Má znalecké posudky, oslovila osm firem a nakonec koupila CT za méně peněz, než byla cena obvyklá. Přesto nemocnice v Třinci dostala od ministerstva financí sankci za to, že přístroj údajně koupila předražený.
Rozhodli o tom auditoři ministerstva, na které si v pondělí stěžovali ředitelé nemocnic, včetně té Třinecké. Podle nich byly sankce dopředu dané a bezdůvodné.
Podle ředitelů byly kontroly nestandardní a některým prý inspektoři naznačili, že pokuty dostanou za každou cenu, bude se jen jednat o její výši. Nahrávku, která údajně takový postup dokládá, zveřejnil v pondělí server ceska-justice.cz. Na ní jeden z kontrolorů uvádí, že prověrka musí vždy dopadnout špatně. Pravost nahrávky v úterý ministerstvo financí potvrdilo s tím, že je "vytržená z kontextu".
Nemocnice v Třinci koupila nový počítačový tomograf (CT) za patnáct milionů korun. Před tím si udělala průzkum trhu, když oslovila všech osm firem, které v České republice daný přístroj dodávají. Z došlých nabídek zprůměrovala cenu, aby vznikla cena v místě a čase obvyklá, kterou ještě o několik procent snížila.
Následně v Třinci vypsali otevřené výběrové řízení. "Těsně před podpisem smlouvy jsme ještě nad rámec všeho zrealizovali soudně znalecký posudek na cenu," uvedl Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice v Třinci. Soudní znalec v potvrdil, že se jedná o nižší cenu, než jaká je u nás i v zahraničí obvyklá.
Nemocnice si stěžují na kontroly ministerstva financí, mají je za účelové - čtěte ZDE
Nemocnice Na Homolce mění ředitele. Místo Šetlíka přijde Oliva - čtěte ZDE
Stejné materiály nemocnice předložila také auditorům z ministerstva financí, kteří k ní přišli. "Informace mezi řečí byly takové, že ať předložíme jakýkoli dokument, tak stejně pokutu dostaneme," tvrdí Stejskal.
Expert auditorů určil cenu přístroje na 12 milionů korun. Nemocnice kvůli tomu dostala sankci 1,8 milionů korun za údajně přeraženou zakázku. Když nemocnice žádala onen posudek experta, tak neuspěla s tím, že je tajný.
Stejskal se chce stejně jako ostatní ředitelé bránit a peníze platit odmítá. "Nevím, co víc se dá předložit, aby audit řekl, ano je to v pořádku. Z toho vyplývá že to zadání je jednoznačné: najít chybu," komentoval Stejskal. Vůči předběžné zprávě bude podávat námitky.
Nákup posoudily tři kontroly, bez chyby
Magnetickou rezonanci před zhruba šesti lety kupovala pro své onkologické centrum také nemocnice v Motole. Od té doby zakázku kontrolovali auditoři ministerstva pro místní rozvoj, finančního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Až ale podle nynějšího auditu ministerstva financí byl přístroj předražený. Ostatní chybu nenašli.
"Audit byl pozoruhodný tím, že byli za dva dny hotoví. Přístroj si navíc prohlédli tak, že kolem něj prošli," komentoval ředitel nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD). Nemocnice jim opět předložila všechny podklady, ani nežádali další. U přístroje za 31 milionů korun bez DPH ale auditoři podle posudku uvedli, že měl stát jen 23 milionů. Rozdíl má teď nemocnice zaplatit.
"Napsali nám, že jejich audit v žádném případě nedají a že je to expertní posouzení s konzultací se znalcem. Jeho jméno nám také odmítli říct," řekl Ludvík. Sama nemocnice si poté udělala porovnání cen s ostatními deseti nemocnicemi, které CT nakupovaly, a její přístroj prý vyšel nejlevněji.
Do otevřeného výběrového řízení se sice před časem přihlásil pouze jeden zájemce, bylo to ale ještě v době, kdy zákon řízení s jednou nabídkou umožňoval.
"Levnější magnetická rezonance by se koupit dala, ovšem s tím, že bude nepoužitelná v onkologickém centru," uzavřel Ludvík. Peníze v žádném případě podle něj nemocnice nezaplatí a v krajním případě se bude soudit. V úterý také odeslali ministerstvu financí odvolání, kde všechny uvedené prohřešky vyvrací.
Výsledky veřejné nebudou
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý prohlásil, že výsledky auditů nezveřejní, protože by tím porušil zákon. Zveřejnění požadoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). S oběma ministry chce po úplném ukončení auditů jednat i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj by případné vracení peněz mohlo ohrozit plán na stabilizaci zdravotnictví, kterou plánuje na příští rok.
Podle ministerstva kontroly nařídila Evropská unie, která má o transparentnosti českého zdravotnictví pochybnosti. Kontroly se pak odehrály podle jejích pravidel. Jedním je například to, že se jména expertů ani posudky nezveřejňují.
Babiš vysvětlil i to, proč kontroly trvaly jen několik dní. Podle něj hlavní práce probíhala i na ministerstvu zdravotnictví, kde se dohledávaly podklady. Audit se týkal nákupu zdravotnických přístrojů z dotací EU v letech 2008 až 2013.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist