V ostraze muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku přibude tři sta padesát vojáků k nynější stovce, rozhodla v pondělí vláda. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mají lidé evakuovaní z obcí poblíž areálu, kde explodovaly dva muniční sklady, dostat finanční odškodnění.

Žádosti o odškodnění bude podle ministerstva obrany shromažďovat pracovník Vojenského technického ústavu výzbroje a munice ze Slavičína, který sklady v areálu pronajímá firmám.

Vláda v pondělí podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválila také nasazení armádního mobilního velitelství a bezpilotního prostředku (dronu) s nočním viděním a termovizí. Spolu s padesáti členy obsluhy mobilního velitelství bude v místě zhruba 500 vojáků, mohou zde zatím zůstat do 30. června příštího roku. Areál má být neprodyšně uzavřen, řekl ministr.

Podle policie bude nyní z bezpečnostních důvodů lhůta bez výbuchů v areálu trvat devět dní. Po jejím uplynutí by se pyrotechnici opět měli pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Zatím poslední neřízená detonace z areálu zazněla v pátek ve 20.15. Po prvním výbuchu skladu v polovině října se čekalo týden.

Ve vrbětickém muničním areálu vybuchl v polovině října sklad s asi pěti desítkami tun munice a minulou středu další sklad s téměř třinácti tunami munice. Oba si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

Obyvatelé místních obcí se museli opakovaně evakuovat, naposledy o minulém víkendu, kdy pyrotechnici odstraňovali dělostřelecký granát ze střechy dalšího skladu. Příčinu dvojice výbuchů vyšetřuje policie jako úmyslný trestný čin.

Lidé evakuovaní z obcí poblíž areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde explodovaly dva muniční sklady, mají podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) dostat finanční odškodnění.

Babiš v neděli vyjádřil přesvědčení, že druhý sklad munice ve Vrběticích nevybuchl náhodou, a firmu Imex Group označil za velmi kontroverzní. V pondělí uvedl, že omlouvat se nehodlá. Právní zástupce firmy Radek Ondruš dnes zopakoval, že žádá od Babiše vysvětlení jeho výroků, v opačném případě na něj podá žalobu.

"Já čekám, co ta firma ode mě bude chtít. Já jsem neprozradil žádné státní tajemství," řekl dnes vicepremiér novinářům s tím, že vycházel z veřejně dostupných zdrojů, například novinových článků. "Já myslím, že na základě toho, co je tu napsáno, určitě ta firma nemá dobré jméno," poznamenal Babiš.

Ondruš v pondělí řekl, že během úterý dopíše předžalobní výzvu, v níž chce Babiše vyzvat, aby informace uvedené v neděli v České televizi uvedl na pravou míru. Pokud se tak nestane, je připraven podat žalobu. Tvrdí, že Babiš poškodil dobré jméno firmy. Zatím neví, zda bude žalobu podávat přímo na Babiše, či na stát.

"Prioritně ji podám na Andreje Babiše jako osobu. Pokud se ukáže, že v televizi vystupoval jako předseda vlády a ministr financí, podám ji i na stát," vysvětlil Ondruš.

O odškodnění pro obyvatele obcí z okolí vrbětického areálu bude podle Babiše vláda jednat, až se vyřeší současná situace. Podle Českého rozhlasu Radiožurnálu požádá vedení obce Vlachovice-Vrbětice v příštích dnech o finanční kompenzaci všech pět firem, které mají v muničním areálu sklady, a také vojenský technický ústav ze Slavičína.

Jako odškodnění především za psychickou újmu obyvatel bude obec žádat peníze v řádech milionů korun, řekl nezávislý starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák. O využití takto získaných prostředků by podle starosty rozhodla místní anketa.

Starostové obcí v okolí Vrbětic také chtějí požádat své obyvatele, aby nepoužívali o vánočních svátcích a Silvestru zábavní pyrotechniku. Pro obyvatele těchto obcí, zejména pro starší lidi, jsou nyní výbuchy citlivé téma. Zakázat pyrotechniku by obce musely vyhláškou, což by do konce roku nestihly, proto zvolí formu výzvy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist