Praha opět začala vydávat karty Opencard. Vydávání bylo přerušeno od středečního rána kvůli chybě softwaru.

Praze pomohl obnovit provoz vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS), řekli mluvčí EMS Martin Opatrný a předseda představenstva městské firmy Operátor Opencard Ondřej Felix. Cestující v MHD si tak ve středu až do zhruba 14:15 mohli pořídit pouze papírové tramvajenky s kupony.

"Operátor Opencard nám umožnil vstup do systému, který jinak nemáme, a díky tomu jsme mohli chybu napravit. Problém je sice pro dnešek vyřešen, ale není vyloučeno, že se bude opakovat," řekl odpoledne Opatrný.

Zastaveno bylo vydávání nových karet, koupené kupony na kartách však platily dál. EMS odpovědnost za výpadek odmítá.

Původně Praha čekala výpadek kvůli sporům s vlastníkem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS), až od čtvrtka.

"Karty opět vydáváme. Další okolnosti nebudu v tuto chvíli komentovat," řekl Felix. Přesný důvod, proč karta nefungovala, nesdělil.

Přerušeno bylo pouze vydávání nových karet, stávající karty fungovaly. Cestujícím, kterým v nejbližší době vyprší platnost karty, město doporučuje, aby si pořídili papírovou tramvajenku. "Uživatelům karet Opencard, kterým vyprší platnost po 1. říjnu 2015, doporučujeme přechod na papírové kupony, a to až do vyřešení situace s dodavatelem programového vybavení Opencard, společností EMS," napsal magistrát v tiskové zprávě.

Operátor kvůli situaci ve středu narychlo svolal schůzi představenstva. Rovněž chtěl jednat s EMS. "Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom zachovali funkčnosti systému," uvedl dříve Vaic.

Již v úterý mluvil o možnosti domáhat se dodržování předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, zodpovědnost za výpadky v minulosti několikrát odmítla - k výpadkům, kdy bylo zastaveno vydávání karet, již několikrát došlo.

Také nyní firma jakoukoliv vinu odmítá. "Nemáme k tomu co říct nového, již rok říkáme, že bez podpory bude k výpadkům docházet," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. EMS původně poskytovala podporu fungování karty, kvůli ukončené smlouvě ji již neposkytuje. Soudní spory s městem podle Opatrného s výpadkem nesouvisí.

V minulých týdnech EMS uvedla, že po Praze, Operátoru Opencard a dopravním podniku bude požadovat přes 650 milionů korun. Peněz se dožaduje kvůli údajnému nezákonnému užívání licencí nebo poškozování dobrého jména.

Společnost rovněž vyzvala Prahu, aby Opencard vypnula - podle názoru firmy se Praha o provoz Opencard řádně nestará, navíc prý s EMS nekomunikuje.

"Více než rok a půl vleklá jednání nepřinesla absolutně žádný reálný posun. Absence jakýchkoliv reálných kroků tedy svědčí o tom, že Praha decimuje Opencard, maří vynaložené investice a zbytečně plýtvá penězi hlavního města," uvedl Opatrný.

Projekt Opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle Felixe kolem 700 000.

Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 000 lidí.

Opencard 30.10.2015

Opencard, kterou získala dopoledne 30. 10. 2015 Markéta Šmejkalová.

Zdroj: Markéta Šmejkalová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist