Policie v neděli krátce po poledni ukončila evakuaci obcí Haluzice a Lipová u muničního skladu na Zlínsku. Do svých domovů se může vrátit 400 lidí, kteří je museli opustit v pátek večer. Policie zrušila i evakuaci areálu Vlárských strojíren. Pyrotechnici v areálu muničního skladu preventivně zkontrolovali několik objektů a velitel zásahu poté evakuaci ukončil, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Starostové evakuovaných obcích chtějí od státu kompenzace.

Pyrotechnici dopoledne v muničním areálu u Vrbětic zkontrolovali budovu, kterou si vybrali při sobotní akci, a poté povolili ukončit evakuaci Haluzic a Lipové. "Prohlédli střechu porušené budovy a zjistili, že její poškození způsobil úlomek stavebního materiálu po výbuchu budovy číslo 12," uvedla Kozumplíková. Následně pyrotechnici zkontrolovali další objekty a zrušili i evakuaci Vlárských strojíren, v jejichž areálu sídlí několik firem.

V sobotu ze střechy jiného muničního skladu s dělostřeleckými granáty pyrotechnici odstranili granát, který se do ní zabořil po explozi sousedního objektu. Právě kvůli této budově byla nařízena páteční a sobotní evakuace. Lidé z Haluzic a Lipové byli kvůli výbuchu muničního skladu evakuováni už ve středu.

Obyvatelé Lipové jsou podle starosty Miroslava Paly rádi, že se mohou vrátit domů. Na druhou stranu ale mají obavy, zda se evakuace nebude znovu opakovat. "To už by byla katastrofa," řekl ČTK Pala. Obec bude požadovat po státu kompenzace. Jejich výši zatím nebyl schopen odhadnout. Finanční náhradu budou chtít také sousední Vlachovice.

V době evakuace v Lipové podle Paly zřejmě uhynulo některé domácí zvířectvo, protože lidé v pátek museli rychle opustit domovy. V okolních lesích nyní kvůli muničnímu skladu nelze hospodařit, takže vznikají značné ztráty. Zároveň klesá hodnota majetku obyvatel, jejichž počet se díky rozvoji obce a investicím do stavebních parcel zvyšoval. "Dnes je to znehodnocené tak, že se k nám lidi hrnout nebudou. Každý si to raději rozmyslí," obává se Pala.

Starosta upozornil, že kvůli evakuaci a vypnutí přívodu elektřiny do areálu Vlárských strojíren byly poškozeny firmy, které tam sídlí. "Určitě také budou požadovat kompenzace. Je tam například výroba masa. Vypnuli jim elektřinu a přitom tam jsou mrazáky plné masa," upozornil Pala. Firmy kvůli evakuaci nemohly vyrábět a přišly o tržby. Obecní úřad v Lipové bude zároveň požadovat zlepšení komunikační infrastruktury, protože v obci není dostupný signál mobilních operátorů.

Vojenský areál u Vlachovic, kde od října explodovaly dvě budovy s uskladněnou municí, bude hlídat 450 vojáků. O navýšení jejich počtu o 350 v sobotu rozhodlo předsednictvo Bezpečnostní rady státu, které ve Slavičíně jednalo o situaci v areálu. V pondělí bude o tomto opatření jednat vláda.

Z okolí nebezpečného skladu byly v pátek a v sobotu evakuovány bezmála 2000 lidí. Evakuace byla nařízena poté, co pyrotechnici v pátek v areálu objevili poškozenou budovu, ve které jsou uskladněny granáty. Na její střeše našli zaklíněný dělostřelecký granát, který se jim v neděli podařilo odstranit.

Jeden z nejsložitějších pyrotechnických zákroků

Policejní prezident Tomáš Tuhý považuje situaci ve skladiště za stále vážnou, protože prostor je kontaminován municí. Riskantní pro pyrotechniky byla podle něj i likvidace zaklesnutého granátu, který byl na střechu skladu zřejmě vymrštěn po předchozím výbuchu ze sousední budovy. Akce byla jedním z nejsložitějších pyrotechnických zákroků, řekl Tuhý po jednání bezpečnostní rady.

Ministr obrany Martin Stropnický kritizoval Vojenský technický ústav Slavičín, který pronajímá sklady v areálu, za komunikaci s okolím areálu. Na špatnou informovanost si ministrům mimo jiné stěžovali nespokojení obyvatelé z okolí areálu a chtěli také vědět, jak stát zajistí, aby se podobná situace neopakovala.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda by mimo jiné měla v příštím roce prosadit revizi legislativy tak, aby platila přísnější kritéria k jakémukoliv skladování a nakládání s municí na území Česka. Problematiku bude podle něj řešit už bezpečnostní rada na zasedání 22. prosince.

Ve vojenském areálu u Vlachovic vyletěly do povětří dvě budovy. První 16. října, druhá minulou středu. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, podle rozhodnutí bezpečnostní rady vyšetřování příčin výbuchů převezme policejní prezidium.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist