Radní hlavního města schválili v úterý návrh rozpočtu na rok 2015. Na investice dá letos Praha 7,5 miliardy korun. Další téměř tři miliardy bude mít k dispozici z nevyčerpaných peněz z loňska. Nejvíc půjde na dopravu. Celkové výdaje budou 51,7 miliardy korun, příjmy pak 42,101 miliardy. Rozpočet musí ještě schválit zastupitelstvo, tam má koalice většinu. Už teď má k němu výhrady ODS.

Z investic spolkne nejvíc doprava. Dostane 3,25 miliardy. Z částky půjde 900 milionů do dopravního podniku. Miliardu dostane Technická správa komunikací a zbytek půjde na strategické investice města. "Letos začneme s opravou Libeňského a Nuselského mostu. Opravovat se budou také ulice jako Vršovická, Evropská nebo Bělehradská," řekl už minulý týden radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Peníze půjdou také do tunelu Blanka, který už Prahu vyšel na 36,5 miliardy. 

Městské části dostanou od magistrátu letos tři a půl miliardy korun. Příspěvek na jednoho člověka se tak zvedne o 100 korun. Městské části o zvýšení příspěvku dlouhodobě usilovaly. 

Z bezmála 52 miliard na výdaje půjde zhruba 44,2 na běžnou útratu - tedy chod magistrátu, údržbu zeleně nebo provoz škol. 

Na straně příjmů počítá město s částkou 42,101 miliardy korun, z které vybere většinu na daních - oproti roku 2013 vybralo loni město na daních o dvě miliardy více. Nedaňové příjmy, tedy například poplatky, přinesou něco málo přes půl miliardy.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji dorovná město v průběhu roku poté, kdy dostane od státu peníze na školy a školská zařízení.

"Měl jsem vždy pocit, že k odpovědnému hospodáři patří nejen se postarat o živobytí, ale také něco ušetřit, když je domácnost zadlužená. Škoda, že to stejně tak neřeší současná rada," řekl k novému rozpočtu bývalý primátor Tomáš Hudeček (nestraník, v klubu TOP 09).

A rozpočet už teď kritizuje i opoziční ODS. "Návrh rozpočtu už teď pokračuje v trendu toho minulého, tedy v projídání na úkor investic. Běžné výdaje rostou oproti roku 2014 skoro o dvě miliardy. A to v něm ještě není zohledněno zhruba 700 milionů, které chce tato rada zaseknout do rozpočtu zlevněním jízdného. Jedná se o nezodpovědný rozpočet, který velmi pravděpodobně na jednání zastupitelstva nepodpoříme," řekl HN předseda pražské ODS Filip Humplík. 

Návrh rozpočtu musí ještě projednat magistrátní finanční výbor. Poté jej budou schvalovat zastupitelé. Dosud Praha hospodařila v rozpočtovém provizoriu, stejně jako městské části. Ty totiž nemohou schválit rozpočet dříve než hlavní město.