Vláda podle TOP 09 svou politikou podporuje korupci. Loni prý zadala více než 3000 zakázek v hodnotě přes 30 miliard korun bez výběrového řízení. Strana vycházela z dat, která zveřejňuje nevládní sdružení Oživení na portálu Všechnyzakázky.cz.

Jde však o čísla, jež se týkají nejen státních zakázek zadaných například ministerstvy, ale i Dopravním podnikem Praha (DPP) nebo jednotlivými městy. Právě zakázka dopravního podniku je tou největší z balíku zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění, na které se TOP 09 odvolává.

Samotné sdružení Oživení namítá, že ve vyjádření TOP 09 jsou nepřesnosti. "Pokud někdo náš portál využívá a data selektivně zpracovává a prezentuje, je označení zdroje Oživení nesprávné a zavádějící. Každý zpracovatel je zodpovědný za vlastní zpracování a interpretaci dat," dodává Lenka Petráková, ředitelka Oživení.

TOP 09 se však hájí tím, že u statistik z minulých let vycházela ze stejných čísel, a i tehdy zahrnula zakázky vypsané například městy. Podle mluvčí strany Martiny Mackové se tento poměr v rámci zveřejněných statistik z loňska příliš neměnil. 

Současný koaliční kabinet je podle TOP 09 nejméně transparentní v historii zadávání veřejných zakázek. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se však proti kritice ohradil, ze strany TOP 09 je to prý demagogie. Zakázky bez výběrového řízení jsou podle něj dědictvím z minulosti, které vláda musela dělat se stávajícími dodavateli.

Podobně reagoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Naše vláda výrazně zvyšuje počet zakázek, které se zadávají ve výběrových řízeních," uvedl.

Mluvčí vlády Martin Ayrer navíc během večera zveřejnil odlišná čísla. "V roce 2012 za vlády ODS a TOP 09 dosáhla hodnota státních zakázek bez výběrového řízení 27,8 miliardy korun, v roce 2013 to bylo dokonce 31 miliard. Naproti tomu vláda Bohuslava Sobotky v roce 2014 výrazně snížila objem zakázek bez výběrového řízení. Jejich hodnota dosahovala téměř o osm miliard méně oproti pravicové vládě v roce 2012," tvrdí s odvoláním na Informační systém o veřejných zakázkách.