Zastupitelé hlavního města odvolali na nočním jednání z funkce čtyři z 11 radních. Odvoláni byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Důvodem bylo špatné fungování města.

Městská rada má 11 členů a koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. Jednání nakonec zastupitelé přerušili do 5. listopadu.

Sledovali jsme online

 
23.10.2015 09:39 | On-line reportáž začíná

Dobré ráno, situaci v pražské koalici budeme během dnešního dne sledovat on-line.

23.10.2015 09:41 | Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Stropnický

Původně chtěla opozice odvolat všech 11 radních z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), to se ale nakonec nestalo.

Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Stropnický, pro jehož konec v radě hlasovalo 42 zastupitelů. V radě zůstali primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Petr Dolínek (ČSSD) a Eva Kislingerová (ANO) a radní Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL), Radek Lacko (ANO) a Libor Hadrava (ANO). Radní mohou vládnout i v tomto počtu.

23.10.2015 09:41 | Starostové chtějí hledat novou koalici

Předseda SZ Ondřej Mirovský sdělil, že odvolání Stropnického považuje za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy. Proti Stropnickému se podle něj spojilo 12 členů klubu ANO a osm členů ČSSD doplněných hlasy opozice. Trojkoalice na tento krok reagovala podporou odvolání dvou radních za ČSSD a předsedy klubu ANO Haška. Podle koaličního partnera SZ z Trojkoalice, Starostů a nezávislých situace znamená pád koalice, chtějí hledat novou. Informovali o tom v tiskovém prohlášení.

23.10.2015 09:42 | Praha bude stagnovat

Jak bude vedení města v následujících týdnech fungovat, zatím není jasné - některé oblasti totiž odvoláním přišly o svého radního. Podle Mirovského bude Praha opět chvíli stagnovat. "Naším cílem nyní bude vytvořit novou koalici, kde bude šance prosadit maximum z programu Trojkoalice a Strany zelených a současně zajistit politickou stabilitu pro Prahu do konce volebního období," dodal.

23.10.2015 09:42 | O nové koalici je připravena jednat i ODS

Podle pátečního tiskového prohlášení je o vzniku nové koalice ochotná jednat i ODS. "ODS je připravena se aktivně a zodpovědně podílet na dalším rozvoji našeho hlavního města, ale nějakou formou případně podpoří jedině úplně nové nastavení," uvedla předsedkyně jejího zastupitelského klubu Alexandra Udženija.

23.10.2015 09:43 | Koalice se povraždila navzájem

Hlasování o odvolání předcházela zhruba desetihodinová debata o úspěších a neúspěších rady. "Ukázalo se, že tady máme excelentní radní, ale také ty, kteří jsou na druhém konci spektra," řekl Novotný, konkrétní ale nebyl. Následně navrhl odvolání všech radních. "Toto by se nemohlo stát, kdyby koalice fungovala. Pouze hlasy opozice by na odvolání nestačily, takže se koalice 'povraždila' navzájem," řekl Novotný po hlasování, kdy byli odvoláni čtyři radní.

23.10.2015 09:44 | Piráti chtěli odvolat Dolínka

V rámci jednání potom po hlasování o odvolání radních navrhl opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (piráti) znovu hlasovat o odvolání Dolínka.

Svůj návrh nakonec stáhnul, v kuloárech se prý dozvěděl, že pro něj není dostatečná podpora.

23.10.2015 09:44 | Piráti nesouhlasili s odvoláním Stropnického

"Piráti nesouhlasili s odvoláním náměstka Matěje Stropnického. Proto jsme v následujícím hlasování podpořili i odvolání radní Ropkové a náměstka Dolínka (oba ČSSD), který ale nebyl odvolán," sdělil předseda klubu pirátů v zastupitelstvu Jakub Michálek.

23.10.2015 09:49 | Oslabená pražská rada se sejde, aby rozdělila kompetence

Zbylých sedm radních si rozdělí kompetence čtyř kolegů, které v noci odvolalo zastupitelstvo. Podle náměstka Petra Dolínka bude schůze rady trvat jen několik minut. "Musíme si rozdělit kompetence tak, aby úřad dál normálně fungoval," uvedl.

Zda se sejdou zástupci koalice nebo zda se uskuteční vyjednávání o nové podobě koalice, zatím říct nechtěl.

23.10.2015 09:56 | "Je to konec koaliční smlouvy a rozpad ANO"

"Je to konec koaliční smlouvy a zdá se, že i rozpad ANO," uvedl zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL). Trojkoalice hned ve tři hodiny sestavila vyjednávací tým, který má domlouvat případnou novou koalici. Šéfem vyjednávacího týmu je Petr Štěpánek, který je i předsedou zastupitelského klubu.

23.10.2015 09:56 | U šéfa zastupitelského klubu TOP 09 se střídají vyjednavači o nové koalici

Hned se závěrem zastupitelstva těsně před třetí ráno se začaly tábory v zastupitelstvu dohadovat o složení případné nové koalice. "Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů," potvrdil šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Vyjednavači se prý u něj střídali do čtvrté hodiny ráno, další jednání pokračují dnes od 10 hodin.

23.10.2015 10:02 | K nočním událostem došlo spontánně, míní Babiš

Za odvoláním Stropnického mohly stát momentální averze, myslí si Babiš. "Samozřejmě pokud jednou jdeme do koalice, tak bychom je neměli asi střídat," řekl ministr financí. Koalice podle něj nyní musí najít cestu k dohodě. S dohady, že by se ANO v Praze mohlo spojit s TOP 09, nesouhlasí. Tato strana pro něj představuje velmi negativní působení na radnici.

23.10.2015 10:10 | Politologové: Odvolání části pražské rady znamená konec koalice

"Situaci jednoznačně hodnotím jako konec koalice," řekl politolog Jan Outlý. Působení koalice, která začala metropoli vládnout loni v listopadu, nelze označit jako úspěšné.

"Zprvu je normální, že se musí nové subjekty usadit, takže jsem počáteční rozmíšky nepřeceňoval," uvedl Outlý.

"Po téměř roce lze ale mluvit o fatálním selhání," doplnil. Připomněl mimo jiné špatný mediální obraz koalice.

O konci koaliční spolupráce mluví i politolog Rudolf Kučera. "Dosud vládnoucí strany se pochopitelně budou chtít u moci udržet co nejdéle, konec koalice ale nelze zvrátit," tvrdí.

Situaci na pražském magistrátu považuje za "nepředstavitelně chaotickou". "Je skutečně velmi obtížné se v dění orientovat," doplnil.

Podle politologa Zdeňka Zbořila na nočním jednání zastupitelstva zřejmě převážily emoce nad racionálním uvažováním a osobní boj převážil ten stranický.

"Zvenku vidíme pouze osobní invektivy. Z toho, co vím, to chápu právě jako boj o moc a vliv. Způsob jednání mi připomněl Švejkovu větu: Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku," řekl Zbořil.

Zda ANO, ČSSD a Trojkoalice mohou překonat rozpory a zda budou schopny se dohodnout na opětovné spolupráci, podle něj není jasné. "Otázka je, co se bude dít, až jim přestane ve spáncích bušit krev," řekl. Rovněž prý není v tuto chvíli jasné, zda ze situace může vyjít posílena opozice, dosud prý totiž nevystupovala jednotně.

23.10.2015 10:12 | Sobotka: Chaos v Praze ať si vyřeší ANO a ostatní strany

"Je mi Prahy líto, hlavní město má spoustu nedořešených problémů a zasloužilo by si více stability a méně politikaření," uvedl Bohuslav Sobotka. "Volby v Praze vyhrálo ANO, tak by ten chaos mělo rychle na základě jednání s ostatními stranami vyřešit. Primátorka by nyní měla postupovat tak, aby bylo do konání příštího zastupitelstva jasno," dodal premiér.

23.10.2015 10:15 | Spory koalice komentuje na Twitteru i bývalý primátor a člen TOP 09 Tomáš Hudeček

 

23.10.2015 10:24 | Komentář Petra Honzejka: Metropolitní politická zabijačka v plném proudu. Na řadě je Krnáčová

Nyní se v Praze může odehrát v podstatě cokoliv. Nikdo nevěří nikomu a každý jedná s každým. Může se stát, že si pražská TOP 09 padne do náruče s kmotřenkou ANO Radmilou Kleslovou, z čehož Miroslava Kalouska trefí šlak, píše komentátor HN Petr Honzejk.

Celý text čtěte ZDE.

23.10.2015 10:26 | Čtveřice pražských pirátů je ochotna jednat o vstupu do koalice

Čtveřice pražských zastupitelů České pirátské strany (piráti) je ochotna jednat o vstupu do magistrátní koalice.

K vyjednávání dostal klub svolení v srpnu, kdy o možném angažmá pirátů v radě on-line hlasovali členové strany. Do té doby piráti křesla v radě odmítali.

"Jsme ochotni jednat o vzniku nové koalice přesně podle podmínek, které schválili pražští piráti v krajském referendu," uvedl Ferjenčík. Piráti odmítají spolupráci s ODS, ČSSD a KSČM.

Podle závěrů referenda mohou jednat buď o podpoře nové koalici, nebo i o své přímé účasti v radě.

23.10.2015 10:37 | "Je třeba dát karty na stůl"

Jak vidí situaci zastupitel pražské ČSSD a bývalý kandidát na primátora Miloslav Ludvík:

 

23.10.2015 10:40 | Stropnického agendu územního plánu převezme Plamínková

Oslabená pražská rada ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) si přerozdělila kompetence po odvolaných radních. Jednotlivé oblasti si převzali většinou jejich straničtí kolegové. Pod slibem anonymity to potvrdilo několik členů vedení města.

Stropnického agendu územního plánu převezme radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), oblast sportu a volného času bude nově řešit namísto Novákové radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice), ten bude mít na starosti i botanickou a zoologickou zahradu.

Primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD) převezme agendu školství a sociální oblasti po odvolané Ropkové a radní Libor Hadrava (ANO) převezme oblast majetku, která dosud patřila Haškovi. Hašek měl na starosti i městské firmy, které bude nyní řešit radní Radek Lacko (ANO).

23.10.2015 10:43 | Exprimátor Svoboda: TOP 09 nás podrazila a hraje si zase svoje hry

Při nočním jednání, kdy se rozpadla pražská koalice, mohla přijít o křesla v radě celá ČSSD. TOP 09 byla totiž s ODS domluvena, že podá návrh na odvolání celé koalice. Jenže se nakonec rozhodla nepodpořit odvolání náměstka Petra Dolínka z ČSSD. "Podrazili nás a hrají si zase svoje hry," rozčiluje se zastupitel a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 a ODS byly podle něj domluveni na společném postupu.

"Nyní to vypadá, že TOP 09 se už začala domlouvat s ČSSD. To je pro ně typické," uvedl Svoboda.

23.10.2015 10:49 | Krnáčová: Pražská koalice se nerozpadá

"Pražskou koalici vidím jako funkční, nedomnívám se, že se rozpadá," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

"Úkolem opozice je zpochybňovat koalici. V situaci tak vidím pouze snahu opozice dostat se mezi koalici," dodala.

V pondělí proběhne jednání na zastupitelském klubu ANO, poté budou podle Krnáčové následovat další jednání s koaličními partnery.

23.10.2015 11:36 | TOP 09 ani ODS nechtějí do současné pražské koalice

TOP 09 v žádném případě nevstoupí do současné pražské koalice, řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek. ODS se pak nechce účastnit vůbec žádné vlády ve městě, uvedl její předseda Petr Fiala. Obě strany jsou ale připraveny jednat o dalším vývoji v Praze.

Fiala si prý nepamatuje podobnou situaci v Česku, kde by si vládní koalice navzájem odvolávala své radní.

"Jenom to ukazuje na to, na co poukazujeme od začátku. Praha je řízena chaoticky, primátorka Krnáčová to vůbec nezvládá," řekl novinářům ve sněmovně.

"Já mohu jenom jasně říct, že se žádné vlády v Praze účastnit nebudeme," dodal.

"My v žádném případě do této koalice vstupovat nehodláme," nechal se pak slyšet Kalousek, podle kterého se ukazuje naprostá neschopnost a nepevnost pražské koalice.

Pokud se skutečně rozpadne, je podle něj TOP 09 ochotna "od nuly" vyjednávat o možných řešeních situace. K jednání je připravena i ODS.

23.10.2015 11:49 | Radní pro majetek, sport, sociální politiku a jeden náměstek. Profily čtyř "vyřazených" z pražské koalice

Prohlédněte si profily čtyř "vyřazených" radních ve FOTOGALERII.

23.10.2015 11:58 | "Padli dva nejlépe a dva nejhůře pracující radní"

Reakce předsedy pražské buňky Strany zelených:

 

23.10.2015 12:07 | Wolf: Trojkoalice zatím zůstává v koalici s ANO a ČSSD

Trojkoalice (SZ, KDU-ČL a STAN) zatím neodchází z pražské koalice s ANO a ČSSD. Novinářům to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL). Trojkoalice podle něj bude jednat o možné spolupráci se všemi stranami kromě KSČM.

"Jsme stále členy radniční koalice a z logických důvodů čekáme, že to tak bude do příštího jednání zastupitelstva 5. listopadu," řekl Wolf. Jak bude nadále vedení města vypadat, podle něj zatím není jasné.

Odvolání sociálních demokratek Ireny Ropkové a Hany Novákové a radního Michala Haška (ANO) prý nebyla ze strany Trojkoalice odplata za odvolání Stropnického - pro jeho odchod hlasovalo kromě opozice také 12 členů ANO a osm členů ČSSD. "Naše reakce byla kvůli porušení koaliční smlouvy logická," řekl Wolf. V tu chvíli se zastupitelé Trojkoalice prý necítili vázáni koaliční smlouvou.

Trojkoalice je podle Wolfa jednotná. "To ostatně vidíte i na tom, jak při jednání hlasovala, zcela jednotně," řekl.

23.10.2015 12:21 | "Koalice je rozložená"

Podle bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobody jsou noční jednání znakem toho, že koalice není jednotná.

"Je rozložená a snaha získat větší sílu, která je na straně ANO a ČSSD, jde proti Trojkoalici," říká Svoboda.

Celý rozhovor s exprimátorem čtěte ZDE.

23.10.2015 12:24 | Stropnický: Koaliční partneři mi bodli dýku do zad

Odvolaný primátorčin náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) vnímá své odvolání jako dýku do zad od koaličních partnerů.

Sesazen byl kvůli změnám územního plánu a kvůli přípravě metropolitního plánu, tvrdí.

Vývoj byl očekávatelný," řekl Stropnický. "Poté co se mně nepodařilo odvolat prostřednictvím veřejného tlaku, zvolili koaliční partneři jiný způsob, v noci a de facto v utajení dýkou do zad," řekl.

Zastupitelé měli na čtvrtečním zasedání projednat Stropnického návrhy týkající se více než 90 změn územního plánu. Schválení návrhů by přitom podle Stropnického zmařilo stovky milionů developerských investic.

"To byl ten bezprostřední důvod, proč se mé odvolání mělo a muselo odehrát včera," doplnil.

Dalším důvodem, proč byl prý Stropnický pro koaliční partnery nepohodlný, je příprava strategického a metropolitního plánu.

"Nový územní plán sice přináší některé inovace, ale zároveň zásadně ohrožuje regulaci výstavby v území, stanovuje nepřiměřenou výškovou zástavbu mezi Vysočanami, Žižkovem a Pankrácí," tvrdí.

Metropolitní plán by podle něj umožnil stavby až dvacetipatrových budov, které jsou nyní v metropoli výjimkou.

23.10.2015 12:28 | Výpad ODS je holý nesmysl, Udženiju "sprdnu" na tři doby, vzkazuje šéf klubu pražské TOP 09

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný označil výpad Bohuslava Svobody za holý nesmysl, který si lze snadno ověřit. Zastupitelé TOP 09 prý hlasovali jednotně pro odvolání všech radních. "Víte, že mě to netěší, samozřejmě že mě naštval. Ale protože jsem předseda klubu, tak se nebudu hádat s panem docentem, zavolám předsedkyni klubu ODS Alexandře Udženiji a sprdnu ji na tři doby. Požádám ji, aby ho korigovala. Pokud vyhoví, tak je vše v pořádku. Dějí se horší věci," uvedl pro HN a Aktuálně.cz.

23.10.2015 12:32 | Příspěvek ze Žižkova k dnešní zabijačce na pražském magistrátu

 

23.10.2015 12:33 | Dolínek: Schvalování rozpočtu města na příští rok ohroženo není

Situace v pražské koalici neohrožuje schvalování rozpočtu města na příští rok, řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Zastupitelé by jej měli projednat v prosinci. Cílem je podle Dolínka nevstupovat do nového roku v rozpočtovém provizoriu. "Rozpočet nemůže být zbraní ve vyjednávání," doplnil.

Rozepře v koalici podle něj neohrožují běžný chod města.

"Koalice existuje, má stále 33 členů a má většinu v zastupitelstvu," tvrdí náměstek. Podle něj je nyní třeba dál jednat.

Čeká se na primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), která by měla svolat koaliční schůzku. ČSSD podle Dolínka zatím nemá v plánu jednání o nové podobě koalice s opozičními stranami.

23.10.2015 12:39 | Březina: Odvolání radních za ČSSD byla od Trojkoalice pomsta

Odvolání dvou pražských radních z ČSSD byla ze strany Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) pomsta. Řekl to předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se podle něj nerozpadla.

"My vnímáme hlasování o odvolání našich členů rady pouze jako pomstu za to, že jsme hlasovali o odvolání Matěje Stropnického, což jsme deklarovali dávno. Nemyslím si, že by to pro někoho bylo překvapením," řekl Březina.

Podle Březiny nyní musí primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolat jednání koaličních stran. "Koalice, byť papírově, v tuto chvíli ještě existuje a musí se o té věci jednat," řekl. To, jak bude rada nově sestavena, není podle něj jasné.

"V tuto chvíli platí, že je třeba, aby se nejdříve sešla koalice, a nejdříve se musí jednat na půdě koalice," řekl Březina.

23.10.2015 12:56 | Trojkoalice už dostala několik nabídek

Radní za Trojkoalici Janu Plamínkovou odvolání Ropkové sice mrzí, ale to, že podle ní doplatila právě na to, že koaliční partneři nejprve odvolali Matěje Stropnického, označila za "překvapení a podraz".

Trojkoalice už podle ní dostala několik nabídek. "Pro nás je přijatelné jakékoliv uspořádání, které povede k dobrému fungování hlavního města Prahy," poznamenala k tomu Plamínková.

Podle Dolínka je však potřeba počkat, až se situace trochu uklidní.

23.10.2015 12:58 | Ironický komentář Jana Lipolda na Twitteru

 

23.10.2015 13:37 | Radní jednali o stavebních předpisech

Pražští radní projednali stavební předpisy. Zapracovali připomínky ministerstva a odešlou podklady Evropské komisi.

Celý text čtěte ZDE.

23.10.2015 13:55 | Novotný: Koalice "zemřela" na to, že byla názorově nesourodá

"Zemřeli na to, že byli totálně názorově nesourodí, a vyvraždili se, protože spolu už nemohli žít. Kdyby koalice fungovala, tak by se něco takového nemohlo stát," říká lídr pražské TOP 09 Václav Novotný.

