Výslechem svědka pomocí videokonference z Vídně v pondělí pokračoval soud s lobbistou Markem Dalíkem v kauze údajné korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Klíčový svědek, bývalý manažer firmy Steyr Stephan Szücs, potvrdil, že si Dalík v pražské restauraci řekl o téměř půlmiliardový úplatek.

Na základě jeho svědectví policisté Dalíka vyšetřovali. Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků 10. listopadu.

Szücs v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Bývalý manažer Steyru v pondělí před soudem svoji výpověď zopakoval. Podle něj setkání v Praze navazovalo na předcházející schůzku v Brně a týkalo se vyjednávání o pandurech.

"Obsahem bylo, zda by bylo možné projekt Pandur zredukovat. Bylo nám řečeno, že si Česko nemůže nebo nechce projekt v původním rozsahu dovolit," řekl Szücs. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107.

"Měl jsem dojem, že je připravena dobrá cesta pro další spolupráci," popsal setkání v Praze Szücs. Když se schůzka blížila ke konci, tak podle něj k soukromému rozhovoru na chvíli odešel někdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a jeden ze zbrojařů. "Když byli mimo, tak nám Dalík sdělil, že by pro další spolupráci bylo potřeba uhradit tři krát šest milionů eur," uvedl Szücs. Po ukončení jednání o tom prý informoval nadřízené.

Podle Szücse poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka tvrdil, že je platba peněz potřebná, aby obchod s pandury pokračoval. Tvrdil také, že je s tímto postupem seznámena vláda. Szücs se prý cítil v nepříjemné situaci a chtěl rozhovor ukončit. Téma se přestalo projednávat poté, co se ke stolu vrátil Barták s kolegou. Po ukončení jednání prý o podivné žádosti informoval nadřízené a ti se obrátili na americké velvyslanectví.

Dalíkův advokát Tomáš Sokol byl s výpovědí Szücse spokojen. O úplatku podle něj nepadlo "ani slovo". "Každý ať si udělá obrázek sám. Mě velmi potěšil," uvedl Sokol k výpovědi cizince.

Pro pondělní výpověď byla v soudní síni instalována velká obrazovka a zvukový aparát. Zařízení byla umístěna před trestním senátem a svědka viděl také advokát a státní zástupce. Veřejnost obraz neviděla. Podle mluvčí soudu Markéty Puci zařízení videokonference vyšlo na 15 tisíc korun. Podobná jednání, při nichž vypovídají svědci z ciziny, se u pražského městského soudu konají zhruba jednou měsíčně, řekla Puci.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Související