Praha se brání milionové pokutě od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v projektu Opencard u soudu. Podala žalobu, kterou bude řešit Krajský soud v Brně, potvrdila mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová.

Hlavní město má zaplatit milion korun za smlouvy, které uzavřelo v roce 2012 bez výběrového řízení s firmou Haguess. Politici a úředníci se v souvisejícím případu hájí před pražským městským soudem.

Opencard užívá jako tramvajenku 1,2 milionu lidí. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess, dnes eMoneyServices, se kterou uzavíralo smlouvy někdejší vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Předseda ÚOHS Petr Rafaj letos v létě potvrdil milionovou pokutu, kterou uložili pražskému magistrátu jeho podřízení loni v květnu. O rok dříve Rafaj potvrdil Praze pokutu 600 000 korun a pražskému dopravnímu podniku půl milionu korun. Pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009. Také v tomto případě ÚOHS kritizoval použití jednacího řízení bez uveřejnění.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ÚOHS letos znovu uvedl, že v případě smluv z roku 2012, kvůli nimž jsou aktuálně před soudem členové minulých rad včetně bývalých primátorů Tomáše Hudečka (TOP 09) a Bohuslava Svobody (ODS), nebyly pro použití jednacího řízení bez uveřejnění splněny zákonné podmínky. Postup radnice mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Pět úředníků i tři vrcholní pražští politici v úterý u pražského městského soudu odmítli vinu. Úředníci podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.

Praha se v řízení u ÚOHS bránila tím, že na základě dřívější licenční smlouvy nemohla zadat zakázku jiné firmě. Podle Rafaje Praha věděla, co bude v budoucnu potřebovat. Měla se předem zabývat i tím, zda si svým postupem nezpůsobí sama závislost na jednom dodavateli. Při stanovení výše pokuty přihlédl k tomu, že byla fakticky vyloučena jakákoliv soutěž mezi dodavateli.

Elektronická karta Opencard pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist