Opoziční klub zastupitelů TOP 09 a nezávislých vyzval pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby odstoupila z funkce.

Hrubě podle nich porušila zákony i zájmy hlavního města tím, že vybírala právníky ve sporu o pronájem Škodova paláce na doporučení protistrany. Navíc jednala za zády rady. Primátorka kritiku odmítá, výběr právníků byl podle ní naprosto transparentní.

"Já jako primátorka jsem do něj nijak nezasahovala a zasahovat nemohla. Uvedená kancelář byla vybrána v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek, kdy byly osloveny tři advokátní kanceláře," uvedla Krnáčová.

Vítěze zakázky s nejnižší nabídkou podle Krnáčové vybrala komise a doporučila ho radě.

Kvůli údajnému postupu Krnáčové se v pondělí odpoledne mimořádně sejde klub Trojkoalice, informoval náměstek Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice).

Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) považuje situaci za absurdní a vážnou. "Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala," uvedl.

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný v pondělí sdělil, že na Krnáčovou možná podají trestní oznámení. K výzvě na odvolání Krnáčové se podle zastupitelky Alexandry Udžejiny připojuje i ODS.

"Primátorka Krnáčová pletichařila ve věci jednání o nájmu Škodova paláce s protistranou a na základě zákulisních dohod vybrala k zastoupení města právní kancelář, kterou jí doporučila a slíbila financovat protistrana tohoto závažného a dlouhotrvajícího soudního sporu," uvedl Novotný.

Primátorka podle něj navíc jednala bez vědomí zastupitelstva i rady a její postup by zůstal utajen, kdyby mailovou korespondenci nerozeslala omylem i jiným adresátům, než chtěla.

Internetový deník Neovlivní.cz napsal, že Krnáčová tajně jednala se zástupkyní vlastníka paláce Abigail Schaeffer.

Na schůzce i v e-mailech s ní podle serveru detailně řešila výměnu právníků a rovněž mechanismus, jak celá věc projde vedením města.

Manažerka v korespondenci jasně říká, že Praha musí vyměnit právníky, jinak se novým vedením radnice preferovaný smír konat nebude.

Pražští radní pak 10. března schválili smlouvu s právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík. Stejnou kancelář zařadila v mailu pro Krnáčovou mezi "vhodné právníky" i Schaeffer, tvrdí Neovlivní.cz.

Primátorka připustila, že vybranou kancelář jí doporučila protistrana, problém v tom ale nevidí. "Hlavním záměrem e-mailové komunikace s jednatelkou společnosti Copa Retail Abigail Schaeffer bylo zejména vyjasnit si, zda je možné věc řešit jinak než sporem. Podle mého názoru je totiž pokračování nesmyslného právního sporu, který pro Prahu představuje jen a pouze další zvýšené finanční náklady, naprosto neefektivní," uvedla primátorka. 

Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného za Škodův palác. Za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl.

V éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu.

Původně politici odhadovali, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy korun.

 

Související