Celý rozhovor čtěte ZDE.

23.10.2015 13:56 | Prospěje konec Matěje Stropnického v radě vlivu developerů na magistrátu?

 

23.10.2015 13:57 | Místopředseda zelených Štěpánek jedná s Krnáčovou

Podle informací HN a Aktuálně.cz v tuto chvíli probíhá jednání mezi místopředsedou Strany zelených Petrem Štěpánkem a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou.

23.10.2015 14:50 | Kvůli situaci na pražském magistrátu se sejde sociální demokracie

Konflikt pražských radních bude sociální demokracie řešit se svým předsedou a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Schůzka by měla začít v 15:15.

23.10.2015 14:55 | Komentář Jindřicha Šídla: Zájemci o sebedestrukci nechť se po Krnáčové hlásí u Karla Březiny

"Padesát miliard pražského rozpočtu a až příliš mnoho protichůdných zájmů vytváří prostředí, ve kterém přežijí jen nejsilnější. Ironií osudu nejdéle sloužícím pražským primátorem po roce 1989 byl Pavel Bém. Jeho osm let asi hned tak nikdo nepřekoná," říká Jindřich Šídlo v komentáři za minutu. Celé video si můžete pustit zde.

23.10.2015 15:02 | V 15:30 by mělo začít společné jednání Trojkoalice

Čtvrt hodiny po ČSSD začnou o situaci na magistrátu jednat i zástupci stran Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

23.10.2015 15:32 | TOP 09: Dohodu o společném hlasování porušil Svoboda, ne my

Opoziční ODS a TOP 09 se vzájemně kritizují za hlasování při odvolávání pražských radních. Strany byly dohodnuté, že na zastupitelstvu budou hlasovat společně, což prý obě porušily.

"Jako opozice jsme měli jasnou představu, že budeme odvolávat všechny radní, protože to je vyjádření nesouhlasu s politikou," řekl dnes Bohuslav Svoboda (ODS). Podle něj při druhém hlasování o náměstku Petru Dolínkovi (ČSSD), které navrhovala Strana zelených, už TOP 09 neměla na jeho odvolání hlasy. "Piráti svůj návrh stáhli, když zjistili, že je TOP 09 nepodpoří," dodal Svoboda.

Podle předsedy pražské TOP 09 Jiřího Koubka ale dohodu o společném hlasování porušil Svoboda při hlasování o odvolání náměstkyně Evy Kislingerové (ANO). "TOP 09 měla 12 hlasů pro odvolání, ODS sedm hlasů pro odvolání a Bohuslav Svoboda nehlasoval," uvedl v tiskovém prohlášení Koubek.

23.10.2015 15:43 | Plamínková (STAN): Koaliční partneři dělají nestandardní kroky

Stávající koalice na půdorysu ANO, ČSSD a Trojkoalice se bude muset buď rozšířit, nebo změnit. Po jednání Starostů a nezávislých to řekla radní za Trojkoalici Jana Plamínková (STAN).

"Po včerejšku se ukázalo, že její stabilita není velká, a domníváme se, že koaliční partneři dělají poněkud nestandardní kroky, které ke stabilitě nepřispívají," upozornila zejména na chování hnutí ANO, jež je podle Plamínkové nehomogenní. Mezi kroky, které se Trojkoalici nelíbily, bylo například odebrání kompetencí Matěji Stropnickému nebo snaha o "zvláštní přeřešení" tendru na svoz odpadu.

23.10.2015 15:48 | O své budoucnosti v koalici budou jednat i pražští zelení

V 17:00 se mimořádně sejde pražská buňka Strany zelených. Bude probírat svoji budoucnost v koalici s ČSSD a ANO, která se podílela na nočním odvolání jejich člena rady Matěje Stropnického.

