Jihomoravský kraj od ledna zveřejňuje na svých webových stránkách smlouvy, objednávky a faktury nad 50 000 korun, řekl v pondělí novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD). Dosud kraj zveřejňoval všechny veřejné zakázky nad půl milionu korun.

Podle Haška kraj nechce čekat na to, zda začne platit zákon o registru smluv. Chce být transparentní bez ohledu na zákon. V lednu by se měly ke zveřejňování na internetu postupně přidávat i krajské příspěvkové organizace. "Registr smluv jsme dobrovolně od 1. ledna spustili bez ohledu na to, zda nám to ukládá zákon," řekl Hašek.

Na smlouvy, objednávky a faktury od 50 000 korun výše se mohou podívat všichni prostřednictvím krajského webu, který přímo na hlavní stránce nabízí kolonku registr smluv.

"Klepnutím na něj se zájemce dostane na speciální portál krajbezkorupce.cz, který jsme zavedli už v roce 2012. Od té doby jsme na něm uveřejňovali všechny veřejné zakázky kraje nad 500 000 korun a činily tak i krajské příspěvkové organizace," uvedl Hašek. Zákonný limit pro zveřejňování je nyní milion korun. Nový zákon o registru smluv by měl dávat povinnost zveřejňovat smlouvy nad 50 000 korun.

Důvodem zavedení registru smluv v Jihomoravském kraji je transparentnost. "Jako první si registr smluv vyzkoušel Liberecký kraj a my se k němu přidáváme. Jako předseda Asociace krajů České republiky budu doporučovat stejné rozhodnutí také ostatním hejtmanům, ale i městům a obcím v Jihomoravském kraji," uvedl Hašek.

Jako příklad uvedl radnici Brna nebo městské části Brno-střed. V obou koalicích tam totiž sedí členové hnutí Žít Brno, kteří v minulosti ostře kritizovali předešlá vedení za netransparentnost a před volbami hlásali co největší otevřenost radnic.

"Osobně pokládám za nejlogičtější, aby byly všechny smlouvy v centrálním registru. Kdyby to uveřejňoval každý na svém webu, bylo by jich 6000," řekl ČTK náměstek primátora Matěj Hollan (ŽTB).

Podle něj je však otázka, zda se podaří nový zákon prosadit. "Jako Brno máme zveřejňování smluv napsáno v koaliční smlouvě a určitě se tím budeme řídit. Zatím jsme se k tomu ale přes všechno ostatní nedostali," doplnil Hollan.

Stejně mluví i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). "K aktivitě hejtmana se přidávat nebudeme, nicméně se vydáme podobnou cestou," uvedl.

Registr smluv se měl podle některých politiků schvalovat ve sněmovně už loni po prázdninách. Nakonec se tak nestalo ani do konce roku. Vláda však v prosinci schválila plán boje s korupcí pro léta 2015 až 2017, jehož součástí je zavedení registru smluv.