Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že pozastaví Pražské stavební předpisy. Magistrát teď vyčkává na dopis od ministerstva. Bez něj totiž není jasné, jaký bude další postup. Ten ministerstvo nakonec odeslalo v pátek. Až na magistrát dopis s rozhodnutím dorazí, nové Pražské stavební předpisy přestanou být platné.

Mnozí odborníci, včetně autorů nových předpisů a politiků, kteří je schvalovali, tvrdí, že ve stavebnictví v Praze tak nastane chaos. Během čtvrt roku totiž bude v Praze platit již třetí vyhláška. 

Hlavním důvodem je to, že Praha nenechala pražské stavební předpisy notifikovat u Evropské komise. "Je to, jako kdyby byl vydáván nový občanský zákoník a při procesu by byl vynechán Senát. Celý občanský zákoník by tak byl neplatný a Ústavní soud by ho ze stolu shodil celý," říká právník Lukasz Krynski z ministerstva, který se účastnil všech jednání s Prahou. 

Podle Krynského není možné pozastavit jen část předpisů, protože byl špatně schválený jako celek. Jeden paragraf nové vyhlášky však přesto v platnosti zůstává. Ten, který se týká přechodného ustanovení. Projekty, jež vznikaly podle staré vyhlášky, se tak nebudou muset přepracovávat a je možné podle nich ještě dva roky stavět.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se