23.10.2015 16:25 | Zelení: Koalice je mrtvá, každý jedná s každým

Zda je šance na resuscitaci současné koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, není přesvědčen volební lídr a předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). "Netroufám si předpovídat cokoliv. Současná koalice je mrtvá a každý jedná s každým," řekl. Podle něj ale je nutné situaci vyřešit co nejdříve, protože se musí projednat rozpočet Prahy. "Na něm jsou životně závislé všechny městské části v Praze," dodává s tím, že musí být jasno do 5. listopadu, na kdy je odložené pokračování zastupitelstva.

23.10.2015 16:30 | Pražská rada funguje velmi dobře. Koalice vydrží, věří Krnáčová

Přežili jsme už několik krizí, zvládneme i tuto, doufá pražská primátorka Adriana Krnáčová. A to i přesto, že na nočním jednání zastupitelstva padli hned čtyři radní, kteří byli odvoláni i hlasy koaličních stran. Vše spustilo "odstřelení" Matěje Stropnického, který podle Krnáčové byl dlouhodobým předmětem sporu. Rozhovor s primátorkou si můžete přečíst zde.

23.10.2015 16:50 | Trojkoalice: Hledáme nové složení koalice

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) chce hledat nové složení pražské koalice. Současná s ANO a ČSSD není podle ní funkční, vadí jí zasahování do kompetencí náměstka Matěje Stropnického (SZ) a Jany Plamínkové (STAN). Zástupci uskupení to řekli po jednání zastupitelského klubu.

"Koalice byla kvůli zasahování do kompetencí náměstka Stropnického a radní Plamínkové ze strany koaličních partnerů ANO a ČSSD dlouhodobě nefunkční, což vyústilo v koaliční krizi," řekl po jednání předseda zastupitelského klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Situaci je podle něj kvůli schvalování rozpočtu potřeba vyřešit do 5. listopadu, na kdy bude svoláno zastupitelstvo.

"Mezitím budeme hledat nové složení koalice. Naším zájmem je být součástí takového funkčního a stabilního uspořádání, ve kterém budeme moci prosazovat svůj program," doplnila radní Jana Plamínková (STAN).

23.10.2015 17:20 | Stropnický: Odvolání jsem čekal. Hlavně, když do sálu přišel Hudeček

Už během čtvrtečního zasedání zastupitelstva Matěji Stropnickému údajně došlo, že se jej pokusí opozice odvolat. "Nešlo to prostřednictvím veřejného tlaku, tak mě museli odvolat v noci," řekl Stropnický. Odvolání podle něj souvisí s jeho zněním stavebních předpisů a změnami v územním plánu.

Celý rozhovor čtěte ZDE.

23.10.2015 17:29 | ČSSD chce pokračovat v pražské koalici s ANO a Trojkoalicí

Pražská koalice by podle zastupitelů ČSSD měla pokračovat, řekli po dnešním jednání s premiérem a předsedou své strany Bohuslavem Sobotkou. O dalším vývoji by se mělo rozhodnout na schůzce koalice, kterou tvoří ČSSD, hnutí ANO a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), začátkem příštího týdne. Svolala ji primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Na schůzce si podle předsedy zastupitelského klubu ČSSD Karla Březiny musí členové koalice vyjasnit, zda chtějí spolupráci zachovat. 

"Shodli jsme se, že by tato koalice měla pokračovat, s tím že paní primátorka Krnáčová by měla zajistit její funkčnost," řekl novinářům předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík. Podmínky spolupráce chtějí sociální demokraté řešit se svými koaličními partnery.

Sobotka podle zastupitelů ČSSD jejich postup podporuje. "Pan premiér nám vyjádřil podporu. Bylo vidět, že pan premiér má velký zájem o to, aby Praha fungovala," prohlásil Ludvík.

23.10.2015 18:25 | On-line reportáž končí

Milí čtenáři,

děkujeme za sledování on-line reportáže z dění v pražské koalici. Události budeme monitorovat i nadále, on-line přenos však končí.

Související