Ministerstvo obrany chce od státního podniku Vojenský technický ústav (VTÚ) koupit vyprošťovací vozidla pro Pandury.

Informace o zakázce na pět strojů za 197 milionů korun bez DPH dostane v pondělí vláda, sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Armáda chce pořídit pět strojů, podobná technika jí dosud chybí.

 

"Jde o podpůrnou techniku pro zabezpečení provozu a používání kolových bojových vozidel a kolových obrněných transportérů Pandur 8x8 při bojové činnosti jednotek v zahraničních operacích, zabezpečení plnění úkolů Armády ČR na území Česka, případně zabezpečení výcviku v polních podmínkách," uvedl Medek.

Ministerstvo na dodání strojů původně vypsalo otevřenou zakázku, na konci ledna ji nicméně zrušilo. Důvodem byly podle serveru veřejných zakázek obavy úřadu z toho, že bylo zadávací řízení diskriminující.

Diskriminace se měla týkat podmínky, podle které vozidla měla mít podvozek od konkrétního výrobce. Týdeník Euro v minulosti uvedl, že dva zájemci o zakázku podali stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vadilo jim, že mezi zadávací podmínky patřilo i to, že vyprošťovací zařízení mělo být umístěno výhradně na podvozku Tatra.

Původní zakázku ministerstvo vypsalo na konci září, její předpokládaná hodnota byla 191 milionů korun. V minulosti ministerstvo zvažovalo nákup 11 těchto vozidel za 600 milionů korun od šternberského Vojenského opravárenského podniku. Cena byla kritizována jako přemrštěná.