Pražská primátorka Adriana Krnáčová nebude součástí týmu, který má v hlavním městě vyjednávat o nové koalici. "Náměstkyně Eva Kislingerová v týmu nahradila primátorku Adrianu Krnáčovou, která v pátek nastupuje léčení kvůli indispozici," uvedlo předsednictvo hnutí ANO.

Klub zastupitelů hnutí má podle doporučení předsednictva jednat na radnici "s partnery o pokračování stávající koalice". 

Pražskou koalici tvoří hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice. Právě odvolání radního za Trojkoalici Martina Stropnického vedlo minulý týden v noci na pátek k "zabijačce", kdy byli odvoláni také dvě radní za ČSSD Hana Nováková a Irena Ropková. Spolu s nimi skončil také radní ANO Michal Hašek. 

V týmu ANO, který má nyní vyjednávat, jsou kromě Kislingerové Radek Lacko a odvolaný radní Michal Hašek. "Uděláme maximum pro to, aby ANO zůstalo ve vedení města," řekl Hašek. Na páteční jednání zástupců ANO, ČSSD a Trojkoalice jde nejsilnější magistrátní klub s tím, že bude chtít znát stanoviska koaličních partnerů a detaily jejich požadavků. Požadavky ostatních stran podle Haška následně probere zastupitelský klub ANO.

Vedení ANO také svolalo mimořádný sněm pražské organizace na 14. listopadu. O nástupci Radmily Kleslové, která v úterý oznámila rezignaci, bude hlasovat všech jejích 250 členů. Kleslová podle šéfa strany Andreje Babiše dál kandidovat nebude. Odstupuje prý na Babišovu žádost. O tom, kdo Kleslovou nahradí, prý předsednictvo nejednalo.

"Je to záležitost našich členů," řekl Babiš. Předsednictvo pražské organizaci doporučilo i volbu nových místopředsedů. Podle Haška se už jednání o obsazení postů vedou, ke své kandidatuře řekl, že je to "otevřená otázka".

Babiš: Klub je jednotný

Babiš také odmítl spekulace o tom, že pozice primátorky Krnáčové v zastupitelském klubu oslabuje. "Nemyslím si, že oslabuje. Klub deklaroval, že je jednotný," prohlásil. Krnáčová připustila, že názorové neshody samozřejmě mezi zastupiteli jsou.

Nejednotnost pražských zastupitelů před jednáním kritizovali někteří členové celostátního předsednictva. "Byl tam trošičku boj mezi primátorkou a krajskou předsedkyní, ten tam vnášel neklid," řekl místopředseda hnutí Jan Volný.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Připustil tím skutečnost, o níž se již nějakou dobu mluví v médiích i zákulisí pražské politiky. Kleslová údajně řídila část hnutí, která primátorku nepodporovala.

O osobních sporech v pražské organizaci mluvil také poslanec a člen předsednictva Martin Komárek. "Já si myslím, že tam budou určitě nějaké osobní problémy," uvedl. Podle Babiše ve čtvrtek zastupitelé přesvědčovali předsednictvo o jednotě klubu.

Babiš také odmítl spekulace o tom, že pozice Krnáčové v zastupitelském klubu oslabuje. "Nemyslím si, že oslabuje. Klub deklaroval, že je jednotný, tak doufejme, že to tak bude," prohlásil. Krnáčová nicméně připustila, že názorové neshody samozřejmě mezi zastupiteli jsou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist