Nový zákon o žalobcích navrhuje zrušit vrchní státní zastupitelství. Vzniknout by podle návrhu měl také speciální tým žalobců, kteří se zaměří na boj proti závažné hospodářské kriminalitě. Návrh podpořilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), má podporu Unie státních zástupců a vyhovuje i vládní koalici. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Návrh zákona v nejbližších dnech půjde do připomínkového řízení. Pokud všechno půjde hladce, tak by měl být účinný od 1. ledna 2017.

"Podařilo se nám dosáhnout shody podle mého názoru se všemi klíčovými aktéry celého procesu," prohlásil Pelikán. Ministr očekává, že by předloha zákona mohla bez větších potíží projít legislativním procesem. "Je dobrým novým zákonem o státním zastupitelství a zákonem, který by měl nastartovat novou éru veřejné žaloby," doplnil Pelikán.

Zákon má zrušit vrchní státní zastupitelství, která nyní sídlí v Praze a Olomouci. Místo vrchních žalobců by kauzy vrchních soudů měli mít nově na starosti žalobci z krajských zastupitelství.

V soustavě žalobců by tak měla nadále zůstat okresní státní zastupitelství, krajská státní zastupitelství a NSZ. Zároveň vznikne speciální tým státních zástupců, kteří budou bojovat proti nejzávažnější finanční a hospodářské kriminalitě se škodou přes 300 milionů korun. Na tyto žalobce bude dohlížet NSZ.

Podle Pelikána zákon posiluje nezávislost i odpovědnost jednotlivých státních zástupců. "Dále se snižuje možnost vlivu politické reprezentace do soustavy státní žaloby. Omezuje se právo ministerstva na informace z trestních řízení," dodal Pelikán. Podle něj zákon znemožňuje, aby se resort dostal k informacím z živých kauz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist