O 18 milionů eur (zhruba půl miliardy korun) za pandury žádal i slovenský lobbista Miroslav Výboh. Pražskému městskému soudu to v pondělí řekl bývalý manažer zbrojovky Steyr Lutz Kampmann. Kauza se týká pokračování kontraktu na nákup obrněných aut Pandur pro českou armádu.

Nabídka slovenského lobbisty prý padla zhruba měsíc po schůzce, kde měl o stejnou částku žádat český lobbista a poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marek Dalík. Ten je v této kauze obviněn. Výboh dříve u soudu úplatky odmítl, jeho případem se zabývá rakouská policie.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoli podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Kampmann se pražské schůzky nezúčastnil, protože byl na dovolené. Výboh podle něj při vyjednávání o kontraktu pomáhal české straně. Zhruba měsíc po pražské schůzce jej požádal o setkání, které se uskutečnilo v kavárně Griensteidl ve Vídni. Tam prý o peníze požádal.

"Odmítl jsem to, schůzku jsem ukončil a odešel jsem," uvedl při výpovědi Kampmann, jehož soud vyslýchal prostřednictvím videokonference ze Švýcarska.

O stejné žádosti ze strany Dalíka v Praze ale prý Kampmann nevěděl, což bylo v rozporu s dřívějšími výpověďmi jeho kolegů. Ti tvrdili, že byl o nestandardním požadavku ze strany Dalíka informován. Na státního zástupce Jana Kořána dvě a půl hodiny trvající výslech působil nevěrohodně. Podle něj je to jediný z manažerů, který vypovídal jinak než ostatní. "Řekl bych, že je to spíše okrajový výslech," řekl Kořán. 

Výboh, který je dlouholetým poradcem a přítelem slovenského premiéra Roberta Fica, v kauze před soudem vypovídal v září. Tvrdil, že se vyjednávání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut. Podle něj při vyjednávání nepadla žádná žádost nebo nabídka úplatku. Opak před soudem tvrdí zahraniční zbrojaři, podle kterých byla částka potřebná k tomu, aby kontrakt pokračoval. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V dalším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Související