování autorského zákona.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.