Státní zástupce obžaloval přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a pětici dalších zástupců přerovského magistrátu kvůli veřejným zakázkám ve městě.

V pondělí to uvedl šéf olomouckého krajského státního zastupitelství Vít Kasík.

Údajná korupční kauza jde k soudu po třech letech vyšetřování. Protikorupční policie už navrhla šestici zástupců radnice obžalovat čtyřikrát. Třikrát bylo nicméně trestní stíhání zastaveno s tím, že trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až nyní, po změně státního zástupce.

"Obžalobu jsme podali k Okresnímu soudu v Přerově. Výsledky vyšetřování odůvodňují postavit obviněné před soud, proto byla obžaloba podána," řekl Kasík.

Již dříve přitom upozornil, že vzhledem k tomu, jaký názor zaujalo Nejvyšší státní zastupitelství, které kauzu po zastavení stíhání pokaždé vrátilo žalobcům zpět na stůl, nepřipadalo nic jiného v úvahu.

Jiří Lajtoch a jeho kolegové se budou před soudem zodpovídat ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě Lajtocha je stíhán jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

Podezření se týká dvou veřejných zakázek na rekonstrukci zimního stadionu a stavbu domova důchodců. Obě stály podstatně více, než město plánovalo.

Cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Vícepráce navíc vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

V obvinění se řeší i osobní vazby politiků na stavební firmu.

Primátor Lajtoch vinu po celou dobu popírá.

"Beru to jako nesmysl. Doložili jsme důkazy, že to nebylo žádné spolčení. Myslel jsem si, že po třetím zrušení obvinění se případ uzavře," uvedl ke kauze dříve Lajtoch.

Kauza má však zásadní dopad na jeho politickou kariéru. Lajtoch se kvůli ní vzdal kandidatury do senátních voleb. Místo něj bude místo senátora za ČSSD obhajovat lékař a přerovský zastupitel Michal Chromec. Primátor se neobjevil ani v čele kandidátky ČSSD v komunálních volbách.

Lajtocha společně s radním Zatloukalem navíc s největší pravděpodobností čeká i pozastavení členství ve straně. Krajský předseda sociální demokracie Jiří Zemánek prohlásil, že pokud padne obžaloba, podle stanov strany se aktérům pozastavuje členství.

Případ po celou dobu doprovázel názorový spor mezi žalobci.

Státní zástupkyni Marii Kodytkové, která jejich stíhání pokaždé zastavila, nakonec vedení olomouckého krajského státního zastupitelství kauzu odebralo a přidělilo ji jinému žalobci.

Kasík tehdy řekl, že neměl jistotu, že bude žalobkyně respektovat závazný právní názor nejvyššího státního zástupce. Kodytková následně na protest proti odebrání spisu rezignovala na svou funkci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist