Olomoucký okresní soud potrestal bývalého přerovského primátora a exsenátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů podmínečnými tresty kvůli dvěma veřejným zakázkám ve městě.

Podle soudu vědomě zvýhodnili stavební firmu, která zakázky vyhrála. Lajtoch i jeho kolegové vinu odmítali. Kauza je stála politickou kariéru. Lajtoch se letos kvůli případu ani nepokusil obhájit své senátorské křeslo. Případ bude mít dohru u krajského soudu, většina si ponechala lhůtu pro případné odvolání.

"Soud má za prokázané, že v souvislosti se stavbou domova důchodců a rekonstrukcí zimního stadionu obžalovaní společně a vědomě sjednali výhodu jednomu soutěžiteli na úkor ostatních, konkrétně to byla společnost Přerovská stavební. Důvodem pro toto jednání je osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli této společnosti," uvedl předseda senátu Petr Sušil.

Soud uložil za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby Lajtochovi, bývalému náměstkovi Josefu Kulíškovi (ODS) a Jaroslavu Čermákovi (ODS) podmínečný trest 2,5 roku s odkladem na 4,5 roku. Radní Václav Zatloukal dostal nejvyšší, tříletý trest s odkladem na pět let. Zaplatit musí navíc 200 tisíc korun. Jako jediný podle soudu získal z tohoto jednání značný prospěch. Stejnou firmou, která lukrativní zakázky ve městě vyhrála, si nechal postavit rodinný dům. Převážnou část nákladů dosud nezaplatil.

Odsouzení politici navíc nesmějí po dobu čtyř let vykonávat funkci zastupitele a člena rady. Úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba dostali dva roky s odkladem na čtyři roky. Oběma soud rovněž zakázal práci v jejich vedoucích funkcích.

Případ se týkal rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců. Obě zakázky podstatně překročily svou původní cenu a podle žalobce vícepráce, které byly větší než zákonem daných 20 procent, provedla stejná firma bez výběrového řízení.

Státní zástupce Robert Henzel byl s rozsudkem spokojen. Soud podle něj potvrdil obžalobu, vyňal z ní pouze stavbu bazénu na zahradě domu exprimátora Lajtocha, na které se rovněž podílela Přerovská stavební. Podle soudu se neprokázalo, že by z toho získal politik prospěch. "Také rozsah trestů je trochu jiný, proto budeme zvažovat, zda se bude podávat dovolání, či ne," řekl žalobce.

Naopak obžalovaní s rozsudkem nesouhlasili, radní Čermák se na místě odvolal, ostatní si ponechali lhůtu. "Jsem samozřejmě nevinen, počkáme na písemné rozhodnutí a poté budeme dále pokračovat, budu se pravděpodobně odvolávat," uvedl bývalý primátor Lajtoch.

Případ se k soudu dostal po třech letech vyšetřování. Provázel ho spor žalobců. Protikorupční policie šest mužů navrhla obžalovat čtyřikrát, třikrát žalobkyně trestní stíhání zastavila. Podle ní trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až letos v dubnu, kdy jí byl případ odebrán. Na tuto skutečnost dnes upozornil i soud, podle kterého jsou dnes obžalovaní již ve zcela jiném postavení.