Podle primátorky Adriany Krnáčové pražská koalice vydrží - a udělá pro to podle svých slov maximum. "Největší kritiku jsem zaznamenala na hlavu pana (Matěje) Stropnického, i včera, takže tam si myslím, že byl největší problém," říká Krnáčová.

Právě Stropnický je jedním ze čtyř radních, kteří byli odvoláni z funkce na nočním hlasování zastupitelů. Další byli Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD).

Vnímáte čtvrteční noční jednání zastupitelstva za signál, že koalice na magistrátě se hroutí?

Nastalo nějaké hlasování, které mělo nějaký výsledek. Já se nedomnívám, že by se rozpadala koalice, nakonec žádné vypovězení smlouvy nenastalo. Koalice pokračuje dál, měli jsme mimořádnou radu, kde jsme si rozdělili kompetence odvolaných radních, pak jsme měli operativní poradu, kterou se připravujeme na příští týden.

Měla to být reakce na neuspokojivou práci radních?

Největší kritiku jsem zaznamenala na hlavu pana (Matěje) Stropnického, i včera, takže tam si myslím, že byl největší problém. Pan Stropnický byl dlouhodobým předmětem sporu. Žádný jiný závažnější problém jsem ale nezaznamenala. U ostatních kolegů byl z naší strany odvolán pan Hašek a já se domnívám, že to byla reakce koalice poté, co byl odvolán pan Stropnický, takže se zachovala nelogickým způsobem.

Je čtvrteční vyústění výsledkem dlouhodobých problémů, nebo to pro vás bylo překvapením, stejně jako pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše? 

Pro mě to bylo také překvapením, myslím, že jsem se za dobu fungování koaliční smlouvy nedopustila žádného nedostatku. Politika je nicméně plná překvapení a zvlášť ta pražská. A myslím, že už jsme překonali několik krizí, a tak se překoná i tato. Já se aspoň budu snažit, aby koalice pracovala dál. 

Sama to tedy nazýváte krizí?

Vy jste to tak nazvali, dneska ráno jsem si to přečetla v novinách. Tak vás pouze cituji. 

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Jaké budou další kroky?

Budeme jednat na klubech, my ho máme v pondělí. Pak se k tomu postavíme. Uvidíme, jaké jsou alternativy, a samozřejmě budeme jednat s koaličními partnery.

Dokážete si ještě před tím, než se sejde klub ANO, představit, že koalice zůstane na stejném půdorysu? Nebo už teď vidíte, že dojde k nějakým změnám?

Nebudu předjímat žádné výsledky. Budeme mít klub - předpokládám, že stejně tak i koaliční partneři. A pak uvidíme, protože budeme mít společné jednání. Já vidím koalici jako funkční. To, že tam byly a jsou nedostatky, je normální v každém společenství, které má na něčem spolupracovat. Nota bene na tak komplikované agendě, jako je Praha. S nesrovnalostmi se musíme poprat a přes animozity se přenést. Já to určitě nevzdávám.

Pokusů odvolat radní už bylo několik. Jak vlastně dosavadní fungování hodnotíte?

Jak mi bylo řečeno nejmenovaným opozičním zastupitelem, úkolem opozice je vždy zpochybňovat koalici. A možná je to jejich dlouhodobý plán, já to tak vidím. Na druhou stranu, kdybych byla v opozici, tak se o to také snažím.

Rada tedy funguje podle vašich představ?

Myslím, že rada fungovala a funguje velice dobře. Byli a jsou v ní kompetentní lidi a výsledkem toho je, že se věci zadávaly a realizovaly. Nevidím věcný problém, spíš jen snahu opozice se do koalice dostat. Což se částečně povedlo, nicméně teď je na nás, abychom dokázali, že koalice má své opodstatnění a schopnost fungovat společně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist