Senát vrátil sněmovně s pozměňovacím návrhem novelu zákona o veřejných zakázkách, která má za cíl především zjednodušit jejich zadávání. Senátoři chtějí mimo jiné zvýšit limit na zadávání víceprací ze současných 20 na 30 procent. Senátoři o novele debatovali téměř tři hodiny.

Současný zákon umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 20 procent ceny původní zakázky. Podle Senátu by se tento limit mohl zvýšit až na 30 procent, musí to ovšem ještě posoudit sněmovna.

Návrh na zvýšení limitu přednesl Martin Tesařík (ČSSD). Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová k němu zaujala neutrální stanovisko. Senátoři naproti tomu nepodpořili návrh svého kolegy Stanislava Juránka (KDU-ČSL), který navrhoval zvýšit limit až na 50 procent.

Senátní výbor pro hospodářství neúspěšně navrhoval, aby se mohly v současném limitu 20 procent sčítat vícepráce a méněpráce. Ministryně Šlechtová ale varovala, že toto opatření může způsobit změnu celého předmětu zakázky. Tato záležitost je podle ní velice nebezpečná.

Senátoři také chtějí zachovat část zákonného opatření Senátu z roku 2013, které se týká členství v hodnotících komisích a povinnosti předkládat oponentní vyjádření. Vláda chtěla v novele část těchto ustanovení zrušit.

Jde například o povinnost předkládat oponentní vyjádření k odůvodnění významných veřejných zakázek. Ale protože novelu se nepodařilo schválit do konce loňského roku, začala ustanovení od letošního 1. ledna platit. Ministryně senátorům řekla, že připravuje nový zákon, který by měl nabýt účinnosti do 18. dubna 2016. Vládě ho chce předložit nejpozději do letošního června.

Projednávaná předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Rozšíření hodnoticích kritérií má potlačit praxi zadávání zakázek nejnižší nabídce bez vyhodnocení ostatních kritérií.

Novela ruší i povinnost zrušit zadávací řízení v případě jediné nabídky. Má také urychlit případná řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Komunikace s ÚOHS by nově mohla mít elektronickou podobu. Elektronicky se úřadu budou podávat například podání nebo rozklady a další stanovené dokumenty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist