Propuštěné dívky, které se po dvou letech v zajetí vrátily do Česka, jsou podle svých rodin zdravé. Potřebují ale hlavně klid na zotavenou. V prohlášení to uvedly rodiny Hany Humpálové a Antonie Chrástecké. Poděkovaly za projevy solidarity a radosti, turecké humanitární organizaci pak za pomoc a vládě za podporu.
"Jsme velmi vděční za projevy solidarity i radosti z návratu Haničky a Toničky, kterých se nám ze strany veřejnosti dostalo. Pocity štěstí a úlevy z toho, že máme holky zpět doma, se ani slovy vyjádřit nedají... Hanička a Tonička jsou zdravé a šťastné, že jsou doma, mají ale za sebou dva těžké roky. Nyní potřebují především klid," uvedly rodiny obou dívek ve společném prohlášení.
Pákistánští analytici, kteří se zaměřují na monitorování islamistických extremistů, oslovení serverem Aktuálně.cz, se shodují, že dvojice Češek unesených před dvěma lety v Pákistánu byla v rukou radikálních islamistických skupin, ne zločineckého gangu.
"Kriminálníci by je nedrželi takto dlouho. V úvahu přicházejí také balúčští separatisté, ale ti nikdy neunášeli ženy ani cizince, bylo by to pro ně netypické. Domnívám se, že české ženy byly v zajetí militantních islamistů. O těch je známo, že lidi drží i takovou dobu," řekl Daúd Chatták, který pochází ze severozápadního Pákistánu a nyní působí v Rádiu Mašál v Praze.
K názoru, že za únosem Antonie Chrástecké a Hany Humpálové stáli islámští extremisté, se přiklání také další pákistánský analytik z Rádia Svoboda, který si nepřál zveřejnit své jméno. Jmenoval organizaci Laškare Džangví, která je v Pákistánu známá sektářským fanatismem a útočí na šíitské muslimy.
Unesené dívky se do Česka vrátily minulý týden. Jejich propuštění předcházely dlouhé měsíce práce několika zpravodajských služeb. Podle oficiální verze nakonec zprostředkovala propuštění dívek turecká humanitární organizace IHH.
Turecká agentura Anadolu napsala, že Češky unesla ozbrojená skupina napojená na teroristickou síť al-Káida. Zástupce IHH Izzet Şahin nicméně uvedl, že o tom nemá dost informací. Podle něj šlo o "ozbrojenou ilegální skupinu, ale není tak jasné, že byli napojeni na nějakou jinou dobře známou organizaci".
Podle pondělního čísla týdeníku Respekt lidé zasvěcení do vyjednávání tvrdí, že mělo jít o menší skupinu operující na území kontrolovaného pákistánským Tálibánem, ale ne přímo o Tálibán.
VIDEO: Unesené české dívky vyprávějí o svých pocitech po osvobození - čtěte ZDE
Propuštění českých dívek se podařilo vyjednat i proto, že potřebovaly léky - čtěte ZDE
Samy dívky prý nevědí, kdo je věznil. "V době našeho dvouletého zajetí jsme nevěděly, kdo nás zajal. Nejenže nám neřekli, kdo jsou, ale nevíme ani, proč nás dva roky zadržovali," uvedla Humpálová.
Podle premiéra Bohuslava Sobotka (ČSSD) jsou nyní dívky v "péči rodiny a v péči státu". "Nemohu z bezpečnostních důvodů uvádět jakékoliv podrobnější informace," řekl předseda vlády. Sobotka také znovu poděkoval turecké humanitární organizaci IHH a dodal, že záchrana unesených žen je "nepochybně pozitivní zpráva".
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist