Praha by se měla domáhat náhrady škod, které jí vznikly v souvislosti s projektem Opencard. Ve čtvrtek to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Primátorka bude proto radě navrhovat, aby z kauzy vyvodila občanskoprávní kroky. "Pokud zde existuje sebemenší šance, že by vůči iniciátorům tohoto ztrátového projektu mohla být vyvozena odpovědnost, je naší povinností udělat pro to maximum," uvedla.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle ní se magistrát musí domáhat škod včas, než dojde k promlčení. "Je nutné, aby advokáti prověřili okolnosti vzniku projektu Opencard a navrhli možné právní kroky," řekla. Výsledky bude mít rada k dispozici v listopadu.

Zastupitelský klub pražských Pirátů minulý týden vyzval radní, aby podali žalobu na bývalého primátora Pavla Béma (ODS), jeho radu a také na někdejší firmu Haguess. Rada by se podle nich měla domáhat škody 240 milionů korun, u které hrozí promlčení. Piráti kvůli tomu podali tři trestní oznámení.

Takzvaná karta Pražana, která slouží především jako tramvajenka, stála Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Vedení města ji opakovaně označilo za nevýhodný a předražený projekt. Jaká vznikla Praze celkově škoda, není jasné. Kvůli kauze byli pravomocně odsouzeni dva magistrátní úředníci. Před soudem stojí také deset někdejších radních, kteří ovšem u zrodu projektu nefigurovali. Podle Pirátů i neziskových organizací tak zatím praví viníci zůstávají nepotrestáni.

Červenou elektronickou kartu Opencard využívá zhruba 1,2 milionu lidí. Magistrát se v posledních týdnech potýká s problémy při vydávání nových karet. Podle vedení města by projekt Opencard měl v budoucnu nahradit modernější systém. O co přesně půjde, ale zatím nikdo neuvedl.